Michał Klauza dyrektorem Artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 16:00
Wybitny dyrygent, współpracujący z najlepszymi orkiestrami w Polsce i zagranicą, od 2 lutego br. jest nowym dyrektorem Artystycznym POR. Zarząd Spółki jednogłośnie zaakceptował jego kandydaturę na to stanowisko.
Michał Klauza
Michał Klauza Foto: Joanna Cieślik

Michał Klauza ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz studia podyplomowe w Konserwatorium im. Nikołaja Rimskiego-Korsakowa w Sankt Petersburgu. Obecnie jest kierownikiem muzycznym Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz drugim dyrygentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Współpracował z wieloma zagranicznymi instytucjami muzycznymi, m.in. z Narodową Operą Ukrainy w Kijowie, Orchestre National Capitole de Toulouse, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, Państwową Orkiestrą Symfoniczną Federacji Rosyjskiej i Filharmonią Moskiewską, a także z większością orkiestr symfonicznych polskich Filharmonii. W latach 1998–2003 był etatowym dyrygentem w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, a w latach 2004–2008 - dyrygentem i zastępcą dyrektora muzycznego Welsh National Opera w Cardiff w Wielkiej Brytanii. Pod jego dyrekcją wystawione zostały m.in. "Carmen” G. Bizeta, "Aida” G. Verdiego, "Wesele Figara” W.A. Mozarta, "Cyganeria” G. Pucciniego oraz "Wesoła wdówka” F. Lehára, którą zarejestrowała Telewizja BBC. Od stycznia 2009 roku pełni funkcje drugiego dyrygenta Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Członek Zarządu Polskiego Radia S.A. Jolanta Wiśniewska podkreśla, że przy, konsultowanym w środowisku muzycznym, wyborze nowego dyrektora POR kierowano się przede wszystkim względami artystycznymi. Niebagatelne znaczenie miała jednak także kwestia doświadczenia w prowadzeniu tak specyficznej orkiestry związanej z radiofonią. - Michał Klauza gwarantuje nie tylko wysoki poziom merytoryczny, stawiając sobie i zespołowi wysokie wymagania artystyczne, ale także zrozumienie dla sposobu funkcjonowania orkiestry bezpośrednio współpracującej z nadawcą publicznym, zasadniczo różniącego się od standardów filharmonicznych - zauważa Jolanta Wiśniewska. 
Dotychczasowy dyrektor POR Łukasz Borowicz, po blisko ośmiu latach pracy artystycznej na tym stanowisku, zdecydował o kontynuowaniu kariery poza Polskim Radiem. Zarząd Spółki podziękował wybitnemu dyrygentowi za zaangażowanie i dotychczasowe sukcesy artystyczne POR. Pod kierownictwem Łukasza Borowicza radiowa orkiestra zagrała ponad 80 koncertów i wydała 28 płyt.

ah/mm

/
fot. Juliusz Multarzyński