X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Brochowskie "chłopy" śpiewają normalnie

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 12:00
- Tu jest możliwość urzeczywistnienia ideałów na temat muzyki w liturgii - mówił w Dwójce Bartosz Izbicki, organista kościoła p.w. św. Rocha i Jana Chrzciciela, założyciel brochowskiego Bractwa Śpiewaczego.
Audio
  • Brochowskie "chłopy" śpiewają normalnie (Przestrzenie kultury/ Dwójka)
Bractwo Śpiewacze w Brochowie
Bractwo Śpiewacze w BrochowieFoto: materiały zespołu

XVI wieczny kościół obronny w mazowieckim Brochowie do niedawna znany był przede wszystkim jako miejsce chrztu Fryderyka Chopina i ślubu rodziców kompozytora. Od kilku lat szczyci się też niezwykłymi oprawami muzycznymi mszy świętych i innych uroczystości kościelnych, w trakcie których świątynię wypełniają stare pieśni religijne.

Po utwory z dawnej tradycji śpiewu kościelnego sięgnął w Brochowie Bartosz Izbicki, organista, który w prafii tej pracuje od roku 2002. - Gdy zobaczyłem w tutejszym kościele piękny 20-głosowy instrument Zygmunta Kamińskiego z 1937 roku, w bardzo dobrym stanie, pomyślałem, że to wymarzona sytuacja dla kogoś, kto chciałby grać na organach - wspominał Izbicki w rozmowie z Justyną Piernik.

Dla brochowskiego organisty ideałem muzyki liturgicznej jest muzyka dawna, przechowana w ludowej tradycji. - Nie staram się wprowadzać na siłę nic nowego. Próbuję odkurzyć dawne perełki. Staram się nadawać im kształt, który pasowałby w tym miejscu, do tych ludzi i do tych czasów - wyjaśniał.

Izbicki powołał w Brochowie Bractwo Śpiewacze, które początkowo miało służyć do upiększania procesji i ważniejszych świąt kościelnych. Z czasem zespół zaczął być zapraszany na różnego rodzaju przeglądy muzyki chóralnej, na których z reguły wyróżnia się swoim brzmieniem. - Chodziło mi o to, żeby mężczyźni śpiewający w Bractwie śpiewali normalnie, czyli bez sztuczności, nadęcia, tylko pełnym głosem, z całego serca, bez modulowania - opowiadał.

Więcej o poszukiwaniu starych pieśni, chopinowskich śladach w Brochowie i życiu na dworze w Tułowicach w reportażu Justyny Piernik.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak