Konkurs Wieniawskiego. "Orkiestra we władaniu solistów"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2016 22:35
- Nawet jeśli z jakąś ideą się nie zgadzamy, naszym obowiązkiem jest być jej akuszerem. Tak, by solista mógł ją przedstawić na swój sposób - opowiadał Łukasz Borowicz o roli dyrygenta i orkiestry w szczególnej, bo konkursowej, sytuacji. Za nami pierwszy dzień finałowych zmagań Konkursu Wieniawskiego.
Audio
  • Z Łukaszem Borowiczem rozmawiają Jacek Hawryluk i Adam Suprynowicz (Dwójka)
  • Z Mayumi Seiler rozmawia Grzegorz Dąbrowski (Dwójka)
  • Z Peterem Zazofskym rozmawia Monika Zając (Dwójka)
  • Z Richardem Linem rozmawia Monika Zając (Dwójka)
Veriko Tchumburidze wraz z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego
Veriko Tchumburidze wraz z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej im. T. SzeligowskiegoFoto: Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego

Przesłuchania IV etapu 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego trwają trzy dni - od czwartku 20 października do soboty 22 października. Młodzi artyści, którzy znaleźli się w finale konkursu, wykonują II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego oraz jeden z wybranych koncertów na skrzypce i orkiestrę.

W czwartek, 20 października, w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zaprezentowało się troje skrzypków: Richard Lin (USA), Ryosuke Suho (Japonia), Veriko Tchumburidze (Gruzja, Turcja)Muzykom na scenie towarzyszy Orkiestra Filharmonii Poznańskiej im. T. Szeligowskiego pod batutą Łukasza Borowicza i Marka Pijarowskiego.

Podczas Dwójkowej relacji z pierwszego dnia IV etapu wysłuchaliśmy m.in. rozmowy z Łukaszem Borowiczem. - Konkurs to sytuacja, w której z podwójnie dobrą wolą oddajemy się we władanie pomysłów solistów - podkreślał dyrygent. Gość Jacka Hawryluka i Adama Suprynowicza tłumaczył również, jak młodzi artyści przygotowują się do wykonania wraz z orkiestrą dwóch konkursowych koncertów.
- Ta trasa, którą jednego wieczora będziemy razem podróżować, musi być razem obejrzana. Przez kierowcę rajdowego, czyli solistę, i jego pilota, którym jest dyrygent - mówił obrazowo Łukasz Borowicz o przedkoncertowych próbach, na które jest tak niewiele czasu. - To się czuje, że ci skrzypkowie są w czasie wyścigu. Nigdy nie wiemy, co się wydarzy. Możemy tu być świadkami wielu różnych ciekawych sytuacji...

W audycji przedstawiliśmy również rozmowy z jurorami XV Konkursu Wieniawskiego: Mayumi Seiler i z Peterem Zazofskym. Na koniec udało się porozmawiać także z Richardem Linem, który - jak się okazało - chętnie słucha chińskiego popu. Potrafi go również zaśpiewać. 

***

Komentowali: Jacek Hawryluk i Adam Suprynowicz

Data emisji: 20.10.2016

Godzina emisji: 18.00


jp/bch

Czytaj także

Zachwyty i kontrowersje. Finaliści Konkursu Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2016 22:29
15. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego wkroczył w decydującą fazę. W przeddzień IV etapu omówiliśmy w Dwójce dotychczasowe konkursowe wykonania siedmiorga finalistów.
rozwiń zwiń