X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zacznie obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Informacyjna Agencja Radiowa

Atak w Kenii typowym zamachem islamistów?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 18:57
Atak w Kenii wpisuje się w pewien ciąg, po nim nastąpią kolejne - uważa afrykanista doktor Błażej Popławski. Uzbrojeni islamiści wdarli się na uniwersytecki kampus w Garissa, teren odgradza obecnie policja i wojsko. Według najnowszych danych, zginęło co najmniej 70 osób.
Atak w Kenii typowym zamachem islamistów?
Foto: PAP/EPA/DAI KUROKAWA

Zamach wpisuje się w pewną logikę zamachów, dokonywanych przez lokalnych islamistów - mówi doktor Popławski: dwa lata temu atakowali centrum handlowe, rok temu miejsce oblegane przez turystów, a teraz uniwersytet, czyli symbol świeckości i kultury europejskiej.

Afrykanista zwraca również uwagę, że Garissa to stolica regionu Kenii, gdzie mieszka najwięcej Somalijczyków, i który także historycznie przynależy do Somalii. Atak na stolicę przyległej do Somalii prowincji to w opinii Popławskiego komunikat ze strony al Szabab, że ta ziemia powinna należeć do nich, a zachodnie instytucje są w tym rejonie zbędne.
Europa, patrząc na południe, koncentruje swoją uwagę na rejonie Bliskiego Wschodu i basenu Morza Śródziemnego, tymczasem niewiele dalej mamy do czynienia z podobnymi problemami - mówi doktor Popławski. Jak dodaje, afrykańskie organizacje terrorystyczne mają ambicje stworzenia państwowości i utworzenia kalifatu.

Radykałów przybywa i coraz łatwiej im uzyskać dostęp do broni, w efekcie samych zamachów będzie coraz więcej - prognozuje ekspert. W opinii afrykanisty, problemom mogłyby zaradzić jedynie głębokie przemiany społeczne i polityczne.

IAR