Polskie Radio

20 tysięcy głosów zza żelaznej kurtyny

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 16:58
Portal polskieradio.pl uruchomił specjalny serwis zatytułowany "Radia Wolności". Znajdą w nim Państwo tysiące audycji BBC, RFI i Radia Wolna Europa nadawanych bez cenzury zza żelaznej kurtyny.
Audio

Tysiące archiwalnych audycji spoza „żelaznej kurtyny” znalazły się na łamach uruchomionego przez polskieradio.pl serwisu internetowego Radia Wolności. Na 85-lecie swojego istnienia Polskie Radio dokonało cyfryzacji tysięcy analogowych taśm, których kopie od lat gromadzone były w Warszawie, zawierających zapis audycji nadawanych przez Radio Wolna Europa, BBC i Radio France Internationale.

Radio Wolna Europa, BBC czy RFI przez całe dziesięciolecia były jedynym głosem prawdy, który docierał do komunistycznej Polski. Peerelowskie władze wszelkimi środkami próbowały ograniczać dostęp do wiadomości bez cenzury. Praktycznie przez cały okres istnienia PRL władze zagłuszały zagraniczne radia, a za ich słuchanie groziły Polakom represjami, począwszy od wyrzucania z pracy czy studiów, zesłanie do obozu pracy po kary więzienia. Do rangi symbolu urasta fakt, że w trakcie poznańskiego czerwca 1956 robotnicy starali się zniszczyć urządzenia zagłuszające.

W serwisie Radia Wolności będziemy mogli usłyszeć głosy wielu znakomitych postaci, jak np. Witold Gombrowicz czy Gustaw Herling-Grudziński. Ogrom zebranego materiału zaskoczył nawet Andrzeja Mietkowskiego, dyrektora Portalu polskieradio.pl, a także byłego szefa warszawskiego biura Radia Wolna Europa.

- Tam byli wszyscy twórcy paryskiej "Kultury", twórcy niezależnych publikacji, książek wydawanych poza cenzurą w Polsce, tam był cały Londyn emigracyjny, emigracja andersowska, wielkie cykle, które zmieniły losy Polski, jak np. Józef Światło "Za kulisami bezpieki i partii" – cykl, który, chyba można powiedzieć, obalił stalinizm w Polsce – powiedział Andrzej Mietkowski w popołudniowym "Zapraszamy do Trójki".

Poruszanie się po serwisie zostało jak najbardziej ułatwione i użytkownicy, dzięki specjalnej wyszukiwarce, będą mogli znaleźć wybrane przez siebie audycje, cykle, osoby, wydarzenia.

– Dostęp do nagrań jest całkowicie bezpłatny. Uważamy, że jest to jeden z najbardziej misyjnych projektów, nad jakimi Polskie Radio, a na pewno Portal, pracowały w ciągu ostatnich miesięcy – zapewnia Andrzej Mietkowski.  

Uruchomienie przez Polskie Radio serwisu Radia Wolności poprzedza niezwykła konferencja. W czwartek 13 stycznia w Polskim Radiu spotkają się ludzie, którzy przez dziesięciolecia tworzyli „głosy wolności”. W tym dniu odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa, która będzie hołdem złożonym znanym i anonimowym radiowcom z BBC, RWE i RFI, którzy zza żelaznej kurtyny w latach zimnej wojny nieśli do kraju wolne słowo.

Zapraszamy również na transmisję audio i wideo na portalu polskieradio.pl od godz. 9.

Dźwięki, które umieściliśmy w nowym serwisie, to około 1500 audycji BBC i drugie tyle z RFI. Nagrania trafiły do Polskiego Radia jako spuścizna po zamykanych polskich sekcjach. W przypadku RWE, przez ostatnich kilka miesięcy Polskie Radio cyfryzowało prawie 20 tysięcy analogowych nagrań, których kopie od 15 lat zdeponowane były w Narodowym Archiwum Cyfrowym w Warszawie. Oryginały znajdują się w Instytucie Hoovera w Kalifornii.

Czytaj także

Polska Sekcja Radia BBC

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 14:47
Działała w latach 1939-2005. Rozpoczęła nadawanie 7 września 1939 przemówieniem ambasadora RP w Londynie Edwarda Raczyńskiego. Była jedną z pierwszych zagranicznych sekcji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska Sekcja Radia France Internationale

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 15:10
Polska sekcja RFI działała w latach 1981-2010. Rozpoczęła nadawanie 17 grudnia 1981 w odpowiedzi na wprowadzenie stanu wojennego w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 15:12
Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa rozpoczęła działalność 3 maja 1952 w Monachium. Przez cały okres swojego istnienia była najczęściej słuchanym i najbardziej zagłuszanym radiem spoza żelaznej kurtyny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radio Wolna Europa: głos niosący demokrację

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2011 15:00
Portal polskieradio.pl udostępnia blisko 20 tysięcy nagrań z archiwów Radia Wolna Europa oraz z sekcji polskich BBC i RFI.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najder: RWE pokazywało rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2011 10:52
Zdzisław Najder, dyrektor Radia Wolna Europa, powiedział, że RWE było medium, które informowało Polaków o rzeczywistej sytuacji na świecie.
rozwiń zwiń