Polskie Radio
Section05
zamach

"Był to szok dla CIA i dla prezydenta Baracka Obamy"

Niemal dokładnie 8 lat temu - 30 grudnia 2009 roku - w tajnej bazie CIA Camp Champman w pobliżu afgańskiego miasta Chost, Humam al-Balawi - jordański lekarz zwerbowany przez wywiady Jordanii i Stanów Zjednoczonych w celu wytropienia kierownictwa Al-Kaidy - odpalił ładunki wybuchowe ukryte w kamizelce. O samobójczym zamachu „w imię Allaha” i dzisiejszej poprawności politycznej mówił w audycji Stacja Deszyfrująca prof. Ryszard Machnikowski z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  CIA zamach terroryzm Afganistan Barack Obama USA Al Kaida Osama bin Laden Sebastian Rybarczyk

Zamach w Sankt Petersburgu. 13 osób rannych

Prezydent Rosji wydał służbom rozkaz zabijania terrorystów. Władimir Putin mówił o tym na Kremlu, w trakcie spotkania z żołnierzami, którzy brali udział w operacji wojskowej w Syrii. Rosyjski przywódca nazwał "zamachem terrorystycznym" środowy wybuch w Sankt Petersburgu, w wyniku którego rannych zostało 13 osób. O sprawie mówił korespondent Polskiego Radia w Moskwie Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  Władimir Putin Rosja zamach wybory w Rosji

Niemcy wciąż w okowach strachu

Dziś mija rok od zamachu dokonanego w Berlinie przez tunezyjskiego migranta Anisa Amriego. Islamista po zabiciu polskiego kierowcy Łukasza Urbana przejął jego ciężarówkę i wjechał w tłum na jarmarku na placu Breitscheid zabijając 12 osób i raniąc prawie 100. Niemieckie służby wyciągnęły wnioski z ataku, w rezultacie cały okres przedświąteczny naznaczony był wzmocnieniem środków bezpieczeństwa. 
Zobacz więcej na temat:  ANALIZA Niemcy zamach terroryzm

Jarmark w Berlinie rok po zamachu [wideo]

Uderzył w najmniej oczekiwanym momencie, zabił 12 osób, a około 50 ranił. Dokładnie rok temu 40-tonowa ciężarówka prowadzona przez zamachowca pochodzenia tunezyjskiego wjechała w tłum ludzi na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie. Rok po tej tragedii Berlin wciąż pamięta, stara się zapewnić bezpieczeństwo osobom, które się tam pojawiają. Odwiedzający to miejsce berlińczycy i turyści pytają "dlaczego?", a wystawcy próbują uporać się z traumą. Więcej w relacji Marty Matuszak.
Zobacz więcej na temat:  Berlin zamach Boże Narodzenie policja TYLKO U NAS