"Poszerzenie pola walki". Drugi Festiwal Kwadrofonik

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 13:51
Spotkanie z zespołem Kwadrofonik oraz zaproszonymi do współpracy artystami - od 2 do 3 grudnia 2016 roku w Teatrze Nowym w Warszawie.
Emilia Sitarz z zespołu Kwadrofonik
Emilia Sitarz z zespołu KwadrofonikFoto: Agata Grzybowska/mat. prom.

Tworzący Kwadrofonik artyści należą do tych którzy śmiało wypuszczają się poza własne muzyczne podwórko. Sprawdzając się w klasyce, elektronice, muzyce nowoczesnej, elektronice, minimalu; dowodzą, że nie brakuje im nie tylko talentu, ale i równie cennych cech - ciekawości, wyobraźni i fantazji.

Druga edycja festiwalu Kwadrofonik przynosi dalsze "poszerzenie pola walki": Emilia Sitarz, Magdalena Kordylasińska-Pękala, Miłosz Pękala i Bartek Wąsik sprawdzają, czy także kino jest medium, które mogą włączyć w obręb swojego artystycznego świata. Do współpracy zaprosili (symbolicznie rzecz jasna) samego Davida Lyncha (składając mu tym samym urodzinowy hołd, bo Lynch kończy w tym roku 70 lat), Alfreda Hitchcocka i Stanley’a Kubricka. Na festiwalu wykonają kapitalne "Etiudy" kanadyjskiej kompozytorki Nicole Lizée, która największe dzieła mistrzów spruła jak robótkę i stworzyła z nich w zupełnie nowe muzyczno-filmowe układanki. Na scenie Teatru Nowego zabrzmi również charakterystyczna muzyka Angelo Badalamentiego, odpowiedzialnego za jedyne w swoim rodzaju melancholijne brzmienie kina Lyncha. Nie obejdzie się jednak bez kolejnego zaskoczenia: piosenki do "Symfonii przemysłowej no 1" Davida Lyncha wyśpiewywane słodkim głosem Julee Cruise wykona tym razem, na żywo, Artur Rojek. Inicjując współpracę z tym wybitnym artystą, twórcą OFF Festivalu, Kwadrofonik wkracza śmiało na terytorium indie popu.

Lynch, którego duch patronuje drugiej edycji festiwalu (i słusznie, wszak to artysta nieustannie poszukujący, zmieniający media, eksperymentujący, no i mający doskonały słuch) pojawi się po raz kolejny na koncercie "Measures & Frames", gdzie wybitny polski kwartet smyczkowy Royal String Quartet wykona kompozycje Marka Żebrowskiego i Joanny Bruzdowicz stworzone do filmów Lyncha i legendy francuskiego kina, Agnes Vardy. Tego dnia na ekranach pojawi się także ocean: świadek i uczestnik kwartetowych zmagań z dźwiękami, jakie instrumentom i ludziom proponuje w swoich intrygujących "Liminal studies" kompozytor Wojciech Blecharz.

Na stronę cięższych, przemysłowych, "analogowych" brzmień przeciągnie z kolei imprezę "Takt Der Arbeit", efekt współpracy Pękali/Kordylasińskiej/Pękali z guru muzyki improwizowanej, perkusistą Hubertem Zemlerem i mistrzem międzygatunkowych eksperymentów, niemieckim kompozytorem Felixem Kubinem, który żadnej pracy się nie boi. Tym razem na ekranach pojawią się dokumenty, filmy edukacyjne i propagandowe, dla których wspólnym mianownikiem jest właśnie praca i sposób, w jaki kształtuje nie tylko nasze życie, ale i jego ścieżkę dźwiękową.
Dźwiękowa ścieżka samego Kwadronika bierze właśnie kolejny ostry zakręt. Przekonajcie się na własne oczy i uszy, dokąd zaprowadzi jeden z najbardziej twórczych i eksperymentujących polskich muzycznych składów.

Szczegóły programu: www.kwadrofonik.com.pl/program

mat. prasowe

Zobacz więcej na temat: Kwadrofonik

Czytaj także

Kwadrofonik gra Reicha

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 15:22
rozwiń zwiń