Aleksander Weissberg-Cybulski - pasażer dziejowej karuzeli

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2025 11:00
"Człowiek odważny, giętki, egocentryczny, jakoś szlachetny. Otwarty na rzeczywistość - człowiek kalejdoskop (słowa Dattnera). Ogromnie żywotny, wańka-wstańka (słowa Koestlera). I świetny pisarz - tak o bohaterze swojej najnowszej książki pisze prof. Irena Grudzińska-Gross. 
Irena Grudzinska-Gross jest autorką książki Wielka karuzela. Zycie Aleksandra Weissberga-Cybulskiego
Irena Grudzinska-Gross jest autorką książki "Wielka karuzela. Zycie Aleksandra Weissberga-Cybulskiego"Foto: Dorota Gacek / Polskie Radio

Tym człowiekiem jest Aleksander Weissberg-Cybulski, autor "Wielkiej czystki" - książki demaskującej mechanizmy stalinowskiego terroru i procesów politycznych lat 30. w ZSRR. To autor związany ze środowiskiem paryskiej "Kultury", ceniony przez takich ludzi jak Jerzy Giedroyc, Józef Czapski, Gustaw Herling-Grudziński czy Jerzy Stempowski.

>>> Posłuchaj: Aleksander Weissberg-Cybulski - pasażer dziejowej karuzeli. Rozmawiają Dorota Gacek i prof. Irena Grudzińska-Gross

Aleksander Weissberg-Cybulski 

Aleksander Weissberg-Cybulski urodził się w Krakowie na początku ubiegłego stulecia w kupieckiej rodzinie żydowskiej, wychowywał się i dorastał w Wiedniu. Był z wykształcenia fizykiem, związał się najpierw ze środowiskiem socjaldemokratycznym, potem komunistycznym, od 1931 roku pracował w Charkowie.

Aresztowany przez NKWD, torturowany, w grudniu 1939 roku został przekazany przez Rosjan Niemcom. W czasie wojny ukrywał się w okupowanej Polsce, potem zamieszkał ze Francji, zmarł w 1964 roku.


Wszystkie etapy życia Weissberga-Cybulskiego

Wszystkie te etapy życia Weissberga-Cybulskiego bardzo wnikliwie przedstawia w swojej książce Irena Grudzińska-Gross, pokazując jednocześnie jak fascynującą był on osobowością i jak dramatyczne były losy ludzi z jego najbliższego otoczenia.

Autorka "Wielkiej karuzela. Życie Aleksandra Weissberga-Cybulskiego" jest historyczką idei, eseistką, publicystką, związana z Uniwersytetem Princeton w Stanach Zjednoczonych i Polską Akademią Nauk.


***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzenie:  Dorota Gacek

Data emisji: 19.05.2025

Godzina emisji: 19.10


Czytaj także

Teoniki Rożynek i jej muzyczne eksperymenty

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2025 06:00
Teoniki Rożynek, jedna z najciekawszych młodych polskich kompozytorek opowiadała w Dwójce o swoich nowych projektach, między innymi o "Ignis", realizowanym wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przygody ojca Koziołka Matołka dla dorosłych. Pierwsza biografia Mariana Walentynowicza

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2025 12:45
Na rynku ukazała się pierwsza biografia Mariana Walentynowicza - polskiego prekursora komiksu, zwanego "polskim Disneyem". Walentynowicz był artystą totalnym. Przed wojną jego sława jako rysownika mogła się równać jedynie ze sławą Walentynowicza jako podróżnika.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Bedyńska - ceniona w świecie fotografka i początkująca dokumentalistka

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2025 20:00
- Zawsze powtarzam, że aparat, który mam w ręku, jest kluczem do zamkniętych drzwi. Pretekstem do spotkania z człowiekiem i dowiedzenia się, jaką nosi w sobie historię. Każdy z nas ma coś ciekawego do opowiedzenia - zapewniała w Dwójce Anna Bedyńska, laureatka nagrody World Press Photo.
rozwiń zwiń