Europa-Ameryka, Ameryka-Europa

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2023 08:00
Europa i Ameryka, spektralizm i minimalizm, elektronika i śpiew zakorzeniony zarówno w szamanizmie, jak i dwudziestowiecznych eksperymentach - dwie wizje kultury w muzyce nowej XX wieku i ich wpływy na muzykę naszych czasów. To temat ostatniej w tym sezonie audycji cyklu "Nowa strefa".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: vladm/Shutterstock

Przed nami lato, najdłuższe dnie, najkrótsze noce, które uderzają nam do głów. 

W moim przypadku temat narodził się sam: Europa-Ameryka; Ameryka-Europa. Co było powodem?

Niedawna śmierć jednej z najbardziej wyrazistych europejskich kompozytorek - Kaiji Saariaho - oraz ważne rocznice urodzin i śmierci Louisa Andriessena - holenderskiego kompozytora, który w latach 70. wyraziście i z przytupem wprowadzał na europejskie sceny muzyczny miks amerykańskiego minimalizmu, rocka, jazzu i klasyki.

W audycji było zatem ciągłe oscylowanie między tym, co "amerykańskie", a tym, co "europejskie": David Lang i Marek Pospieszalski, Kaija Saariaho i Missy Mazzoli, Audrey Chen i Bent Sørensen. A na otwarcie Peter Brötzmann - a zarazem zaproszenie na niedzielny "Wieczór płytowy" Przemka Psikuty, Tomka Szachowskiego i Piotra Metza, którzy żegnać będą legendarnego artystę.

Ewa Szczecińska


Posłuchaj
119:58 2023_06_25 00_00_05_PR2_Nowa_Strefa.mp3 Europa-Ameryka, Ameryka-Europa (Nowa strefa/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Nowa strefa

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 25.06.2023

Godz. emisji: 0.00

pg


Czytaj także

Opowieści o miłości, nocy i lodzie na płycie "Pasado en claro"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2023 00:00
Lena Willemark - szwedzka śpiewaczka, kompozytorka i poetka - wydała właśnie nową płytę wraz z kontrabasistą Andersem Jorminem, perkusistą Jonem Faltem i grającą na 25-strunowym koto Karin Nakagawą ("Pasado en claro"). Fragmenty tych klimatycznych miniatur opowiadających o miłości, nocy i… lodzie pojawiły się w "Nowej strefie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Rocławska-Musiałczyk - wokalistyka, kameralistyka i free jazz

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2023 23:00
Bohaterką audycji była Anna Rocławska-Musiałczyk, kompozytorka, aranżerka, pianistka i śpiewaczka z oktetu wokalnego Art’n’Voices. 
rozwiń zwiń