Arcybiskup Gocłowski kierował archidiecezją gdańską w latach 1992-2008. Należał do Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo. Miał tytuł doktora prawa kanonicznego. Był Kawalerem Orderu Orła Białego.
Jako arcybiskup senior aktywnie pracował na rzecz Kościoła, pełnił funkcję referenta do spraw biskupów emerytów w Konferencji Episkopatu Polski, był też zastępcą Przewodniczącego Rady Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Angażował się w działalność publicystyczną, występował w mediach. Inicjator cyklu debat Gdański Areopag.
W latach 1983-1984 biskup pomocniczy gdański, od 1992 roku - arcybiskup. Był między innymi członkiem Rady Stałej Episkopatu Polski, współprzewodniczącym Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu oraz przewodniczącym Komisji Episkopatu do spraw Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Pełnił funkcję Moderatora Krajowego Duszpasterstwa Ludzi Morza.
W latach 1988-1989 jako duszpasterz ludzi pracy był uczestnikiem rozmów w Magdalence. Z ramienia Episkopatu Polski brał udział w przygotowaniach do Okrągłego Stołu. Dwukrotnie: w 1987 i 1999 roku gościł w Gdańsku papieża Jana Pawła II podczas jego podróży apostolskich do Polski. W latach 80. biskup Gocłowski publicznie upominał się o prawa obywatelskie, występował w obronie represjonowanych. Od samego początku był sympatykiem i obrońcą "Solidarności", zwłaszcza w okresie stanu wojennego.
Kierując archidiecezją gdańską zajmował publiczne stanowisko między innymi w kwestii lustracji, opowiadając się za ujawnieniem akt aparatu bezpieczeństwa i przestrzegając przed wydawaniem pospiesznych wyroków.
IAR