X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

19 stycznia - Koncert symfoniczny

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 08:00
Audio
Dominik Płociński - wiolonczela
Marek Pijarowski - dyrygent
Program koncertu:
Andrzej Panufnik - Uwertura bohaterska
Edward Elgar - Koncert wiolonczelowy e-moll op.85
Antonin Dvorak - IX Symfonia e-moll op.95 Z Nowego Świata
Studio Koncertowe Polskiego Radia
Koncertem symfonicznym z udziałem młodego wiolonczelisty Dominika Płocińskiego i znakomitego dyrygenta Marka Pijarowskiego, Polska Orkiestra Radiowa rozpoczęła obchody setnej rocznicy urodzin polskiego kompozytora Andrzeja Panufnika.

Kompozytor pisał - pomysł skomponowania Uwertury bohaterskiej, z triumfalnym zakończeniem, przyszedł mi do głowy we wrześniu 1939 roku, kiedy to pierwszy atak hitlerowskich najeźdźców na Warszawę spotkał się z bohaterskim oporem polskiego narodu. Od razu na myśl przyszła mi melodia Warszawianki, pieśni, która doskonale pasowała do pełnego desperacji, ale i optymizmu klimatu tamtych dni. Nie chciałem jednak cytować samej melodii lub jej elementów w mojej Uwerturze – chciałem tylko, aby jej duch kierował moim natchnieniem. Niestety, moja praca nie wyszła poza ogólne szkice. W tym czasie Polska została bowiem nieoczekiwanie zaatakowana od tyłu przez Rosję, zgodnie z postanowieniami paktu Stalina z Hitlerem. Straciłem mój optymizm w możliwość obrony przed hitlerowcami i jednocześnie porzuciłem pomysł skomponowania utworu mającego zwycięskie zakończenie. Temat utworu powrócił do kompozytora kilka lat po wojnie, kiedy wyzwolona spod okupacji niemieckiej Polska pogrążała się coraz głębiej w zależności od Związku Radzieckiego. Kilkuminutowa Uwertura bohaterska została nagrodzona na Krajowym Konkursie Przedolimpijskim zorganizowanym w związku z letnią olimpiadą w Helsinkach w 1952 roku. Tam też, pod koniec lipca tego roku, kompozytor poprowadził wykonanie utworu. Prawykonanie dzieła miało jednak miejsce wcześniej, 16 maja 1952 roku w Warszawie – Uwerturę bohaterską zaprezentowała Orkiestra Filharmonii Warszawskiej pod dyrekcją Witolda Rowickiego.

Wykonaniem Koncertu wiolonczelowego Edwarda Elgara uczczono przypadającą 23 lutego 80. rocznicę śmierci kompozytora, a 1 maja 2014 roku przypda 110. rocznica śmierci Antonína Dvořáka, którego IX Symfonia Z Nowego Świata zakończyła nasz koncert.

Dominik Płociński naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku 8 lat pod kierunkiem prof. Michała Nyżnyka. W latach 2005-2008 był uczniem prof. Romana Hoffmanna, w 2011 uzyskał dyplom licencjacki Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Andrzeja Bauera i Bartosza Koziaka, obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Bauera. W lutym 2013 r. został laureatem drugiej nagrody IX Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Jest także laureatem wielu innych konkursów krajowych i międzynarodowych, m.in. IV Konkursu Wiolonczelowego im. D. Poppera w Varpalocie (Węgry, 2009), Młodzieżowego Konkursu Wiolonczelowego im. K. Wiłkomirskiego w Poznaniu (2006), Konkursu Bachowskiego w Zielonej Górze (2004,2007). W maju 2013 r. otrzymał Nagrodę Ministra Kultury zwyciężając w Koncercie Roku najlepszych studentów polskich uczelni muzycznych. Jest członkiem Warszawskiej Grupy CELLONET.

Udział Dominika Płocińskiego w koncercie jest nagrodą Programu 2 Polskiego Radia ufundowaną dla laureata z Polski w IX Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego, który odbył się w Warszawie w dniach 21 - 28 lutego 2013.

Koncert poprowadził Marek Pijarowski, który w tym roku obchodzi 40-lecie pracy artystycznej. Koncertował ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi i radiowymi w Polsce. Dyrygował w większości krajów europejskich oraz w Egipcie, Izraelu, Kanadzie, Chinach, USA,  Meksyku i Korei Południowej. Dokonał wielu archiwalnych nagrań dla potrzeb Polskiego Radia.Od wielu lat związany jest z Akademią Muzyczną  we Wrocławiu, w której prowadzi klasę dyrygentury oraz kieruje Katedrą Dyrygentury. W 2006 objął  również stanowisko profesora dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Od sezonu 2007/2008 jest dyrygentem-szefem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Marek Pijarowski otrzymał w 1997 z rąk Prezydenta RP  tytuł profesora sztuk muzycznych. Odznaczony został również Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem „Gloria Artis”.


Zobacz więcej na temat: 2014