Polskie Radio
Section05
Wołyń

"Sad dziadka", czyli nieszablonowe filmowe spojrzenie na rzeź wołyńską

O rzezi wołyńskiej, w której zginęli krewni Karoliny Romanowskiej, w jej domu rodzinnym rozmawiało się tylko za zamkniętymi drzwiami. Aby poznać prawdę o swoich przodkach, dorosła już kobieta postanawia sama wyruszyć na Wołyń i spotkać się z obecnymi mieszkańcami tych terenów. Jej podróż pokazana jest w filmie dokumentalnym pt. "Sad dziadka".
Zobacz więcej na temat:  Wołyń FILM KULTURA Rzeź Wołyńska Tomasz Miara Trójka

Wojna na Ukrainie. Gen. Komornicki: jej głównym obszarem nie jest pole bitwy, ale ludzki umysł

Obecnie w wojnie na Ukrainie wydaje się panować oczekiwanie na przełom. Zapowiadana kontrofensywa ukraińska ciągle nie nadchodzi, więc pojawia się naturalnie pytanie: co dalej? O wojnie, o relacjach historyczyno-politycznych, ale też o przyszłości rozmawiali w Programie 1 Polskiego Radia prof. Grzegorz Kucharczyk, gen. Leon Komornicki oraz gen. Bogusław Samol.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg relacje polsko-ukraińskie Ukraina wojna na Ukrainie Rosja Władimir Putin wojna 2023 Wołyń historia Polski POLSKA POLSKA

"Chodzi o proces zrozumienia i edukacji". Wiceszef MSZ o prawdzie nt. ludobójstwa wołyńskiego

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński powiedział w Radiu Zet, że "nie chodzi o to, żeby wymuszać przeprosiny i działania zmierzające do pojednania ws. zbrodni wołyńskiej; chodzi o proces zrozumienia i edukacji - to jest coś, nad czym będziemy razem z Ukrainą pracować, mam nadzieję".
Zobacz więcej na temat:  Wołyń ludobójstwo zbrodnie wojenne historia Polski Ukraina Paweł Jabłoński POLSKA polityka

Relacje polsko-ukraińskie. Przydacz: prawda historyczna jest niezwykle ważna w budowaniu trwałych stosunków

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz powiedział w TVP1, że "relacje polsko-ukraińskie mają w sobie szereg elementów, temat historyczny jest ważny, ale problematyka bezpieczeństwa i współpraca gospodarcza w przyszłości to też filary tych stosunków". Dodał, że w sprawie Wołynia Polska "oczekuje tylko prawdy i szacunku dla ofiar".
Zobacz więcej na temat:  Wołyń ludobójstwo MSZ Marcin Przydacz historia Polski POLSKA polityka

Rzeź wołyńska. Wiceszef MSZ: sprawa trudnej polsko-ukraińskiej historii musi być podnoszona stanowczo, ale i rozważnie

Sprawa rzezi wołyńskiej to sprawa ciągle żywa w pamięci wielu polskich rodzin i ten temat nie zostanie przez nas zaniedbany, powinien być jednak podnoszony w pewnej perspektywie, stanowczo, ale i rozważnie, poprzez dialog i we współpracy obu stron - uważa wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Mularczyk Wołyń Rzeź Wołyńska II wojna światowa historia Polski

"Musi być podnoszona stanowczo, ale i rozważnie". Arkadiusz Mularczyk o historii polsko-ukrańskiej

Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk powiedział, że "sprawa rzezi wołyńskiej to sprawa ciągle żywa w pamięci wielu polskich rodzin i ten temat nie zostanie przez nas zaniedbany, powinien być jednak podnoszony w pewnej perspektywie, stanowczo, ale i rozważnie, poprzez dialog i we współpracy obu stron".
Zobacz więcej na temat:  Wołyń zbrodnie wojenne ludobójstwo historia Polski POLSKA polityka

"Jasna deklaracja prezydenta Ukrainy". Przydacz o sprawie poszukiwań i ekshumacji ofiar rzezi wołyńskiej

- Do niedawna funkcjonował zakaz poszukiwania i ekshumacji polskich ofiar Wołynia. Publiczny sygnał ze strony prezydenta Zełenskiego jest jasną deklaracją, że żadnych zakazów w tym zakresie nie będzie - powiedział prezydencki minister Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  Marcin Przydacz Wołodymyr Zełenski Rzeź Wołyńska relacje polsko-ukraińskie POLSKA Ukraina Wołyń ludobójstwo

"Europa Środkowo-Wschodnia wymaga głębszej tożsamości wspólnotowej". Prof. Żaryn o historii Polski i Ukrainy

- Bez wyjaśnienia spraw z przeszłości, przyszłość będzie oparta wyłącznie na interesach tymczasowych. Bardzo liczę na to, że - prędzej czy później - prezydent Zełenski wypowie się jednoznacznie w kwestii ludobójstwa na Kresach południowo-wschodnich - powiedział historyk prof. Jan Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  Wołodymyr Zełenski Ukraina relacje polsko-ukraińskie POLSKA HISTORIA Jan Żaryn Wołyń Rzeź Wołyńska historia Polski

Premier Morawiecki: Polska i Ukraina chcą współpracy ws. ekshumacji i godnych pochówków ofiar UPA

Prezydent Ukrainy spotkał się w środę z szefem polskiego rządu. Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim powiedział, że Polska i Ukraina chcą współpracy w sprawie ekshumacji i godnych pochówków Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki Wołodymyr Zełenski POLSKA Ukraina Wołyń Rzeź Wołyńska UPA historia Polski II wojna światowa relacje polsko-ukraińskie

"Zełenski chce osobiście podziękować Polakom za nieprawdopodobne wsparcie". Ukraińskie media o wizycie w Polsce

Wołodymyr Zełenski chce osobiście podziękować wszystkim Polakom za nieprawdopodobne wsparcie – pisze agencja Ukrinform o wizycie prezydenta Ukrainy w Warszawie, oceniając, że trudny moment doprowadził do bezprecedensowej bliskości i sojuszu Ukrainy i Polski.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie Ukraina Wołodymyr Zełenski POLSKA polityka GOSPODARKA społeczeństwo HISTORIA Wołyń Andrzej Duda

Wołodymyr Zełenski w Polsce. Ukraiński politolog: mamy "złoty wiek" w naszych relacjach

- Uważam Polskę za naszego prawdziwego partnera strategicznego. Można liczyć, kto dał Ukrainie więcej pieniędzy, czy uzbrojenia, ale wydaje mi się, że Polska plasuje się co najmniej w pierwszej trójce państw, które wspierają broniącą się przed Rosją Ukrainę - powiedział ukraiński politolog Jewhen Mahda przed oficjalną wizytą prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie Ukraina Wołodymyr Zełenski POLSKA polityka GOSPODARKA społeczeństwo HISTORIA Wołyń

Rocznica rzezi w Hucie Pieniackiej. Polacy ze Lwowa upamiętnili zamordowanych rodaków

Polacy ze Lwowa i Ziemi Lwowskiej, przedstawiciele polskiego konsulatu we Lwowie oraz władz obwodowych wzięli udział w uroczystości 79. rocznicy zagłady Huty Pieniackiej. W tej nieistniejącej już wsi 28 lutego 1944 roku z rąk oddziałów ukraińskich nacjonalistów SS-Galizien oraz UPA zginęło około tysiąca osób.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Lwów Rzeź Wołyńska Wołyń Huta Pieniacka