Festiwal "Obrazy Conrada" w Lesznie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 14:03
9 listopada odbędzie się już czwarte spotkanie z twórczością Josepha Conrada i muzyką nową.
Adam Porębski
Adam PorębskiFoto: mat. prom.

Do udziału w organizowanym przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej festiwalu zostali zaproszeni czterej kompozytorzy, a ich utworów inspirowanych twórczością Josepha Conrada można w tym roku słuchać w Warszawie, Grodzisku Mazowieckim, Radomiu i Lesznie.
Do kolekcji zamówień PTMW, w której są już kompozycje Krzesimira Dębskiego, Jarosława Siwińskiego i Adriana Williamsa dołączy 9 listopada najnowszy utwór wrocławskiego kompozytora Adama Porębskiego zatytułowany „Pierwsze dowództwo”, którego inspiracją była powieść Józefa Teodora Konrada Korzeniowskiego „Smuga cienia”.

Kompozytor o swoim utworze pisze:
„Joseph Conrad wiele lat spędził na morzu jako kapitan i doskonale poznał specyfikę życia na statku, stąd tematy marynistyczne w jego twórczości pojawiają się nad wyraz często. Są również w wybranej przeze mnie „Smudze cienia”.
Bohaterem powieści jest młody kapitan, na którego niespodziewanie spada obowiązek dowodzenia wielkim statkiem handlowym. Trudne warunki pogodowe skutecznie wstrzymują rejs, a na domiar złego wśród załogi wybucha epidemia…

Tytuł mojej kompozycji „Pierwsze dowództwo” zapożyczyłem wprost z powieści – tak bowiem pierwotnie miała się nazywać „Smuga Cienia”. Wybrałem z powieści dziesięć najistotniejszych wydarzeń których chronologiczny układ zostaje przerwany w momencie najdramatyczniejszych wydarzeń rozgrywających się na statku.”

Prawykonanie kompozycji A. Porębskiego odbędzie się 9 listopada o godz. 13:00 w Auli Comeniana Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. J. A. Komeńskiego w Lesznie przy ul. A. Mickiewicza 5.

Pod dyrekcją Sławka Adama Wróblewskiego wystąpi Zespół Kameralny Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, który tworzą świetni soliści i kameraliści: Katarzyna Duda [skrzypce], Michał Styczyński [altówka], Małgorzata Kołcz [kontrabas], Karina Kamizela [flet], Leszek Pietroń [klarnet], Paula Lis-Sołoducha [waltornia], Iwo Jedynecki [akordeon] i Agata Galik [harfa]. Fragmenty „Smugi cienia” zabrzmią w interpretacjach aktora Grzegorza Ociepki.

O tym jak powstawał utwór, jak czyta się Conrada oraz o łączeniu literatury z muzyką nową będzie można porozmawiać w Lesznie tego samego dnia w Auli Comeniana o godz. 12:00 podczas spotkania, którego gośćmi będą jedni z bohaterów koncertu: kompozytor Adam Porębski i aktor Grzegorz Ociepka. Spotkanie poprowadzi inicjatorka Festiwalu „Obrazy z Conrada” kontrabasistka i filolog klasyczny Małgorzata Kołcz.

Wstęp na wydarzenia jest wolny.

zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne
Zobacz więcej na temat: Joseph Conrad Leszno
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak