Zaczęło się od Warszawy II

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 12:00
1 marca 1937 roku - dokładnie o godzinie 13.10 - uruchomiona została radiostacja Warszawa II. Tę właśnie datę przyjmujemy jako dzień narodzin Programu 2 Polskiego Radia.
Studio spikerskie rozgłośni Warszawa II, 19371939. Spuścizna Macieja J. Kwiatkowskiego
Studio spikerskie rozgłośni Warszawa II, 1937/1939. Spuścizna Macieja J. Kwiatkowskiego Foto: Antoni Sitkowski/Archiwum PR

Hulewicz_663_364.jpg
"Pogrzeb Kiejstuta" – pionierski wyczyn Polskiego Radia i Witolda Hulewicza

Pracą Warszawy II rozgłośni kierował Zenon Kosidowski – pisarz, eseista i poeta. Stacja początkowo nadawała około pięciu godzin dziennie – emisje rozpoczynano o godz. 14. Dominowały tematy lokalne, których nie poruszano na antenie ogólnopolskiej. Słuchacz otrzymywał również bogatą ofertę audycji muzycznych.

Jednym ze spikerów Warszawy II był Jeremi Przybora. "Byłem zatrudniony jako swego rodzaju centaur - pół koń, czyli urzędnik, i pół człowiek, czyli spiker...". Posłuchaj archiwalnych wspomnień Jeremiego Przybory>>>

Popularnością cieszyły się dialogi Tadeusza Bocheńskiego (spikera rozgłośni warszawskiej) z Jerzym Rolandem (autorem tekstów, spikerem i aktorem). Źródłem inspiracji do tych audycji, pełnych ironicznego dowcipu, były kulturalne plotki w kawiarniach: Europejska oraz SIM (Sztuka i Moda – przy ul. Królewskiej w Warszawie, nazywanej też elitarnym salonem literacko-muzycznym stolicy).

Kopia Jeremi Przybora-spiker, lata 30-te.JPG
Jeremi Przybora. Podwójne życie spikera Warszawy II

Kuźnią młodych talentów w stacji Warszawa II zajmował się "Kącik solisty". Rozgłośnia, co należy podkreślić, specjalizowała się w nadawaniu słuchowisk na żywo w tzw. Teatrze Wyobraźni, nad czym czuwał Witold Hulewicz, który kierował działem literackim Polskiego Radia w Warszawie.Lekki i wesoły ton stacji zmienił się w pierwszych dniach II wojny światowej. Gdy 6 września 1939 została zniszczona radiostacja w Raszynie, dzień później jej zadania przejęła właśnie stacja Warszawa II. To ona przekazywała wiadomości ze świata, informacje o tym, co dzieje się w stolicy, ogłaszała alarmy przeciwlotnicze i nadawała przemówienia Starzyńskiego. Pięć dni później została podpisana kapitulacja miasta, a 1 października Polskie Radio przeszło do konspiracji.

historia_radio_663.jpg
Warszawa II po wybuchu wojny

Zapraszamy do wysłuchania audycji na temat wojennej historii Warszawy II. Z audycji dowiemy się o bohaterskiej roli, jaką odegrała rozgłośnia podczas obrony stolicy we wrześniu 1939 roku. To stąd nadawno pamiętne przemówienia prezydenta Starzyńskiego...


Po wojnie drugi ogólnopolski program Polskiego Radia został uruchomiony 3 października 1949 roku. "Bez przerw, od świtu do nocy pracują radiostacje w nowym programie" – głosił tytuł w "Życiu Warszawy" informujący czytelników o uruchomieniu ówczesnej (jakże różniącej się od tej, którą znamy dziś!) Dwójki.

Jak wyglądały powojenne początki Programu 2? Zapraszamy do wysłuchania wspomnień m.in. dr Macieja Kwiatkowskiego, Jerzego Janickiego i Witolda Kasińskiego.


Polskie-Radio-studio_663_36.jpg
Program II nadaje! – ważny moment w historii Polskiego Radia

Zobacz więcej na temat: Polskie Radio