Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Bartek Czyżewski 27.12.2010

Radia Wolności - o serwisie

Serwis udostępnia tysiące archiwalnych audycji spoza żelaznej kurtyny: RWE, BBC, Radia France Internationale. Z czasem dołączy Głos Ameryki, Deutsche Welle, Radio Sztokholm i inne stacje, nadające do Polski przed 1989 rokiem.
Posłuchaj
  • Zdzisław Najder o RWE
  • Andrzej Mietkowski o archiwach udostępnionych przez Polskie Radio
  • Czesław Bielecki o zagłuszaniu Radia Wolna Europa
Czytaj takżeTe audycje były jedynym głosem prawdy, który przebijał się do Kraju przez warkot zagłuszarek. Władze wszelkimi środkami próbowały ograniczać dostęp do informacji bez cenzury. Za słuchanie „wrażych rozgłośni” groziły represje, od wyrzucania z pracy czy studiów, po zesłania do obozów pracy i kary więzienia. Do rangi symbolu urasta fakt, iż w trakcie poznańskiego Czerwca 56 robotnicy starali się zniszczyć urządzenia zagłuszające.

W jubileuszowym roku 85-lecia Polskie Radio wykonało cyfryzację tysięcy archiwalnych taśm, zgromadzonych w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Jednak dopiero opisanie tych nagrań i dołączenie haseł tematycznych pozwala wyszukiwać konkretne treści. Pracujemy nad tym, szlifujemy bazę, opisy, funkcjonalność strony. Za kilka miesięcy dzieło zostanie ukończone, stając się dźwiękową ilustracją historii najnowszej Polski.

Tymczasem decydujemy się pokazać serwis w wersji roboczej. Nie wszystkie dźwięki są już w bazie, nie każdy ma kompletny opis, czasem opis nie odpowiada temu, co słyszymy lub trafia się zakłócone nagranie. Prosimy o wyrozumiałość. W zamian dajemy wyjątkową możliwość szperania po audycjach przez lata zakazanych, słuchania wielkich emigrantów, przypominania przełomowych wydarzeń.

Po raz pierwszy – bez zagłuszania!

Andrzej Mietkowski
Dyrektor - Redaktor Naczelny