Prezydent Andrzej Duda powiedział po spotkaniu, że współpraca z Singapurem jest dla niego celem, na którym szczególnie mu zależy. „80 procent naszej wymiany gospodarczej do tej pory to była Unia Europejska. Chcemy, żeby ten zakres poszerzał się” - powiedział Andrzej Duda. Dodał, że stać już na to polskich przedsiębiorców.
Współpraca Polski i Singapuru ma dotyczyć nie tylko gospodarki, ale też badań naukowych, rozwoju nowych technologii, wymiany studenckiej. Jedno z trzech podpisanych memorandów dotyczy współpracy między Narodowym Centrum Badań i Rozwoju a Singapurską Agencją Nauki, Technologii i Rozwoju.
Prezydenci Polski i Singapuru rozmawiali również o dostawach energii, współpracy przemysłów wojskowych. Prezydent Duda zaprosił przedstawicieli biznesu obronnego z Singapuru na wrześniowe targi przemysłu obronnego w Kielcach. Prezydenci rozmawiali też na temat współpracy przemysłu rolno-spożywczego. W Singapurze trwa festiwal polskiej żywności. Za jeden z najważniejszych tematów dzisiejszych rozmów prezydent Duda uznał wizytę przedstawicieli singapurskiego przemysłu lotniczego w tzw. „Dolinie Lotniczej”. Prezydent Polski ma nadzieję na współpracę polskiego i singapurskiego przemysłu lotniczego.
Jutro Tony Tan Keng Yam będzie rozmawiał z Marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim, a wieczorem w Pałacu Prezydenckim odbędzie się oficjalny obiad wydany na cześć singapurskiej pary prezydenckiej.
Leżący w południowo-wschodniej Azji Singapur zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem PKB na 1 mieszkańca.
IAR
Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.