WiLkonie w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2013 13:01
Podczas wystawy przeglądowej twórczości Józefa Wilkonia p.t.: "WiLkonie” w Galeriach DAP 1 i 2 przy ul. Mazowieckiej 11A w Warszawie będzie można zobaczyć przegląd ilustracji o tematyce końskiej z lat 50., 60., oraz z przełomu od 2006 roku do 2012 roku.
praca Józefa Wilkonia
praca Józefa WilkoniaFoto: materiały promocyjne

Oprócz tego zaprezentowane zostaną również inne ilustracje z wybranych książek dla dzieci w liczbie około 60 sztuk, w tym te najznakomitsze: do "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, do baśni Leśmiana "O Zaklętym Rumaku”, do "Księgi Dżungli” i wiele innych wybranych prezentacji od lat 50. do 2012 roku, wykonanych w różnej technice: pasteli, piórka i akwareli.

Wystawa odbędzie się w dniach 28 III – 21 IV 2013 r.  w GALERIA DAP, DOM ARTYSTY PLASTYKA przy ul. MAZOWIECKIEJ 11A  w WARSZAWIE
Ilustracja książkowa w twórczości Józefa Wilkonia jest bardzo ważna, należy przytoczyć wypowiedź artysty o tym, jak powstaje ilustracja:
Bardzo prosto, jeśli się wie i umie parę rzeczy. Najpierw trzeba wiedzieć, jak wygląda to wszystko, co chce się namalować: człowiek, ryba, ptak, liść czy zwierzę. Później wiedzieć, jak się porusza, wszystko co biega, pełza i lata. Dla wielu to już koniec edukacji. Niektórzy idą jednak dalej, potrafią namalować porę dnia, księżyc, żeby świecił, ptaka, żeby śpiewał, potrafią nawet namalować smutek i radość, strach i odwagę. Tylko nielicznym udaje się namalować sen, ciszę, a nawet  zapach i smak owoców. Jeżeli się to wszystko umie, trzeba na koniec wiedzieć, co robić, żeby w książce rosło napięcie jak w teatrze, by wszystko było w swoim czasie i w dobrych proporcjach.
Józef Wilkoń posługuje się również innymi dziedzinami sztuki równie bliska jest mu rzeźba, którą tworzy w metalu, spawając poszczególne części ze sobą, tworzy również w drewnie. Proces tworzenia drewnianych przedstawień jest przemyślany, często to sam materiał, konar drzewa wymusza zamysł artystyczny, bądź to sama ręka zaopatrzona w piłę, jak w pędzel, poddaje się zamysłowi twórcy, tworząc poszczególne kształty, głównie otaczającej artystę natury. Wielkie, trzy metrowej długości i dwumetrowej wysokości, drewniane prezentacje rzeźbiarskie jak słoń, łoś, tur będzie można zobaczyć podczas wystawy w Domu Artysty Plastyka w otoczeniu mniejszych drewnianych przedstawień psów, kotów, lisów, gęsi, tygrysów i dzikich ptaków, nietoperzy wykonanych z metalu i drewna. Pojawi się naszym oczom bajkowy świat Józefa Wilkonia, który będzie skierowany nie tylko do odbiorców młodego pokolenia, ale w szczególności do nas wszystkich.
Filozoficzne spojrzenie na naturę, jej zamysł artystyczny, dla każdego z nas może być odbierany indywidualnie.
Kurator wystawy: Irmina Dubaniowska-Kutek

praca
praca Józefa Wilkonia

Józef Wilkoń o zwierzętach
Wypowiadanie się przez zwierzęta jest moją obsesją. Mam nadzieję, że czemuś to służy, że coś mogę w ten sposób wyrazić, powiedzieć o ludziach, używając zwierzęcia jako metafory.

Najpierw trzeba poznać zwierzęta. Zapamiętać jak wyglądają, jak zachowują się w ruchu. A później należy nauczyć się je namalować w różnych pozach, o różnej porze dnia i nocy. Jeżeli artysta chce namalować zwierzęta rzetelnie, musi pokazać, jak wyrażają emocje: radość, smutek, myślenie, zadumę. Gdy artysta jest zdolny, potrafi nawet oddać zapach i smak owoców, które one zjadają.
Józef Wilkoń o Okręgu Warszawskim ZPAP 

Może jestem krakusem, ale przez całe życie mieszkam i pracuję w Warszawie, to jest mój Okręg, podoba mi się miejsce i przestrzeń galerii, stąd chęć wystawiania tutaj.
Józef Wilkoń - ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 1955 r.) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom w 1954 r.). Zilustrował ponad 100 książek dla dzieci i dorosłych w kraju (m.in. Pana Tadeusz w 1973 r.) oraz ponad 80 książek dla dzieci za granicą. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Deutcher Jugedbuchpreis (1964), Nagrodę Państwową za Twórczość dla dzieci (1974) oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt Twórczości w 2005 r. W 2010 r. roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata od Centrum Pompidou (1989) po Narodową Galerię Zachęta w 2006 roku, gdzie jego wystawa osiągnęła rekordową frekwencję. Jego prace znajdują się w licznych galeriach i muzeach m.in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, w Muzeum Ilustracji w Oshima, Azumino, Koruisaua w Japonii oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie. W 2009 roku ukazało się albumowe wydanie Księgi Dżungli z jego ilustracjami.

Zobacz więcej na temat: patronat