Polskie Radio
Section05

Leszek Kołakowski

"Kogoś takiego jeszcze w Polsce nie było". Leszek Kołakowski o porażce życia

– Kultura europejska jest z chrześcijaństwem do tego stopnia zrośnięta, że nie możemy sobie wyobrazić, w jaki sposób mogłaby bez tradycji chrześcijańskiej istnieć – mówił Leszek Kołakowski w 1979 roku na antenie Polskiej Sekcji Radia BBC. W 16. rocznicę śmierci tego znakomitego filozofa przypominamy kilka jego myśli dotyczących spraw fundamentalnych: sensu życia i religijności. 
Zobacz więcej na temat:  filozofia chrześcijaństwo wspomnienie religia

"Jedźmy z tym do papieża". Krzysztof Michalski i miejsce spotkań mistrzów

– Gdy Michalskiemu przyszedł do głowy pomysł o Instytucie Nauk o Człowieku, podzielił się tym z Tischnerem. Ten powiedział: "Jedźmy z tym do papieża". Okazało się, że to był dobry pomysł – wspominał w Polskim Radiu eseista Wojciech Bonowicz. 11 lutego br. mija 12 lat od śmierci Krzysztofa Michalskiego, cenionego filozofa, twórcy jednego z najważniejszych europejskich centrów naukowych.
Zobacz więcej na temat:  Józef Tischner Jan Paweł II Andrzej Seweryn Krzysztof Król Wojciech Bonowicz filozofia chrześcijaństwo Aleksander Smolar

"W poszukiwaniu lepszego świata". PAN prezentuje dwadzieścia sylwetek polskich badaczy

Publikacja Polskiej Akademii Nauk pt. "W poszukiwaniu lepszego świata. 20 opowieści o postaciach nauki" znalazła się na liście lektur olimpiady z języka polskiego dla szkół podstawowych w dziale "Ciekawi ludzie. Literackie biografie". Czym jest ta książka?
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki Polska Akademia Nauk Mikołaj Kopernik NAUKA W poszukiwaniu lepszego świata. 20 opowieści o postaciach nauki.

Leszek Kołakowski: "samo słowo »wolność« stało się podejrzane"

21 października 1966 roku profesor Leszek Kołakowski wygłosił przemówienie, w którym ostro skrytykował działania władz komunistycznych z ostatniego dziesięciolecia. Wystąpienie doprowadziło do wydalenia filozofa z partii i objęcia jego twórczości częściową cenzurą. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski historia PRL filozofia Październik 1956 1968 1966 komunizm Uniwersytet Warszawski Adam Michnik studenci

Leszek Kołakowski: "kultura Europy nie może istnieć bez chrześcijaństwa"

Był jednym z najwybitniejszych polskich filozofów i człowiekiem pozornie pełnym sprzeczności. W czasach młodości zagorzały marksista, który następnie zdał sobie sprawę z marności tej ideologii i dokonał jej krytyki w monumentalnych "Głównych nurtach marksizmu". Przestrzegał Europę, że jej kultura nie może istnieć bez osoby Jezusa Chrystusa.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA filozofia marksizm chrześcijaństwo komunizm Oxford

"Leszek Kołakowski żegnał zmarłych, aby leczyć skaleczoną wspólnotę"

- Pod koniec życia Kołakowski napisał krótką książkę "Horror metaphisycus", którą uważał za swoje opus magnum. Tam zmagał się wprost z problemem nieśmiertelności duszy, choć nie pisał o Bogu. Uważał, że istnieje coś takiego jak "duch sensonośny" dający nam gwarancję, że nie przemijamy całkowicie - mówił na antenie Dwójki Zbigniew Mentzel.
Zobacz więcej na temat:  filozofia śmierć książki Paweł Siwek Dwójka KULTURA