Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Marta Zdzieborska 12.01.2017

Henryk Józewski. Zaufany człowiek Marszałka

- Od 1914 roku zaangażował się w działalność niepodległościową. Do Polski centralnej po raz pierwszy trafił w 1919 roku, gdy bolszewicy zaczęli go poszukiwać w Kijowie. Musiał stamtąd uciekać i wtedy po raz pierwszy spotkał się z Marszałkiem – tak o piłsudczyku opowiadał w Dwójce prof. Włodzimierz Mędrzecki.
Posłuchaj
  • Prof. Tomasz Stryjek i prof. Włodzimierz Mędrzecki opowiadają o Henryku Józewskim (Niepatroni/Dwójka)
Czytaj także

- Panowie przypadli sobie od razu do gustu. Piłsudski tak docenił talenty Józewskiego jako konspiratora, że latem 1920 roku, kiedy istniała realna obawa, że bolszewicy zajmą Warszawę, właśnie jemu zlecił przygotowanie na tę okoliczność organizacji konspiracyjnej w stolicy. Choć panowie znali się krótko, Marszałek miał do Józewskiego ogromne zaufanie – dodał historyk opowiadając o polityku, który zasłynął w historii jako autor tzw. eksperymentu wołyńskiego, zakładającego realną współpracę polsko-ukraińską w regionach dwunarodowych i dwujęzycznych II RP.

W nagraniu audycji posłuchamy również m.in. o tym, jak wydarzenia związane z przewrotem majowym zmieniły życie Henryka Józewskiego i o tym, jak na Wołyniu prowadził działania mające na celu ukrainizację struktur Kościoła prawosławnego.

***

Tytuł audycji: Spotkaniach po zmroku (cykl "Niepatroni")

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: prof. Tomasz Stryjek (historyk, Collegium Civitas), prof. Włodzimierz Mędrzecki (historyk, Instytut Historii PAN)

Data emisji: 11.01.2016

Godzina emisji: 21.30

mz/mc