Polskie Radio
Section05
skrzypce

Kacper Malisz: widzę podobieństwo muzyki tradycyjnej do jazzu

- Grając muzykę tradycyjną, zacząłem zauważać dużo podobieństw do muzyki jazzowej jeśli chodzi o samą filozofię grania, filozofię tej muzyki. Zarówno w muzyce tradycyjnej, jak i w jazzie, jak wiadomo, improwizacja stanowi bardzo dużą część tych gatunków - mówił Kacper Malisz, który w piątek (24.11) wystąpi w Dwójkowym cyklu koncertowym "Jazz.PL"
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Zieliński Kacper Malisz muzyka tradycyjna Jazz koncerty w Polskim Radiu skrzypce instrumenty instrumentaliści

Tomasz Pokrzywiński: wiolonczela doskonale brzmi obok skrzypiec

-  Unikalną cechą tej płyty jest to, że continuo jest realizowane tylko przez wiolonczelę. To praktyka wykonawcza pochodząca z XVII i XVIII wieku, która została zupełnie zapomniana. Wiolonczeliści z tamtego okresu byli niezwykle cenieni za tę umiejętność, osiągali niezwykłą wirtuozerię - mówił w Dwójce Tomasz Pokrzywiński.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla Tomasz Pokrzywiński wiolonczela Dwójka Martyna Pastuszka skrzypce

Bronisław Rawski i jego miłość do muzyki ludowej. Reportaż "I w kosmosie bym zagrał" [POSŁUCHAJ]

Bronisław Rawski, bębnista, harmonista, skrzypek, tancerz i śpiewak, urodził się 6 grudnia i – jak mawia – dostał miłość do muzyki w prezencie od św. Mikołaja. Życie zmusiło go do ciężkiej pracy, wystawiło na próbę jego talent i wrodzony optymizm. Lekarstwem, nadzieją i siłą była muzyka zasłyszana w rodzinnym domu, przy darciu pierza i przy suszeniu tytoniu. Ale nie samą muzyką człowiek żyje, choć bez niej żyć nie może. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka ludowa skrzypce reportaż Agnieszka Czyżewska-Jacquemet pr poleca reportaż w Jedynce

Bartłomiej Nizioł: w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu gra się świetnie

- Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu to jedna z najlepszych, a może nawet najlepsza polska sala. Gra się w niej świetnie, wszystko brzmi selektywnie, ten dźwięk jest nośny i przepiękny. Znam inne wspaniałe polskie sale w Katowicach, Szczecinie, Bydgoszczy, ale NFM jest najbardziej przyjazne skrzypcom - mówił w Dwójce Bartłomiej Nizioł.
Zobacz więcej na temat:  Bartłomiej Nizioł Stanisław Skrowaczewski Dwójka Jakub Kukla Narodowe Forum Muzyki skrzypce MUZYKA

II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego na antenie Dwójki

W Katowicach zakończył się II Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego. Rywalizacja toczyła się w czterech kategoriach: fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy i głos. Piątą, specjalną kategorią, była kompozycja. Wydarzenie szeroko relacjonował Program 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Karol Szymanowski MUZYKA Katowice konkurs Dwójka Konkurs im. Karola Szymanowskiego fortepian skrzypce kwartet smyczkowy głos II Konkurs im. K. Szymanowskiego

II Konkurs Szymanowskiego. Seina Matsuoka najlepsza w kategorii skrzypce

Japonka Seina Matsuoka zwyciężyła w II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w kategorii skrzypce. - Zamykający finał Jakub Staszel to zaledwie dwudziestoletni skrzypek i wirtuoz pierwszej miary. Należy docenić solidność przygotowania i pewność w grze, jaką ma najmłodsza w całym konkursie Maya Wichert, która doskonale współpracowała z orkiestrą - mówiła Magdalena Łoś w audycji specjalnej z Katowic.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs im. Karola Szymanowskiego skrzypce MUZYKA Magdalena Łoś Dwójka II Konkurs im. K. Szymanowskiego Seina Matsuoka Elvin Hoxha Ganiyev Jakub Staszel Maya Wichert Sara Dragan Yuto Kiguchi

Jurorka Konkursu Szymanowskiego Jennifer Pike: polska muzyka zainteresowała Brytyjczyków

- Z mojego doświadczenia wynika, że polska muzyka cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. To dla Brytyjczyków świat zupełnie nowych brzmień - mówiła w Dwójce Jennifer Pike, skrzypaczka i jurorka trwającego w Katowicach II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Monika Zając II Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego Katowice skrzypce Karol Szymanowski muzyka klasyczna Mieczysław Karłowicz Krzysztof Penderecki Witold Lutosławski Henryk Mikołaj Górecki

II Konkurs Szymanowskiego. "Poziom wykonań w II etapie był niezwykle wysoki"

- Słuchaliśmy dwunastu prezentacji konkursowych, każdego dnia to było sześć recitali trwających blisko godzinę. Oceniało je siedmioosobowe jury pod przewodnictwem Daniela Stabrawy. Zgodnie z regulaminem do finału przeszło pięcioro skrzypków. Poziom wykonań był naprawdę niezwykle wysoki - mówiła Magdalena Łoś w audycji specjalnej z Katowic, gdzie trwa II Międzynarodowy Konkurs im. K. Szymanowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs im. Karola Szymanowskiego skrzypce Dwójka MUZYKA Magdalena Łoś

Hina Maeda: występ na festiwalu w Dusznikach-Zdroju to dla mnie wielka radość

- Jestem niezwykle szczęśliwa mogąc występować w tak historycznym miejscu na Festiwalu Chopinowskim i słuchać recitali z udziałem wyjątkowych pianistów. Oczywiście muszę sama trochę poćwiczyć, ale to miły dla mnie czas  - mówiła w Dwójce znakomita skrzypaczka Hina Maeda.
Zobacz więcej na temat:  Hina Maeda skrzypce koncert Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Marcin Majchrowski Róża Światczyńska Dwójka Lidia Grychtołówna

BBC Proms 2023. Leila Josefowicz: muzyka musi być wykonywana z przekonaniem i pewnością siebie

- Aby dotrzeć do słuchaczy potrzebne jest specjalne wykonanie. Utwór nie może być po prostu zagrany. Musi być wykonany z przekonaniem, troską i pewnością siebie, z pełną ekspresją i pomysłem. To dla mnie niecodzienne, jak komunikatywne, jak emocjonalne i jak głębokie mogą być nasze wrażenia, nasze uczucia płynące z muzyki - mówiła w Dwójce znakomita skrzypaczka Leila Josefowicz. 
Zobacz więcej na temat:  bbc proms koncert skrzypce Dwójka Michał Dębski Karol Furtak