Polskie Radio
Section05
Wołyń

W Łucku trwa demontaż sowieckich symboli. Znikną z dawnego polskiego cmentarza

Rozpoczął się demontaż sowieckich symboli z terenu dawnego polskiego cmentarza w Łucku - informuje dziennik regionalny "Kurier Lubelski". Zdjętych zostanie ponad dwadzieścia płaskorzeźb gwiazdy z sierpem i młotem z brązu oraz sowieckie napisy, znajdujące się przy wybudowanym tam w latach 1976 - 1977 przez Rosjan Memoriale Wiecznej Chwały.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie zbrodnie sowieckie Wołyń serwis wschodni pomniki ŚWIAT Europa Ukraina Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich

Wołyński Rajd Motocyklowy ruszył z pomocą humanitarną dla Ukrainy

Przez wiele lat jeździli na Ukrainę, by przywracać pamięć o Polakach pochowanych na wołyńskich cmentarzach. Obecnie organizują konwoje humanitarne na tereny objęte wojną. „Pierwsza zbiórka leków ruszyła 26 lutego, kilka dni później wyjechał od nas pierwszy transport. Udało się nam dotrzeć ze wsparciem do miejsc przyjmujących uchodźców wewnętrznych, jak również tam, gdzie walki wciąż trwają” - mówi Henryk Kozak, prezes Stowarzyszenia „Motocyklowy Rajd Wołyński” z siedzibą w Kazimierzu Dolnym.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2022 pomoc uchodźcy Wołyń Ukraina emigracja pamięć Małgorzata Frydrych

Trwa atak rosyjskich wojsk. W sześciu miastach ogłoszono alarm przeciwlotniczy

Jak poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się na państwową służbę łączności specjalnej, w co najmniej sześciu miastach na Ukrainie (na zachodzie, w centrum i na południu) ogłoszono rankiem w sobotę alarm przeciwlotniczy. Mieszkańcom zalecono aby pozostawali w schronach lub innych bezpiecznych miejscach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 serwis wschodni Wołyń Kijów Lwów

Reportażystka, która chciała zostać aktorką - Katarzyna Surmiak-Domańska

Zaczynała jako 13-latka rolą w serialu "Tylko Kaśka", ale zmieniła aktorstwo na reportaż. Wydała już kilka książek, m.in. poświęconą Krzysztofowi Kieślowskiemu. Jej najnowszym dziełem jest suma dociekliwości reporterskiej z poszukiwaniami korzeni i historii własnej rodziny w trudnych latach rzezi wołyńskiej. Gościem audycji "Spotkanie z..." była Katarzyna Surmiak-Domańska. 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha literatura Wołyń Wojciech Smarzowski książki

"Wołyniacy. Jedno życie". Historia, której początek dały rodzinne opowieści

- Punktem wyjścia tej książki były przewijające się od dzieciństwa opowieści i historie dorosłych, których my, dzieci słuchaliśmy. Nie tylko rodziców, ale i całej rodziny, znajomych, ponieważ ta więź z Wołyniem pozostawała silna. Rozmowy o tamtych wydarzeniach coraz bardziej konkretyzowały się wraz z moim dojrzewaniem - mówił w "Poranku Dwójki" Jan Kuriata, autor książki "Wołyniacy. Jedno życie".
Zobacz więcej na temat:  Wołyń historia Polski Dwójka Paweł Siwek

Wigilia w Legionach. Jak wyglądała pasterka żołnierzy Piłsudskiego? Posłuchaj unikatowego nagrania

W zatłoczonej cerkiewce, na mroźnym Wołyniu, zmęczeni trudem drugiego roku Wielkiej Wojny legioniści odnaleźli czas na chwilę uspokojenia i zadumy - tak gen. Tadeusz Alf-Tarczyński, wówczas oficer V batalionu I Brygady Legionów, wspominał Boże Narodzenie w 1915 roku. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Boże Narodzenie Wigilia Józef Piłsudski Legiony Tadeusz Alf-Tarczyński Wołyń msn21-historia