Zbigniew Cybulski swoją sławę zyskał dzięki kreacjom aktorskim w filmach: "Popiół i Diament", "Salto" , "Jak być kochaną", "Do widzenia, do jutra" i "Rękopis znaleziony w Saragossie".
Krytyk filmowy Andrzej Bukowiecki podkreśla, że Zbigniew Cybulski odmienił polskie kino. Jego zdaniem aktor wpisał się w dwa nurty: polską szkołę filmową poprzez "Popiół i diament" i polską nową falę, filmami "Pociąg", "Do widzenia, do jutra" i "Niewinni czarodzieje". Ta młodzieńczość ta spontaniczność, większa naturalność, urok nowości to było niewątpliwie to, co wniósł Cybulski do polskiego kina - dodaje krytyk filmowy.
Inspirując się Jamesem Deanem, Zbigniew Cybulski zapoczątkował nowoczesny typ aktorstwa- mówi Andrzej Bukowiecki. Starał się mówić w sposób jak najbardziej naturalny, a nie mową teatralną - dodaje krytyk filmowy. Andrzej Bukowiecki przypomina , że Zbigniew Cybulski zawsze akcentował to, że aktor nie powinien cały czas eksponować swojej twarzy, tylko pamiętać o swoim ciele. Wybitny aktor potrafił grać szybko i dynamicznie.
Praca z Cybulskim nie była łatwa - wyjaśnia krytyk filmowy i dla przykładu przywołuje znaną historię z udziałem aktora z planu filmu "Do widzenia, do jutra". Krytyk przypomina, że reżyserzy zawsze mieli z nim utrapienie, bo wieczorami znikał. Janusz Morgenstern kazał zamknąć aktora na noc pod kluczem, bo następnego ranka planowano bardzo ważne zdjęcia. Andrzej Bukowiecki dodaje, że zapomniano o tym, że hotelik był niski. Cybulski po prostu wyszedł w nocy przez okno i zniknął - śmieje się krytyk. Dopiero o 14 Zbyszek Cybulski zadzwonił do biura produkcji. Ekipa filmowa ucieszyła się, że aktor się odnalazł i gotowi byli mu wybaczyć ucieczkę. Powiedzieli : "Zbyszku zaraz po ciebie jedziemy tylko powiedz gdzie jesteś , a on odpowiedział +a żebym to ja wiedział+" - mówi Andrzej Bukowiecki.
Zbigniew Cybulski ukończył Państwową Wyższą Szkołę Artystyczną w Krakowie. Zadebiutował na scenie Teatru Wybrzeże w Gdańsku w sztuce "Intryga i miłość". Razem z grupą przyjaciół stworzył teatrzyk studencki BIM-BOM. Zagrał w 35 filmach, 10 sztukach teatralnych i 9 spektaklach telewizyjnych.
Do pierwszej roli w filmie fabularnym "Pokolenie" zaangażował go Andrzej Wajda. Przełomem w jego karierze była rola Maćka Chełmickiego w filmie "Popiół i diament". Wystąpił też w zagranicznych produkcjach między innymi "Miłość dwudziestolatków", "Lalka" i "Herbatka miętowa". Na dwa dni przed śmiercią otrzymał rolę w sztuce "Tramwaj zwany pożądaniem" Tennessee Williamsa, którą miała być realizowana dla nowojorskiej telewizji.
IAR
Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.