Polskie Radio
Section05
Joseph Conrad

Jan Józef Szczepański. Pisanie jako poszukiwanie prawdy

- Trwałość świadectwa literatury polega na tym, że jest ona wyniesiona na jakieś wyższe piętro uogólnienia. To jest swoista deformacja rzeczywistości, której celem jest znalezienie tej rzeczywistości sensu - mówił w jednej z radiowych gawęd Jan Józef Szczepański. 20 lutego 2022 roku mija 19 lat od śmierci tego znakomitego pisarza.
Zobacz więcej na temat:  Jan Józef Szczepański II wojna światowa literatura eseistyka Kraków Jerzy Turowicz Joseph Conrad HISTORIA

"Kuzynka i tłumaczka dzieł Josepha Conrada". Postać Anieli Zagórskiej

- Mówiąc o Anieli Zagórskiej jako kuzynce i tłumaczce dzieł Conrada, nie sposób nie powiedzieć choćby kilku zdań o samym Korzeniowskim - przyznała na antenie Polskiego Radia 24 Maryna Miklaszewska. O kuzynce Josepha Conrada mówiła także Magdalena Merta. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura tłumacz KSIĄŻKA książki Uniwersytet Jagielloński Józef Korzeniowski Joseph Conrad Powstanie Styczniowe II wojna światowa Syberia historia Polski

Tomasz Ososiński: odnalazłem u Conrada wiele aktualnych odniesień

- Już sam fakt odosobnienia na morzu, który często jest głównym tematem powieści Conrada, koresponduje trochę z tym, z czym mamy teraz do czynienia. Też jesteśmy w takim odcięciu od wielu rzeczy i też musimy zejść trochę w głąb i zająć się rzeczami, które są mniej zewnętrzne; którym może wcześniej nie poświęcaliśmy tyle uwagi - mówił o książce "Murzyn z załogi Narcyza" germanista, filolog klasyczny i tłumacz.
Zobacz więcej na temat:  literatura Joseph Conrad Dorota Gacek Dwójka