Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

24 kwietnia - Jubileusz 80. urodzin Jerzego Maksymiuka

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 19:00

Jerzy Maksymiuk - dyrygent
Krzysztof Jabłoński - fortepian

W programie:
Ludwig van Beethoven – Koncert fortepianowy nr 4 G-dur op. 58,
Wawrzyniec Żuławski – Suita hiszpańska (w stulecie urodzin kompozytora),
Ludwig van Beethoven – Symfonia nr 2 D-dur op. 36

24 kwietnia 2016, godz. 19.00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

9 kwietnia 2016 r. Jerzy Maksymiuk obchodził 80. Urodziny. Wszystkie orkiestry z którymi Maestro współpracuje dołączyły do obchodów jubileuszowych, więc nie mogło zabraknąć i nas. Wybrany program na ten wieczór stanowią dzieła bliskie sercu Mistrza – dwa utwory ukochanego Ludwiga van Beethovena i Suita hiszpańska Wawrzyńca Żuławskiego, urodzonego równo 100 lat temu. Jerzy Maksymiuk znał Żuławskiego, a do tej kompozycji ma szczególny sentyment. Są dwie wersje tego utworu. Na koncercie została wykonana wersja pod nazwą Suita hiszpańska, do której Jerzy Maksymiuk dopisał ostatnią część Finale. Do niedawna nie było jasne, czy Maestro dokonał instrumentacji ostatniej części, czy ją skomponował. Teraz już wiadomo, że tę część skomponował Jerzy Maksymiuk.

Pierwotnie ten utwór został nazwany przez W. Żuławskiego Suita w dawnym stylu i pod takim tytułem też funkcjonuje, ale w wersji pierwotnej, bez części Finale.

Zaproszenie do udziału w jubileuszowym wieczorze przyjął jeden z najwybitniejszych polskich pianistów – Krzysztof Jabłoński. Od prawie 20 lat mieszka w dalekiej Kanadzie, dlatego też jego koncerty w Ojczyźnie są niezbyt częste. Tym bardziej cieszymy się, że wykonał z naszą Orkiestrą, pod dyrekcją Jubilata, jeden z najpiękniejszych koncertów fortepianowych - Ludwiga van Beethovena.


Krzysztof Jabłoński - pianista, kameralista i pedagog, urodzony w 1965 r.Absolwent  katowickiej Akademii Muzycznej w klasie Andrzeja Jasińskiego. Jego wybitny talent zaowocował wieloma ważnymi nagrodami w prestiżowych międzynarodowych konkursach pianistycznych: w Mediolanie 1980, w 1985 III nagroda na 11. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Palm Beach 1988, I nagroda oraz nagroda za najlepsze wykonanie utworów Fryderyka Chopina, Dublinie 1988 i in.Krzysztof Jabłoński intensywną działalność koncertową rozpoczął w 1985. Gościł na estradach Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Meksyku, Izraela, Japonii oraz Korei Południowej. Współpracował z takimi dyrygentami, jak Mario Bernardi, Andrey Boreyko, Frans Brüggen, Sergiu Comissiona, Jacek Kaspszyk, Jerzy Katlewicz, Jan Krenz, Jesus Lopez-Cobos, Grzegorz Nowak, Krzysztof Penderecki, Marek Pijarowski,Witold Rowicki, Michael Stern, Yukinori Tezuka, Ronald Zollman. Prowadzi także ożywioną działalność jako kameralista, nagrywał dla radia i telewizji w kraju oraz za granicą.

Ma w dorobku kilkanaście płyt kompaktowych, wydanych w Polsce, Niemczech i Japonii. W ramach Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina zarejestrował komplety etiud, preludiów, impromptus, jak również Wariacje B-dur na temat arii 'Là ci darem la mano' op. 2 na fortepian i orkiestrę i Rondo à la krakowiak op. 14. Krzysztof Jabłoński zajmuje się także pracą pedagogiczną. W latach 1994-95 prowadził klasę fortepianu w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, w latach 1997-99 w Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 2004 jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Warszawie. W 2006 otrzymał tytuł profesora. Prowadzi też kursy mistrzowskie. Bierze udział w pracach jury międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. 15. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, International Frederic Chopin Piano Competition in ASIA, The Seventh National Chopin Piano Competition of the United States. Od 1998 mieszka w Calgary w Kanadzie.

Zobacz więcej na temat: 2016