Polskie Radio
Section05
zamach

Prof. Andrzej Nowak o przyczynach zamachu na Jana Pawła II: mówiono wprost, że jest zagrożeniem dla systemu

- Nie mamy żadnego dokumentu podpisanego przez przywódców, który mówiłby wprost o rozkazie zabicia papieża, ale w toku śledztwa prowadzonego wiele lat, ustalono ponad wszelką wątpliwość, że wszystkie ślady prowadzą przez Sofię do Moskwy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Nowak, historyk z PAN.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II zamach Ali Agca Kościół katolicki komunizm Watykan ŚWIAT Europa Polskie Radio 24

Katastrofa smoleńska. Fiński parlamentarzysta: to nie przypadek, Putin powinien być za to osądzony

- Nie mam podstaw, by myśleć, że Kreml nie miał z tym (katastrofą smoleńską - red.) nic wspólnego - mówił na antenie TVP Info fiński parlamentarzysta Mikko Kärnä. Jak przyznał, teraz widzimy, do czego zdolna jest Rosja, która morduje własnych obywateli.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Smoleńsk Władimir Putin zamach Rosja Międzynarodowy Trybunał Karny katastrofa w Smoleńsku Antoni Macierewicz

Zamach w Smoleńsku? Blisko 50 proc. badanych uważa, że to możliwe

Pracownia Social Changes, na zlecenie portalu wPolityce.pl, przeprowadziła badanie na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej. Na pytanie o to, czy katastrofa polskiego samolotu w Smoleńsku z 10 kwietnia 2010 r. mogła być wynikiem celowego działania osób trzecich, np. zamachu, 48 proc. badanych odpowiedziało pozytywnie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Smoleńsk 2022 katastrofa smoleńska zamach sondaż

"Problemy, z których powstało Państwo Islamskie nie zniknęły". Milczanowski o sile organizacji terrorystycznych

- Problemy, z których powstało Państwo Islamskie czy Al-Kaida nie zniknęły. Są to m.in. różnego rodzaju opóźnienia cywilizacyjne regionów, problemy strukturalne czy despotyczne władze. To powoduje, że ludzie wykluczeni zawsze mają prostszą drogę do organizacji radykalnych - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Maciej Milczanowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Państwo Islamskie Bliski Wschód terroryzm ISIS zamach

INFOGRAFIKA Akcja Kutschera. 78. rocznica wyroku na "kata Warszawy" [INFOGRAFIKA]

- Całość trwała bardzo krótko. Lot został od razu postrzelony. Jako drugi wszedł do akcji Kruszynka. Osłaniał mnie. Doszedłem do Kutschery i ostatnie strzały oddałem w głowę. Musieliśmy mieć pewność, że zginął - wspominał Michał Issajewicz ps. Miś.
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Pietraszkiewicz Franz Kutschera Generalne Gubernatorstwo Hans Frank HISTORIA II wojna światowa Niemcy Warszawa zamach nazizm III Rzesza zbrodnie wojenne