Music Festival & Master Class w Pile

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 15:30
Koncerty muzyki klasycznej, latin swing jazz, blues to tylko niektóre z atrakcji VIII już odsłony Music Festival & Master Class, która rozpocznie się w Pile 12 sierpnia.
Music Festival  Master Class to święto muzyki klasycznej, latin swing jazzu i bluesa (zdjęcie ilustracyjne)
Music Festival & Master Class to święto muzyki klasycznej, latin swing jazzu i bluesa (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Jorge Royan/Wikimedia/CC BY-SA 3.0

To z pewnością wyjątkowe wydarzenie muzyczne w Polsce rozwija się z roku na rok bardzo dynamicznie. Dyrektorem artystycznym jest Bartek Nizioł, genialny polski skrzypek, solista, profesor Hochschule der Künste w Bernie i koncertmistrz Orkiestry Opery w Zurichu.

W tym roku do udziału w Master Class prof. Bartek Nizioł wybrał 26 studentów skrzypiec i wiolonczeli z Ukrainy, Węgier, Szwajcarii i oczywiście z Polski. Mistrzowskich konsultacji będą udzielać profesorowie: na skrzypcach Oleg Kaskiv, profesor Międzynarodowej Akademii Jehudi Menuhina w Szwajcarii, oraz Klaidi Sahatçi, profesor Uniwersytetu Muzycznego w Lugano, wiolonczeli Denis Severin, profesor Akademii Muzycznej w Genewie, oraz Aleksander Neustroev, koncertmistrz Tonhale w Zurichu, a improwizację jazzową poprowadzi Adam Bałdych.

Festiwal Muzyczny zainauguruje skrzypaczka Amelia Maszońska, laureatka ubiegłorocznej Grand Prix Master Class w Pile z pianistą Michałem Francuzem i wiolonczelistką Marianną Sikorską. Ponadto w pilskim kościele melomani usłyszą muzykę m.in. Telemanna, Haendla i Bacha w wykonaniu festiwalowego zespołu smyczkowego przygotowanego i poprowadzonego przez profesora Denisa Severina. W miejskiej sali koncertowej wystąpią studenci Master Class oraz rosyjski wiolonczelista Aleksander Neustroev z towarzyszeniem pianisty Grzegorza Skrobińskiego i skrzypek Sebastian Czaja wraz z nadzieją polskiej pianistyki Gabrielą Bielecką.

W centrum Piły, w Amfiteatrze Scena na Wyspie, wystąpi gwiazda tegorocznej edycji gitarzysta Lulo Reinhardt wraz z zespołem, a w ogrodzie Muzeum Staszica w muzyczną podróż przez fascynujący świat dźwięków jazzu zabierze nas Adam Bałdych, nazywany "najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem naszych czasów”.  W Parku na Wyspie u Wyspiarza delektować będzie można się jazzowymi standardami w interpretacji wokalistki, flecistki i saksofonistki Joanny Morea, a w klubie muzycznym Rockopolis zaśpiewa Dorota Miśkiewicz w towarzystwie gitarzysty Marka Napiórkowskiego.

Music Festival & Master Class zamknie Uroczysta Gala Wręczenia Grand Prix i Osobowości Muzycznych Master Class, wystąpią laureaci tegorocznej edycji oraz profesorowie i studenci Master Class z formacją Cellissimo tworząc zespół 12 wiolonczel.

***

Andrzej Czaja, dyrektor Music Festival & Master Class/mz

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Piła
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak