Leszek Kołakowski i spojrzenie na dno najgłębszych studni

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2012 12:45
O książce "Jednostka i nieskończoność – wolność i antynomie wolności w filozofii Spinozy" prof. Leszka Kołakowskiego opowiadają jego uczniowie i przyjaciele.
Audio
  • Leszek Kołakowski i spojrzenie na dno najgłębszych studni

"Jednostka i nieskończoność" po raz pierwszy ukazała się w 1958 roku. Profesor Kołakowski wrócił do tego dzieła pod koniec życia, wnosił drobne poprawki i uzupełnienia.

W połowie stycznia 2012 roku z okazji reedycji dzieła "Jednostka i nieskończoność – wolność i antynomie wolności w filozofii Spinozy" w dawnym gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się spotkanie poświęcone autorowi. Wzięli w nim udział uczniowie i przyjaciele profesora Leszka Kołakowskiego: Jacek Bocheński, ksiądz Adam Boniecki, profesor Jerzy Szacki oraz profesor Jolanta Żelazna; dyskusję prowadził Adam Michnik. Podczas spotkania i w rozmowie po nim dzielili się oni swoimi refleksjami i wspomnieniami.

- To jest książka usytuowana w samym środku tego okresu "bohaterskiego" Kołakowskiego - mówił Jacek Bocheński, podkreślając, że był to okres, kiedy rodził się Kołakowski-myśliciel niezależny. Książka stanowiła według pisarza ilustrację tezy wyrażonej przez Kołakowskiego w rozprawie "Karol Marks a klasyczna filozofia": że w całym wszechświecie nie ma studni tak głębokiej, żeby pochyliwszy się nad nią, człowiek nie zobaczył swojej twarzy. Ta rozprawa, przypomniał Bocheński, stała się bezpośrednią przyczyną usunięcia Kołakowskiego z posady redaktora naczelnego "Studiów Filozoficznych".

- Cała ta drobiazgowa, mrówcza praca, jaką wykonał Kołakowski, służyła jednemu - zwraca uwagę prof. Żelazna. - Służyła ukazaniu siły moralnej przekonań filozofów, pomagających tym, którzy współcześnie z nimi, zagubieni w przeróżnych zakrętach historii, szukają drogi.

 Audycję dokumentalną przygotowała Monika Pilch.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Duchowy mistrz libralnej inteligencji. wspomnienie prof. Leszka Kołakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2009 15:43
22 lipca 2009, godz. 18:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Folklor tamtych lat – wspomnienia o Ance Kowalskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2011 13:00
O poetce, powieściopisarce, dziennikarce, działaczce opozycji w PRL mówią jej przyjaciele, m.in. Krystyna Janda i Adam Michnik.
rozwiń zwiń