Polskie Radio
Section05
Stefan Wyszyński

"Prorok" wchodzi do kin. Opowieść o kardynale Stefanie Wyszyńskim

Na ekrany kin wchodzi film pt. "Prorok", opowiadający o kardynale Stefanie Wyszyńskim. Prymas Polski po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła. Reżyser pokazuje prymasa jako polityka, który negocjuje dla narodu warunki z ówczesną władzą komunistyczną. W "Magazynie bardzo filmowym" wysłuchaliśmy rozmów Joanny Sławińskiej z odtwórcą roli Stefana Wyszyńskiego - Sławomirem Grzymkowskim - i reżyserem Michałem Kondratem.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński Sławomir Grzymkowski Joanna Sławińska reżyser

TYLKO U NAS "Prorok" wchodzi do kin. Rozmawialiśmy z twórcami filmu [WIDEO]

"Prorok" to debiut fabularny Michała Kondrata. Tytuł filmu wskazuje na akcję SB pod takim kryptonimem, wymierzoną w prymasa Wyszyńskiego. To opowieść o bezkompromisowej postawie kardynała Wyszyńskiego wobec komunistów, walce o Kościół, naród i zmiany, by "dobro zwyciężyło". Jak mówią twórcy w rozmowie z Przemysławem Goławskim z portalu PolskieRadio24.pl, to bardziej kino sensacyjne i historyczne niż dokumentalne i religijne.
Zobacz więcej na temat:  kino prymas Polski Stefan Wyszyński premiera film polski Sławomir Grzymkowski HISTORIA Kościół wiara aktualności katolickie FILM

Sławomir Grzymkowski: "Prorok" to film historyczno-sensacyjny

- Nie jest to film religijny, to film historyczno-sensacyjny. Dużym walorem filmu jest to, że spora część dialogów z Gomułką czy Cyrankiewiczem to oryginalne zapisy rozmów, ponieważ wszystko było nagrywane i spisywane przez Służbę Bezpieczeństwa. Do tych materiałów dotarły scenarzystki filmu - mówił w Dwójce Sławomir Grzymkowski, odtwórca tytułowej roli w filmie "Prorok".
Zobacz więcej na temat:  kino prymas Polski Stefan Wyszyński premiera film polski Dwójka Paweł Siwek Sławomir Grzymkowski

Dziedzictwo kardynała Stefana Wyszyńskiego

Ponad rok temu, podczas mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej, kardynał Stefan Wyszyński, zwany Prymasem Tysiąclecia, został ogłoszony błogosławionym. Życiorys kardynała może być przewodnikiem po historii Polski prawie całego XX wieku. 
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Stefan Wyszyński Janusz Odziemkowski Bogdan Bartołd Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego Kościół katolicki wiara Jan Paweł II komunizm

Premiera filmu "Prorok". Sławomir Grzymkowski: kard. Wyszyński wiedział, że w dialogu jest siła

W filmie "Prorok", który wejdzie do kin 11 listopada, zagrał prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego. W tym miesiącu miał premierę monodram "Prime Time" w jego wykonaniu, a ostatnie jego role w spektaklach Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy - w "Sztuce intonacji" i w "Amadeuszu" - zyskały uznanie widzów i krytyki. Gościem audycji był aktor teatralny i filmowy Sławomir Grzymkowski.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński Sławomir Grzymkowski aktorzy film polski TEATR wiara Martyna Podolska

"Trzy lata zbudowały prymasa wizjonera". Dmitrowicz o rocznicy uwolnienia Stefana Wyszyńskiego

- Prymas Stefan Wyszyński postawił na żywą wiarę, na spotkania z ludźmi. On nie zarządzał z Warszawy lub Gniezna poddanymi, ale był blisko ludzi. Było nawet określenie "idziemy na prymasa". Chodziło o wysłuchanie go, co i jak mówi - tłumaczył w Polskim Radiu 24 dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia Piotr Dmitrowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński PRL komunizm Kościół katolicki historia Polski

"Prorok" - "niereligijny" film o prymasie Stefanie Wyszyńskim

11 listopada w kinach pojawi się film "Prorok" - fabularna opowieść o przywódcy duchowym i wizjonerze, błogosławionym kardynale Stefanie Wyszyńskim. Obraz opowiada historię prymasa Polski, który po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła w Polsce. To debiut fabularny Michała Kondrata. Na przedpremierowym pokazie filmu była Joanna Sławińska. 
Zobacz więcej na temat:  Patryk Michalski Stefan Wyszyński Joanna Sławińska KULTURA

Stefan Wyszyński w trudnym dialogu z komunistami

- Jeśli chodzi o kwestię porozumienia, 1950 rok, trzeba rozpocząć od uwagi, że był to element szerszej wizji prymasa Wyszyńskiego dogadywania się z władzami w sposób pokojowy, do kiedy jest to możliwe - mówił w audycji "Rzeczypospolite" prof. Rafał Łatka, autor książki "Prymas Stefan Wyszyński w realiach PRL".
Zobacz więcej na temat:  Stefan Wyszyński PRL Władysław Gomułka Kościół Kościół katolicki Dwójka Antoni Dudek prymas Polski