Polskie Radio
Section05
Piła

Nowy odcinek S11 z Piły do Ujścia coraz bliżej. GDDKiA złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że złożyła wniosek o wydanie przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Poznaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej S11 między Piłą a Ujściem (woj. wielkopolskie).
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online GDDKiA drogi budowa Poznań Piła infrastruktura inwestycje

Ile kroków dzieli nas od Księżyca? 10! Kosmiczny Konkurs "Lata z Radiem"

Żeby polecieć w kosmos, należy trenować. Służąca do tego, najlepsza i najbardziej zaawansowana na świecie baza, do której przyjeżdżają naukowcy z całego świata, znajduje się w Polsce, na dawnym wojskowym lotnisku, w wielkim schronie przeciwatomowym w Pile. To Habitat Lunares. A czy w takiej symulacji kosmicznego lotu może wziąć udział słuchacz Jedynki? Okazuje się, że może.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek kosmos Piła Lato z Radiem konkurs księżyc Mars

Habitat Lunares i Pilskie Muzeum Wojskowe. "Jedyne takie miejsce" w Pile

W czasie zimnej wojny było to jedno z najważniejszych lotnisk Układu Warszawskiego. To właśnie stąd szturmowe SU22 o zmiennej geometrii skrzydeł miały zacząć atak na Zachód. Pozostał betonowy pas i kilkadziesiąt gigantycznych przeciwatomowych schronów. W jednym z nich stoi odrzutowy SU22, gotowy do lotu. Roman Czejarek odwiedził Pilskie Muzeum Wojskowe oraz Habitat Lunares, które tu się mieszczą. 
Zobacz więcej na temat:  Piła księżyc Mars Roman Czejarek esa kosmos zimna wojna

Za kulisami kultowych animacji. "Historie dobranocki" w Pile

Miś Colargol, Miś Uszatek, Bolek i Lolek, Reksio, Pingwin Pik-Pok – w latach 60. i 70., codziennie o godz. 19.00, pojawiały się na ekranach telewizorów w całej Polsce, gromadząc przed ekranami tysiące dzieci. Powrót do czasów dzieciństwa umożliwia wystawa "Historie dobranocki" w Muzeum Okręgowym w Pile. Ekspozycja obejmuje m.in. oryginalne lalki filmowe, projekty, scenopisy, storyboardy czy folie animacyjne. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan bajki dla dzieci bajki animacja Miś Bolek i Lolek dzieci dzieciństwo Piła telewizja publiczna telewizja

Dziś konwencje PiS w Łodzi i Pile z udziałem J. Kaczyńskiego

W weekend Prawo i Sprawiedliwość kontynuuje spotkania z wyborcami. O 11 w Łodzi rozpocznie się pierwsza z czterech programowych konwencji tematycznych. Po południu politycy partii wezmą udział konwencji w Pile. Podczas obu wydarzeń planowane są wystąpienia prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA konwencja PiS w Łodzi Piła konwencja PiS Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński