Konkurs na słuchowisko rozstrzygnięty!

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2016 09:30
Znamy laureatów konkursu na słuchowisko zorganizowanego przez Program 2 Polskiego Radia i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS z okazji przypadającej w 2017 roku 80. rocznicy powstania Programu 2 Polskiego Radia.
Audio
  • Wyniki konkursu na słuchowisko, zorganizowanego pod hasłem "Muzyka: bohater, inspiracja, pretekst" (Poranek Dwójki)
Polskie Radio
Polskie RadioFoto: Małgorzata Sas/Polskie Radio

Pierwszą nagrodę w konkursie rozpisanym pod hasłem "Muzyka: bohater, inspiracja, pretekst" otrzymał Marek Kochan za tekst "Lento rubato". Laureatką drugiej nagrody jest Monika Milewska, autorka tekstu "Dzień w którym umarł Prokofiew", a trzecia nagroda trafiła do Liliany Bardijewskiej za słuchowisko "Niebieskie migdały".

Zwycięski tekst Marka Kochana to opowieść o polskim kompozytorze, który wskutek międzynarodowej intrygi zostaje oskarżony o plagiat. "Lento rubato" to satyra na zidiociały rynek kultury i sztuki, gdzie sukces komercyjny często ważniejszy jest niż artystyczny. Za ten tekst autor został wyróżniony również Nagrodą Specjalną Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za nowatorstwo formy – życiorys twórczy autentycznego polskiego kompozytora autor łączy bowiem z fikcyjnymi, absurdalnymi oskarżeniami, które wysuwa wobec niego „popularny amerykański gwiazdor kompozycji”. Nagrodę ZAiKS-u przyznano ex aequo Lidii Amejko za tekst "Tangibile. Radiopera".

Utwór Moniki Milewskiej "Dzień w którym umarł Prokofiew" to – na przekór tytułowi – historia o życiu i twórczości Dymitra Szostakowicza, wybitnego rosyjskiego kompozytora, który tworzył w sowieckiej Rosji. Postać kompozytora w licznych monologach tłumaczy swoje uwikłanie w polityczno-artystyczne powinności, a pretekstem do tego staje się dzień, w którym umarł inny znakomity rosyjski kompozytor, Siergiej Prokofjew. Tekst Milewskiej jest uniwersalną opowieścią o tęsknocie za twórczą wolnością.

"Niebieskie migdały” Liliany Bardijewskiej portretują polskiego scenografa Adama Kiliana. Opowieść o najważniejszych momentach w twórczej biografii artysty snuje on sam, kiedy jego wrażliwość estetyczna przechodzi z wizualnej w dźwiękową – z powodu poważnej choroby oczu.

Rekomendacją do realizacji antenowej wyróżniono teksty: "Przepowiednia Hieronima B. czyli Nadspodziewana szkodliwość kwasów omega trzy" Marty Guśniowskiej, "Infolinia" Antoniego Wincha, "Muzykant" Julii Holewińskiej, "Tangibile. Radiopera" Lidii Amejko.

Teksty oznaczone godłami, nadesłane przez zaproszonych do konkursu autorów oceniało jury w składzie: Małgorzata Semil, tłumaczka i krytyk literacki, Anna Wieczur-Bluszcz, reżyserka i scenarzystka, Małgorzata Szymankiewicz, redaktorka Redakcji Literackiej Programu 2 Polskiego Radia, Maciej Wojtyszko, reżyser, dramaturg i scenarzysta oraz Wojciech Tomczyk, dramaturg i scenarzysta.

Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną zrealizowane w Teatrze Polskiego Radia i będą miały swoją premierę na antenie Programu 2 w sezonie artystycznym 2016/2017. Partnerem konkursu jest Narodowy Instytut Audiowizualny.


Zobacz więcej na temat: słuchowisko