REKLAMA

Czego słucha Natalia Korczakowska?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 08:16
Hanna Banaszak ją rozczula. Przy Sinatrze przeżyła pamiętne chwile we Włoszech. O swoich ulubionych piosenkach w cyklu "Piosenka z rekomendacją" opowiada polska reżyserka teatralna, scenografka, autorka tekstów.
Audio
  • Natalia Korczakowska o piosence Hanny Banaszak "Samba przed rozstaniem" (Piosenka z rekomendacją/Dwójka)
  • Natalia Korczakowska o piosence Franka Sinatry "My Way" (Piosenka z rekomendacją/Dwójka)
  • Natalia Korczakowska o piosence "Przyjdzie walec i wyrówna" (Piosenka z rekomendacją/Dwójka)
  • Natalia Korczakowska o "Space Oddity" Davida Bowie (Poranek Dwójki)
  • Natalia Korczakowska o piosence Jana Ptaszyna Wróblewskiego "Kto się boi salonowych lwów" (Poranek Dwójki/Dwójka)
Natalia Korczakowska
Natalia KorczakowskaFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

W "Poranku Dwójki", od poniedziałku do piątku ok. 7.30, nasz gość prezentuje Państwu listę swoich "piosenek z rekomendacją" – ulubionych, z jakiś względów ważnych, do polecenia.

Mieliśmy już okazję poznać listę piosenek Magdaleny Zawadzkiej , Jacka Dehnela , Jana Nowickiego czy Janusza Strobla .

W tym tygodniu autorską listę piosenek "do posłuchania", wraz z krótkim uzasadnieniem, przedstawia Natalia Korczakowska.

PONIEDZIAŁEK

Hanna Banaszak - "Samba przed rozstaniem"
"To jedna z najpiękniejszych piosenek o miłości jakie zostały napisane, chociaż w tym temacie konkurencja jest ostra. Wszystko zostaje tu powiedziane, a zarazem nic nie zostaje dopowiedziane, przez co otwiera się bardzo bogaty i piękny świat. Ta piosenka ma dla mnie osobiste znaczenie, ponieważ w moim teamie artystycznym z Markiem Adamskim mieliśmy tendencję do roztkliwiania się przy tym utworze ".

WTOREK

Frank Sinatra - "My Way"

"Przy tej piosence przeżyłam niezwykłą przygodę z moim przyjacielem śpiewakiem operowym Holgerem Falkiem. Po pracy wspólnej w Teatrze Wielkim postanowiliśmy wybrać się razem wakacje. Uruchomiłam w tym celu swoje stare czerwone alfa romeo i pojechałam z nim i z koleżanką do Włoch. W trakcie podróży na sam czubek Wielkiego Buta Holger pełnym pięknym barytonem zaśpiewał nam ten utwór"

ŚRODA

Wojciech Młynarski - "Przyjdzie walec i wyrówna"

"Jak pracowałam na 'Halką' Moniuszki i wczytywałam się w kontekst historyczny tego utworu, to trafiłam na bardzo entuzjastyczną recenzję aktualności tej opery i jej politycznego zaangażowania. Zawarta tam była taka uwaga, że nie można dojechać na 'Halkę' w Teatrze Wielkim w Warszawie ponieważ nie ma odpowiednich dróg i stacji, żeby konie mogły odpocząć. Jak widać stan dróg, to temat wieczny w naszym kraju."

CZWARTEK

David Bowie - "Space Oddity"

"To doskonały obraz szaleństwa, na które człowiek musi się zdobyć we współczensymm świecie, by utrzymać się na powierzchni. Tu nie chodzi już o zdobywanie światów ksomicznych. Bo "kosmiczne" stało się wszystkio, w czym tkiwmy."

PIĄTEK

Jan Ptaszyn Wróblewski - "Kto się boi salonowych snów"

"Muzykę skomponował Jan Ptaszyn Wróblewski, a tekst napisał mój ojciec, Jacek Korczakowski. Jako dziecko miałam okazję spotykać tych dwóch Panów razem w Domu Pracy Twórczej Zaiks w Sopocie i obserwować ową salonowość lwią, która tu zostaje wspomniana."