Koncert Bacha najlepszy w wykonaniu Rachel Brown

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 10:00
300 lat temu, 8 marca 1714 roku urodził się w Weimarze Carl Philipp Emanuel Bach, drugi z synów Jana Sebastiana Bacha i jego pierwszej żony Marii Barbary, zwany Bachem "berlińskim" lub "hamburskim". Z tej okazji wybraliśmy najlepsze nagranie jego "Koncertu d-moll" na flet i smyczki Wq 22.
Audio
  • Płytowy Trybunał Dwójki ocenia nagrania "Koncertu d-moll" na flet i smyczki Wq 22. Carla Philippa Emanuela Bacha (Kto słucha nie błądzi/Dwójka)
Hanna Turonek, flecistka związana z orkiestrą Sinfonia Varsovia
Hanna Turonek, flecistka związana z orkiestrą Sinfonia Varsovia

Jury w składzie: Dorota Kozińska, Hanna Turonek (flecistka związana z orkiestrą Sinfonia Varsovia) i Kacper Miklaszewski zawyrokowało, że najlepiej koncert zarejstrowali:
Rachel Brown
– flet barokowy, The Brandenburg Consort, dyr. Roy Goodman (CD Hyperion 2001)

Ponadto w audycji słuchaliśmy następujących wersji:

  • Eckart Haupt – flet, Orkiestra Kameralna im. CPE Bacha, dyr. Hartmut Haenchen (CD Capriccio 1986/reedycja 2 CD Phoenix Edition 2011)
  • Konrad Hünteler – flet (Rudolf Tutz, kopia instrumentu Rottenburgha z ok. 1740), The Amsterdam Baroque Orchestra, dyr. Ton Koopman (2 CD Erato 1989)
  • Patrick Gallois – flet, Toronto Camerata, dyr. Kevin Mallon (2 CD Naxos 2002)
  • Alexis Kossenko – flet i kierownictwo artystyczne (flet poprzeczny z hebanu i kości słoniowej wykonany przez Jeana-Jacquesa Melzera na podstawie oryginalnego modelu Quantza z ok. 1745 roku), Arte dei Suonatori (CD Alpha 2006)
  • Jacques Zoon – flet (E. Bercioux, Paryż ok. 1900), Berlin Barock Solisten, od skrzypiec prowadzi Gottfried von der Goltz (CD DHM/Sony Music 2014)


Carl Philip Emanuel lubił pisać na flet. Wiemy, że w Charlottenburgu kompozytor towarzyszył na klawesynie grającemu na flecie królowi Fryderykowi II. W Berlinie - między rokiem 1741 a 1767, czyli nominacją w Hamburgu - napisał łącznie blisko 300 utworów. Flet pozostawał dla niego na pewno ważnym instrumentem - wtedy powstały sonaty, tria i koncerty z akompaniamentem orkiestry smyczkowej.

Koncert d-moll został skomponowany najprawdopodobniej w roku 1747, i niewykluczone, że jego powstanie łączyło się z wizytą na dworze pruskim Jana Sebastiana. Notabene monarcha chyba tego koncertu nigdy nie wykonał. Ale w królewskim zeszycie ćwiczeń odnaleziono trudne pasaże z finałowej części oznaczone sylabami: „ti ti di di ti ti ri di”. A może po prostu się go uczył?

Plan słuchania wyglądał następująco:

I runda

Allegro (I część, takty 1-194)

II runda

Un poco Andante (II część, fragment początkowy, takty 1-46)

III runda

Un poco Andante (II część, od taktu 74 do końca z kadencją)

Finał

Allegro do molto (III część)

 

Audycję prowadził Jacek Hawryluk.

***

Kolejne audycje:

Sobota 22 marca 2014 godz. 17.00

Joaquin Rodrigo Concierto de Aranjuez – audycja z udziałem Doroty Kozińskiej, Kacpra Miklaszewskiego i Łukasza Kuropaczewskiego

Joaquin Rodrigo Concierto de Aranjuez

Sobota 5 kwietnia 2014 godz. 17.00 – 19.00

Ludwig van Beethoven Missa solemnis – audycja z udziałem Doroty Kozińskiej, Kacpra Miklaszewskiego i Jacka Kaspszyka

mc

Zobacz więcej na temat: MUZYKA
Czytaj także

Wyrok Trybunału w sprawie "Mesjasza"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 19:00
Sędziowie ostatniego w tym roku "Płytowego Trybunału Dwójki" orzekli, że "Mesjasza” Jerzego Fryderyka Händla najlepiej wykonuje Gabrieli Consort & Players pod batutą Paula McCreesha.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trybunał wybrał najlepszy Koncert klarnetowy Mozarta!

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2014 16:10
Po raz pierwszy w "Płytowym Trybunale Dwójki” słuchaliśmy koncertu klarnetowego. Spośród sześciu prezentowanych na antenie nagrań dwa do ostatniej rundy walczyły o zwycięstwo. Zdecydowała muzykalność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trybunał ocenił wykonania sonat Bibera

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 11:00
Ostatnie wydanie audycji "Kto słucha, nie błądzi" poświęciliśmy - na życzenie słuchaczy Dwójki - różnym nagraniom "Sonat misteryjnych" Heinricha Ignaza Franza von Bibera.
rozwiń zwiń