Informacyjna Agencja Radiowa

Rozpoczęło się głosowanie na "Wydarzenie historyczne roku"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 13:37
Rozpoczęło się głosowanie na "Wydarzenie historyczne roku". Plebiscyt organizuje Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl. Jego celem jest wyłonienie najciekawszych projektów dotyczących ukazywania historii Polski. Patronat medialny nad plebiscytem objęło Polskie Radio.
Audio

W tym roku do konkursu nadesłano 250 zgłoszeń z całej Polski i zagranicy, spośród wszystkich inicjatyw jurorzy wybrali 15 najważniejszych - ich zdaniem - projektów w trzech kategoriach: „Wydarzenie”, „Wystawa” oraz „Edukacja i multimedia”. 

Rzecznik Muzeum Historii Polski Marek Stremecki wyjaśnia, że internauci, którzy zdecydują się wziąć udział w głosowaniu, mają do wyboru bardzo wielką różnorodność projektów. W kategorii "Wydarzenie" można wybrać: Otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej, Obchody jubileuszu 50-lecia Muzeum Więzienia Pawiak, Film „Wołyń”, 40. rocznica Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec '76 , Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.

W kategorii "Wystawa" można głosować na: Wystawę stałą „Wrocław 1945-2016”, Wystawę stałą Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach, Jeńcy wojenni w Krakowie 1939-1945, „Maria. Mater Misericordiae” (organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie).
W kategorii "Edukacja i multimedia znalazły się: Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich, „Poznań w 56 sekund” - konkurs filmowy z okazji 60. rocznicy wydarzeń Poznańskiego Czerwca, Udostępnij! (organizator: Muzeum Emigracji w Gdyni), „Historia w ożywionych obrazach” - cykl filmów edukacyjnych (organizator: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych), Muzeum na kółkach (organizator: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN).
Marek Stremecki wyjaśnia, że głosować można na jedno wydarzenie w każdej z kategorii za pośrednictwem internetu. Należy wejść na stronę www.whr.muzhp.pl , zapoznać się z poszczególnymi wydarzeniami i zaakceptować regulamin Plebiscytu. Każdy może zagłosować tylko raz i tylko na jedno zgłoszenie w danej kategorii - łącznie należy wybrać trzy projekty.

Głosować na "Wydarzenie historyczne roku" można do 14 maja. Ostateczne wyniki głosowania internautów poznamy w czerwcu, podczas gali w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie kiedy to nastąpi wręczenie nagród.

IAR       

Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze. Więcej i najwięcej wiadomości IAR po wykupieniu dostępu do serwisu.