Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Ewa Dryhusz 13.05.2011

Dzień, który wstrząsnął Polską i światem

  • Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu
  • Plac św. Piotra przed audiencją 13 maja 1981 roku
  • Tadeusz Nowakowski: Te kule trafiły w nas wszystkich
  • Reakcje w Warszawie i oświadczenie Episkopatu Polski na wieść o strzałach na Placu św. Piotra
  • Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski: Niech Pan Go nam zachowa
  • Relacje z Rzymu, Paryża, Nowego Jorku i pierwsze przemówienie papieża po operacji
Najtragiczniejsze godziny pontyfikatu papieża Polaka przypadły na środową audiencję generalną 30 lat temu, gdy Jan Paweł II objeżdżając plac i pozdrawiając wiernych, został ciężko ranny.
Zamach na papieża - 13 maja 1981Zamach na papieża, 13.05.1981wikipedia

Zdjęcia papieża opadającego w ramiona ks. Stanisława Dziwisza obiegły cały świat. Media relacjonowały chwile po zamachu, reakcje pielgrzymów tłumnie zgromadzonych w Rzymie oraz kolejne komunikaty prasowe płynące z kliniki Gemelli, dotyczące operacji i stanu zdrowia papieża.

W archiwach Radia Wolna Europa zachowała się audycja dokumentalna Wacława Pomorskiego "Majowe wydarzenia, które wstrząsnęły Polską i światem", poświęcona Janowi Pawłowi II - w związku z zamachem na jego życie i Prymasowi Polski Stefanowi Wyszyńskiemu - w związku z jego śmiercią.

Taśma stanowi ciekawy zapis historii, zawiera między innymi: relację z Placu św. Piotra w Rzymie 13 V 1981 roku; relacje Tadeusza Nowakowskiego; reakcje polskie na zamach na Ojca Świętego - w tym unikalny fragment wypowiedzi Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego, a także relacje zagraniczne: Kazimierza Komły z Rzymu, Tadeusza Kryski-Karskiego z Londynu, Macieja Morawskiego z Paryża, Teresy Michałowicz z Nowego Jorku. Ponadto wypowiedzi: kardynała Jana Króla, arcybiskupa Filadelfii i mecenasa Alojzego Mazewskiego, prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej, a także relację Tadeusza Mieleszko (Jerzego Kaniewicza) z Placu św. Piotra: wywiady z pielgrzymami w kilka dni po zamachu na Jana Pawła II i posłanie papieża na Anioł Pański przekazane z kliniki. Audycja powstała w grudniu 1981 roku w oparciu o oryginalne zapisy magnetofonowe.

Z archiwum Radia