Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

28 lutego - Koncert symfoniczny

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2016 13:22
Tomasz Daroch
Tomasz DarochFoto: Andrzej Heldwein

Tomasz Daroch - wiolonczela
Michał Dworzyński - dyrygent


Program koncertu:
Jan Krenz – Serenada klasyczna
Piotr Czajkowski – Wariacje rococo op.33
Edvard Grieg – Tańce symfoniczne op.64

28 lutego 2016 roku, godz. 19:00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, ul. Modzelewskiego 59

Tomasz Daroch, urodził się 15 czerwca 1989 roku w Łodzi, w rodzinie o artystycznych tradycjach. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku 7 lat.

W ostatnich latach ukończył studia z wyróżnieniem w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Mannheim w Niemczech oraz w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w której to od 2013 roku pracuje na stanowisku asystenta. Kształcił się pod kierunkiem profesorów Michaela Flaksmana, Stanisława Firleja, Jeleny Ocic oraz Juliusa Bergera. Rokrocznie brał udział w wielu mistrzowskich kursach wiolonczelowych u światowej sławy profesorów takich jak: Bernard Greenhouse, David Geringas, Frans Helmerson, Miklos Perenyi, Gary Hoffman, Heinrich Schiff. 

Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów wiolonczelowych,m.in.:
Otrzymał I nagrodę oraz tytuł Grand Prix podczas VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Zdobył również II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Pablo Casalsa
w Budapeszcie. Wspólnie z siostrą Marią Daroch w kategorii duetów otrzymał I nagrodę na XVIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi. Zdobył III nagrodę oraz nagrodę publiczności na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Antonio Janigro w Zagrzebiu w Chorwacji. Zwyciężył 44 Międzynarodowy Konkurs Instrumentalny w kategorii - wiolonczela w Markneukirchen w Niemczech. Otrzymał również I nagrodę na IV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, II nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi, I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych w Niemczech w Oldenburgu, I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Bohuslava Herana w Czechach, dwie nagrody specjalne na „ Grand Prix Emanuel Feuermann 2006” w Berlinie, w tym stypendium pokrywające koszt udziału w mistrzowskim kursie u prof. Bernarda Greenhousa w USA.

W ostatnich latach Tomasz Daroch otrzymał także wiele specjalnych wyróżnień, m.in. dyplom "Primus in artibus" dla najlepszego absolwenta roku akademickiego 2012/2013 w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, nagrodę Marszałka Województwa Łódzkiego w kategorii "Osobowość Roku", honorowe wyróżnienie "Łódzkie Eureka" przyznawane przez Radę ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Miasta Łodzi oraz nagrodę specjalną podczas międzynarodowego kursu mistrzowskiego "Internationale Sommerakademie Mozarteum Salzburg".
Jest również wielokrotnym stypendystą fundacji "Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci", Ministerstwa Kultury i Sztuki, Marszałka Województwa Łódzkiego, Kunststiftung Baden-Württemberg oraz Menuhin Live Music Now w Niemczech, a także otrzymał stypendium artystyczne Ministra Kultury RP w ramach programu "Młoda Polska".

Jako solista zadebiutował w wieku 14 lat z orkiestrą Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina w Łodzi. Od tamtej pory występował z takimi orkiestrami jak: Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Orkiestra Kameralna AMADEUS, Sinfonia Varsovia, Sinfonietta Cracovia Heidelberger Philharmoniker, Chursächsische Philharmonie, Varazdin Chamber Orchestra, Zagreb Soloists, Zagreb Philharmonic, Moscow Virtuosi, Magyar Radio Symphony Orchestra oraz orkiestrami symfonicznymi Filharmonii w Katowicach, Wrocławiu, Bydgoszczy, Opolu, Zabrzu. Współpracował z wybitnymi dyrygentami, m.in. z Corneliusem Meisterem, Vladimirem Spivakovem, Jonathanem Darlingtonem, Jackiem Kaspszykiem, Markiem Pijarowskim, Jerzym Maksymiukiem, Wojciechem Rajskim, Agnieszką Duczmal, Jerzym Salwarowskim, Tadeuszem Strugałą oraz Krzysztofem Urbańskim. Występował także jako solita i kameralista na międzynarodowych festiwalach, m.in. „Festspiele Salzburg” w Austrii, „Ascoli Piceno Festival”, „Lago Maggiore Musica”
we Włoszech,„Heidelberger Frühling”, „Oldenburger Promenade”, „Eckelshausner Musiktage” w Niemczech, „Musical Olympus”, „Rising Stars At Kremlin” w Rosji, „Ogrody Muzyczne”, "Kolory Polski",„Szalone Dni Muzyki" w Polsce.Od wielu lat koncertuje również z rodzinnym trio fortepianowym „Daroch Trio” wraz z siostrami: Anną (skrzypce) i Marią (fortepian), a także w kwartecie wiolonczelowym „Polish Cello Quartet”.

Tomasz Daroch dokonał nagrania Koncertu Wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego z NFM Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Jacka Kaspszyka. Płyta wydana została przez CD Accord jako szósty album z cyklu „Opera Omnia”. Wspólnie z siostrami jako „Daroch Trio” nagrał również debiutancką płytę „Piano Trios-Daroch Trio” z dziełami kameralnymi C. Debussy’ego, M. Ravela oraz A. Dvoraka, która wydana została przez wytwórnię fonograficzną DUX.
źródło: www.tomaszdaroch.com

Michał Dworzyński urodził się w 1978 roku w Bydgoszczy. Pochodzi z rodziny o muzycznych tradycjach – jego ojciec jako pierwszy fagocista przez ponad 30 lat grał w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. W 2001 ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie Antoniego Wita. W 2006 uzyskał dyplom z wyróżnieniem w Hochschule für Musik "Hanns Eisler" w Berlinie, gdzie odbył studia podyplomowe pod kierunkiem Christiana Ehwalda.

Międzynarodowa kariera rozpoczęła się od zwycięstwa w Donatella Flick Conducting Competition w Londynie w 2006 roku. W wyniku tego konkursu otrzymał na dwa lata stanowisko dyrygenta – asystenta w London Symphony Orchestra, gdzie współpracował m. in. z Valerym Gergievem i Sir Colinem Davisem.
Po raz pierwszy za pulpitem dyrygenckim stanął w wieku 15 lat. W latach 2000-2002, jako zaledwie 21-letni artysta pełnił funkcję dyrygenta-asystenta w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Był także asystentem takich mistrzów, jak Seiji Ozawa, Daniel Barenboim, Sir Collin Davis, Valery Gergiev, Michael Tilson Thomas, Jerzy Maksymiuk, Kazimierz Kord i Krzysztof Penderecki. W latach 2008 – 2010 sprawował obowiązki pierwszego dyrygenta Orkiestry Akademii Beethovenowskiej w Krakowie.

Dokonał licznych nagrań dla Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i BBC Radio. W 2009 nagrał pierwszą płytę (dla Hyperion Records), na której wraz z pianistą Hammishem Milne i BBC Scottish Symphony prezentują koncerty fortepianowe Hermanna Goetza i Józefa Wieniawskiego – brata słynnego skrzypka. W 2012 roku do prestiżowego pisma branżowego BBC Music Magazine dwukrotnie dodawane były nagrania Michała Dworzyńskiego (m.in. II Koncert fortepianowy Rachmaninowa z Barrym Douglasem jako solistą).


Tomasz Daroch - wiolonczela, Michał Dworzyński - dyrygent, Polska Orkiestra Radiowa Tomasz Daroch - wiolonczela, Michał Dworzyński - dyrygent, Polska Orkiestra Radiowa
Tomasz Daroch - wiolonczela, Michał Dworzyński - dyrygent, Polska Orkiestra Radiowa Tomasz Daroch - wiolonczela, Michał Dworzyński - dyrygent, Polska Orkiestra Radiowa

Zobacz więcej na temat: 2016 koncert