Polskie Radio
Section05
Boris Johnson

Koronawirus w Wielkiej Brytanii. Boris Johnson zdecydował o zaostrzeniu restrykcji

Wszystkie osoby, które mogą pracować z domu, powinny to robić, a wszystkie puby, bary i restauracje w Anglii od czwartku mogą obsługiwać klientów tylko przy stolikach i mogą być otwarte tylko do godz. 22.00 - ogłosił we wtorek brytyjski premier Boris Johnson w związku z rozszerzaniem się pandemii COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Boris Johnson Wielka Brytania COVID-19 epidemia koronawirus

Spodziewane kolejne ograniczenia w Wielkiej Brytanii. We wtorek zbierze się sztab kryzysowy

Najpierw posiedzenie sztabu kryzysowego, w którym wezmą udział przedstawiciele wszystkich krajów Zjednoczonego Królestwa. Potem - wystąpienie premiera przed Izbą Gmin. Brytyjski rząd jest zaniepokojony ponownym przyspieszeniem epidemii koronawirusa. Administracja Borisa Johnsona sygnalizuje, że niedługo wprowadzi kolejne obostrzenia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania koronawirus COVID-19 pandemia Boris Johnson

Koszt nieprzestrzegania kwarantanny wzrośnie. Londyn odpowiada na przyrost zachorowań COVID-19

Dziesięć tysięcy funtów - nawet tyle będzie trzeba wkrótce zapłacić w Anglii za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny. Chodzi o obowiązek izolowania się po powrocie z niektórych rejonów świata, ale też o pozostanie w domu przez dwa tygodnie, jeśli przebywało się w towarzystwie zakażonej osoby.
Zobacz więcej na temat:  Wielka Brytania koronawirus COVID-19 pandemia kwarantanna Boris Johnson Londyn ŚWIAT Anglia Europa

KE oskarża Wielką Brytanię o złamanie umowy brexitowej. Londyn odpowiada: nasz parlament jest suwerenny

Unia Europejska oskarża Londyn o "niezwykle poważne złamanie prawa międzynarodowego". Daje rządowi Borisa Johnsona czas do końca tygodnia na wycofanie się z ustawy, która jednostronnie wykreśla część postanowień umowy brexitowej, wynegocjowanej w zeszłym roku. Brytyjczycy odpowiadają: nasz parlament jest suwerenny.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Unia Europejska Brexit Komisja Europejska Londyn Boris Johnson

"Twarde deklaracje z obu stron". Winkler o negocjacjach ws. umowy UE z Wielką Brytanią

- Unia Europejska próbuje zachować swoją pozycję negocjacyjną i na razie deklarację są twarde z obu stron. Zaczyna się ósma runda rozmów. Zobaczymy, jak to wszystko zakończy się pod koniec tygodnia - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Winkler, politolog, badacz polityki brytyjskiej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Unia Europejska Angela Merkel Niemcy Parlament Europejski Boris Johnson Wielka Brytania Brexit

Dr Winkler: Brytyjczycy chcą być traktowani tak, jak obywatele innych państw niezwiązanych z UE

Wielka Brytania i Unia Europejska uzgodniły, że będą kontynuować do 2 października negocjacje na temat ich przyszłych relacji po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie - poinformował w piątek główny brytyjski negocjator David Frost. - Brytyjczycy uważają, że teraz, gdy są niepodległym państwem, niezwiązanym z UE, powinni być traktowani tak jak wszystkie inne państwa tj. Japonia czy Korea Południowa - mówił w "Więcej świata" dr Krzysztof Winkler z UW.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Wielka Brytania Boris Johnson Unia Europejska Michał Strzałkowski cyberbezpieczeństwo sankcje

Boris Johnson ostrzega: w Europie rozpoczyna się druga fala epidemii koronawirusa

Boris Johnson tłumaczy w ten sposób nagłe wprowadzenie kwarantanny dla wszystkich osób przybywających z Hiszpanii. Sobotnia decyzja zaskoczyła wielu brytyjskich turystów spędzających czas na Ibizie czy w Barcelonie. Tymczasem w mieście Oldham na północy Anglii wprowadzono zaostrzone środki bezpieczeństwa. Gwałtownie wzrosła tam liczba zakażeń.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus Wielka Brytania Boris Johnson