Polskie Radio
Section05
Stanisław Dziwisz

Watykan wydał werdykt ws. działań kard. Dziwisza. "Jestem wdzięczny za sprawiedliwe osądzenie sprawy"

"Jestem wdzięczny Stolicy Apostolskiej za sprawiedliwe osądzenie sprawy. Mam nadzieję, że dzisiejszy komunikat nuncjatury apostolskiej w Polsce przyczyni się do jej wyjaśnienia" - napisał biskup senior archidiecezji krakowskiej kard. Stanisław Dziwisz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Kościół Stanisław Dziwisz religia Watykan pedofilia papież Franciszek wiara walka z pedofilią Kościół katolicki

Wanda Półtawska: Karol Wojtyła przypominał, że każdy jest dzieckiem samego Boga

W Bazylice Mariackiej w Krakowie odprawiona została Msza święta w intencji Wandy Półtawskiej, która we wtorek skończyła sto lat. Przewodniczył jej kardynał Stanisław Dziwisz. Po Mszy świętej odbyło się spotkanie jubilatki w gronie najbliższych, przyjaciół oraz przedstawicieli władz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wanda Półtawska Msza święta Stanisław Dziwisz Kraków II wojna światowa społeczeństwo polityka

"Nie ulegajmy złu. Nie poddawajmy się zwątpieniu". Procesja do grobów królewskich w Krakowie

Przy dźwiękach dzwonu Zygmunt do grobów królewskich w katedrze na Wawelu zeszła we wtorek uroczysta procesja, która tradycyjnie odbywa się w Zaduszki. - Nie ulegajmy złu. Nie poddawajmy się zwątpieniu. Nie traćmy nadziei - apelował podczas mszy św. kard. Stanisław Dziwisz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wszystkich Świętych święta śmierć religia Stanisław Dziwisz Kraków społeczeństwo Kościół katolicyzm

Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia. Kard. Dziwisz: wspólnie z Janem Pawłem II prowadzili Polskę ku wolności

- Kardynał Stefan Wyszyński to był strateg, a Jan Paweł II dawał podbudowę teologiczną. Dopełniali się i rozumieli, wspólnie prowadzili Polskę ku wolności - powiedział kard. Stanisław Dziwisz, były osobisty sekretarz papieża Polaka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego religia chrześcijaństwo katolicyzm Stanisław Dziwisz

Kard. Dziwisz: aby uderzyć w Jana Pawła II, trzeba też uderzyć w ludzi, którzy z nim współpracowali

- W czasie, gdy polski papież honorowany jest na Słowacji, w swojej ojczyźnie jest atakowany. Żeby uderzyć w Jana Pawła II, trzeba też uderzyć w ludzi, którzy z nim współpracowali. To była nasza służba papieżowi, a poprzez papieża mojej ojczyźnie; jeśli moja ojczyzna tego nie widzi, a kiedyś widziała, to niewątpliwie powoduje u mnie ból, ale przebaczam - powiedział kard. Stanisław Dziwisz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki Jan Paweł II Stanisław Dziwisz religia społeczeństwo

"Uderzenie w wartości dla celów politycznych". Prof. Arkadiusz Jabłoński o atakach na Jana Pawła II

- Ktoś, dla wąskich interesów politycznych, wykorzystuje pewną rewolucję kulturową, coś, czego w Polsce nie ma i jak się wydaje, nie da się wywołać. Częścią tych działań jest uderzenie w dobre imię Jana Pawła II - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog i filozof Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Paweł II Stanisław Dziwisz Kościół Watykan POLSKA

"Popełniłem błędy, ale nigdy nie miałem stosunków seksualnych". List McCarricka do kard. Dziwisza

Wasza Ekscelencjo, jestem pewien, że popełniłem błędy i może czasami brakowało mi roztropności, ale w ciągu siedemdziesięciu lat mojego życia nigdy nie miałem stosunków seksualnych z żadną osobą - napisał w swoim liście do ówczesnego sekretarza Jana Pawła II Stanisława Dziwisza Theodore McCarrick. Z raportu Watykanu ws. byłego amerykańskiego kardynała wynika, że m.in. w związku z tym listem papież mianował McCarricka arcybiskupem Waszyngtonu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan papież Stanisław Dziwisz pedofilia Kościół aktualności katolickie Kościół katolicki

Lodowski: epoka Jana Pawła II uśpiła w polskim Kościele czujność i troskę o własne szeregi

- Wszystko wiąże się z pewnego rodzaju niepoukładaniem i niedostateczną reakcją troszeczkę hierarchii Kościoła katolickiego w Polsce. Ja myślę, że przez fantastyczny czas Jana Pawła II i to, że mieliśmy do czynienia z prawdziwymi książętami Kościoła na ziemiach Polski (...), to uśpiono pewnego rodzaju czujność i troskę o porządek we własnych szeregach - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Miłosz Lodowski. Gośćmi "Debaty poranka" byli także politolog Paweł Krulikowski i Michał Płociński z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Eliza Olczyk POLSKA polityka Kościół aktualności katolickie Stanisław Dziwisz Michał Płociński pedofilia Jan Paweł II

"Stawia fundamentalne pytanie o rolę bp. Dziwisza". Terlikowski o raporcie Watykanu ws. Theodore'a McCarricka

- Fakty są takie, że wiedzę posiadano, ale uznano ją za niewiarygodną. Nie wiemy też, czy dotarła ona do Jana Pawła II - powiedział Tomasz Terlikowski w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. Publicysta odniósł się do sprawy byłego już kardynała Theodore’a McCarricka, oskarżanego o nadużycia seksualne. Z raportu Watykanu wynika, że polski papież - który początkowo wycofał nominację McCarricka na arcybiskupa Waszyngtonu - został następnie świadomie wprowadzony w błąd.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Watykan Tomasz Terlikowski Jan Paweł II aktualności katolickie Stanisław Dziwisz pedofilia

"Był świadkiem trudnej historii". Kard. Dziwisz wspomina kard. Jaworskiego

"Słusznie możemy go nazwać odnowicielem życia Kościoła lwowskiego. Z ks. Karolem Wojtyłą połączyła go głęboka wiara i miłość Kościoła. Kard. Jaworski był świadkiem trudnej historii" - napisał kardynał Stanisław Dziwisz w oświadczeniu. W swoim wspomnieniu o zmarłym b. metropolicie lwowskim podkreślił jego bliską znajomość ze św. Janem Pawłem II, którego poznał w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Kościół katolicki wiara Stanisław Dziwisz aktualności katolickie pamięć społeczeństwo POLSKA

Kard. Dziwisz o św. Janie Pawle II: dzieło jego życia przynosi nadzieję w czasie pandemii

- Dzieło jego życia przynosi nam dzisiaj, w trudnym dla wszystkich okresie pandemii, pocieszenie i promień nadziei. Papież, któremu przyszło żyć w trudnych czasach, nigdy nie stracił przekonania o wielkości i godności człowieka, nigdy nie porzucił nadziei. Dziś modli się za nami – podkreślił w telewizyjnym orędziu z okazji setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II jego sekretarz kard. Stanisław Dziwisz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II Stanisław Dziwisz Kościół

Media: Jan Paweł II istotną postacią XX wieku. "Wtedy upadł komunizm, demokratyzowała się Polska"

Jeden z najbardziej opiniotwórczych dzienników Portugalii, “Diario de Noticias”, ocenia w sobotnim wydaniu, że św. Jan Paweł II był jedną z istotnych postaci XX w., zwłaszcza jego drugiej połowy, zakończonej upadkiem komunizmu w Europie i demokratyzacją Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki Koronawirus w Polsce Stanisław Dziwisz Jan Paweł II infografika