Fortepian totalny i nowa płyta Andrzeja Karałowa

Fortepian totalny i nowa płyta z polskim repertuarem na ten instrument w wykonaniu pianisty i kompozytora, Andrzeja Karałowa były głównymi tematami audycji. 
Fortepian
FortepianFoto: Shutterstock/HiTecherZ
O Audycji

Wybrzmienia i rezonanse (utwory Tomasza Sikorskiego i Andrzeja Karałowa), śrubki włożone między struny fortepianu zmieniające strój instrumenty na mikrotonowy (muzyka Żanety Rydzewskiej); kamienie na strunach delikatnie kołysane wydobywające najsubtelniejsze odcienie brzmień (słynne Stone Music  Zygmunta Krauzego).

Była też gra na strunach specjalnie skonstruowanym do tego celu smyczkiem, a gościem audycji był Andrzej Karałow. Na podsumowanie tego wątku pojawiły się fragmenty płyty Wojciecha Błażejczyka "Muzyka strun", która otrzymała właśnie Fryderyka w kategorii Muzyka Współczesna.

Ponadto słuchaliśmy nowej płyty Gyorgy Kurtaga Juniora nagranej z kontrabasistą, Barre Phillipsem (Face a Face), oraz wspólnych występów Kurtaga sprzed 17 lat z ojcem, wielkim Gyorgy Kurtagiem seniorem, oraz nowego nagrania Koncertu wiolonczelowego Pascala Dusapina "Outscape"  - w partii solowej fenomenalny Victor Julien-Laferriere.

***

Tytuł audycji: Nowa strefa

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Gość: Andrzej Karałow (pianista i kompozytor)

Data emisji: 30.04.2023

Godzina emisji: 0.00

mo


Playlista
  • - 30 04 2023 NOWA STREFA CZ1
  • - 30 04 2023 NOWA STREFA CZ2