Polskie Radio
Section05

Rzym

"Konklawe". Prawda a fikcja w filmie o wyborze papieża

Konklawe to wdzięczny temat dla filmowców - otoczone aurą tajemnicy niecodzienne wydarzenie wielkiej wagi. Nasze wyobrażenie o nim kształtują nie tylko doniesienia medialne, ale też filmy. Czasami jest tak, że rzeczywistość dogania fabułę - i tak było w przypadku oscarowego filmu Edwarda Bergera "Konklawe" z Ralphem Fiennesem w roli głównej. O tym, co jest prawdą, a co fikcją w filmie, opowiada ks. Przemysław Śliwiński, autor książki "Konklawe. Tajemnice wyborów papieskich" w podcaście "Prawda czasu i prawda ekranu". 
Zobacz więcej na temat:  konklawe papież FILM Watykan

Kaplica Sykstyńska. "Sąd ostateczny" Michała Anioła świadkiem konklawe

Kaplica Sykstyńska Pałacu Apostolskiego, ze słynnymi freskami Michała Anioła, to miejsce, w którym zgodnie z tradycją odbywają się konklawe. Pierwsze odbyło się tam w 1492 roku. Kaplica jest miejscem, gdzie - jak mówił Jan Paweł II - wszystko "sprzyja uświadomieniu sobie obecności Boga, przed którego obliczem pewnego dnia każdy będzie musiał stanąć na sąd".
Zobacz więcej na temat:  Włochy renesans Kaplica Sykstyńska Watykan Michał Anioł

Muzyka na dworach Sobieskich i Stuartów w Rzymie

Farinelli, Farfallino i Cafarelli – najsłynniejsi śpiewacy tamtych czasów występowali w dziełach im dedykowanych, stworzonych przez wybitnych kompozytorów jak Leonardo Vinci i librecistów jak Pietro Metastasio. Zarówno treść utworów, jak i miejsce ich wystawienia, miało służyć budowaniu prestiżu i podkreślaniu pozycji patronów. A byli nimi Jakub III Stewart i jego żona – Maria Klementyna Sobieska, wnuczka Króla Jana III Sobieskiego.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Beata Stylińska

Papież z Afryki? Kościół znał takie przypadki

Franciszek był pierwszym papieżem z Ameryki Południowej, ale nie pierwszym spoza Europy. Choć Europejczycy całkowicie zdominowali tron papieski, w pierwszych siedmiu stuleciach chrześcijaństwa prawdopodobnie jedenastu papieży do Rzymu przybyło spoza Starego Kontynentu. Poza św. Piotrem poczet ten tworzyli między innymi mieszkańcy Afryki, Syrii, poddani muzułmańskich władców, a nawet syn Judasza z Betlejem.
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki kościół prawosławny Watykan papież Franciszek Konstantynopol starożytność