Polskie Radio
Section05
Stefan Wyszyński

Obchody Roku kard. Stefana Wyszyńskiego. Uroczysta gala na UKSW

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego uroczystą galą zakończyły się oficjalne obchody roku patrona uczelni. Nagrodzono laureatów konkursów o prymasie - plastycznego, skierowanego do uczniów szkół podstawowych na Mazowszu, które noszą imię kard. Wyszyńskiego, oraz konkursu wiedzy o patronie uczelni dla studentów UKSW.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Stefan Wyszyński historia Polski Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego szkolnictwo wyższe Kościół katolicki chrześcijaństwo

"Patron na trudne czasy". Ks. Jarosław Wąsowicz o Prymasie Tysiąclecia

Salezjanin Jarosław Wąsowicz powiedział Polskiemu Radiu, że uroczystość Wszystkich Świętych to ważny dzień w Kościele katolickim. Jak podkreślił, wierni oddają w nim cześć wszystkim chrześcijanom, którzy osiągnęli zbawienie. Jak dodał, w gronie przebywających w niebie jest już błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wszystkich Świętych Dzień Wszystkich Świętych Kościół prymas Polski Stefan Wyszyński niebo katolicyzm chrześcijaństwo wiara społeczeństwo

Wystawa "Baraniak. 145 przesłuchań na Rakowieckiej". Jacek Pawłowicz: Arcybiskup wziął na siebie męczeństwo Prymasa

- Dzięki niemu Polska miała Prymasa Tysiąclecia, miała Jana Pawła II, ma wspaniały Kościoła katolicki, który jest opoką dla narodu polskiego - mówił o postaci księdza ks. arcybiskupa Antoniego Baraniaka dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Jacek Pawłowicz.
Zobacz więcej na temat:  beatyfikacja beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego POLSKA społeczeństwo wiara Kościół katolicki Polskie Radio Stefan Wyszyński

"Człowiek o niespotykanej głębi ducha". Odprawiono mszę dziękczynną za beatyfikację kard. Wyszyńskiego

- Całe życie kardynała prymasa dowodzi, że był to mocarz boży, człowiek o niespotykanej głębi ducha i prowadzący autentyczne życie duchowe - mówił w Poznaniu w czasie niedzielnej mszy dziękczynnej za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego abp Stanisław Gądecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo religia wiara Kościół Stefan Wyszyński Stanisław Gądecki

Dmitrowicz: błogosławionego prymasa Wyszyńskiego dziś atakują pogrobowcy PZPR i PRL

- Nawet komuniści, którzy bardzo mocno prześwietlali życiorys prymasa, nigdy nie zdecydowali się na użycie tego perfidnego kłamstwa: na zarzucanie mu rasizmu czy antysemityzmu. Dziś w ten sposób błogosławionego atakują środowiska, które trzeba nazwać pogrobowcami PZPR-u i PRL-u - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk Piotr Dmitrowicz.  
Zobacz więcej na temat:  PRL historia Polski komunizm Polskie Radio 24 Piotr Dmitrowicz POLSKA Stefan Wyszyński Kościół katolicki

Ciekawie o historii. Sztuka "Prorok" o kardynale Stefanie Wyszyńskim

Czy można ciekawie opowiadać o historii? O Kardynale Tysiąclecia? Jak najbardziej tak! Udowodnią to goście Redbada. Marta Gzowska-Sawicka i Rafał Sawicki wspólnie przygotowali przedstawienie poświęcone kardynałowi Wyszyńskiemu. Jak ich zdaniem wygląda dzisiejsza sztuka i reżyseria? Jak odbierane są dzieła dotyczące Kościoła i jego historii? 
Zobacz więcej na temat:  Redbad Klynstra Trójka KULTURA Stefan Wyszyński TEATR

Kard. Nycz: kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II łączyła głęboka przyjaźń

W polskim kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie odbyła się msza święta dziękczynna za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego, poświęcona również wspomnieniu liturgicznemu św. Jana Pawła II. Nabożeństwu przewodniczył metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy Rzym społeczeństwo religia chrześcijaństwo katolicyzm Stefan Wyszyński beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego Kazimierz Nycz Msza święta Jan Paweł II Karol Wojtyła

Ks. prof. Mazurkiewicz: komuniści nie przewidzieli lojalności kard. Wojtyły do kard. Wyszyńskiego

- Komuniści mieli nadzieję, że jeśli w Krakowie pojawił się biskup, który będzie miał silną osobowość, to uda się go skłócić z kard. Wyszyńskim - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z UKSW. - Mieliśmy dwóch wielkich kardynałów o niesamowicie silnych osobowościach, a jednocześnie doświadczaliśmy głębokiej lojalności kard. Wojtyły w stosunku do kard. Wyszyńskiego. Myślę, że tej lojalności nie przewidzieli komuniści - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Tadeusz Płużański Jan Paweł II Stefan Wyszyński Kościół katolicki

Wiara niezłomna. Co pozostawił po sobie kardynał Stefan Wyszyński?

Czego możemy uczyć się dziś od błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego? Jakie wartości z jego nauczania mogą czerpać Polacy XXI wieku? Czy katolicyzm jest obecnie tylko dodatkiem do polskości? Jak kształtuje się współczesna sytuacja Kościoła katolickiego w Polsce? – Odpowiedzi na te pytania można było znaleźć w "Klubie Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Stefan Wyszyński Michalina Szymborska Kościół katolicki

"Bez Prymasa Tysiąclecia, nie byłoby Karola Wojtyły, papieża". Fotograf JP II przed Dniem Papieskim

- To on wskazał Wojtyłę, to była jego ręka, to było wskazanie w kierunku Ducha Świętego, w kierunku tych ludzi, którzy wybierają w Watykanie. Bez Prymasa Tysiąclecia, nie byłoby Karola Wojtyły, papieża - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Bujak (fotograf Jana Pawła II).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Jan Paweł II prymas Polski Stefan Wyszyński Dzień Papieski chrześcijaństwo duchowieństwo papież społeczeństwo POLSKA