Polskie Radio
Section05
Leszno

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach. Czy Polska pójdzie tym tropem?

Zakaz korzystania ze smartfonów w szkołach podstawowych od stycznia 2024 roku wprowadzi Holandia. Czy Polska pójdzie tym tropem? Jacek Marciniak odwiedził Szkołę Podstawową nr 4 w Lesznie, na terenie której już od kilku lat obowiązuje zakaz korzystania z telefonów komórkowych. 
Zobacz więcej na temat:  telefony komórkowe szkoła Leszno społeczeństwo młodzież elektronika szkoła podstawowa Jacek Marciniak

Poczuć się jak w domu. W Lesznie powstaje ukraińska biblioteka

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Polacy otwierają przed uchodźcami swoje serca. Pomagamy materialnie, organizacyjnie i duchowo. By mieszkającym w Lesznie Ukraińcom ułatwić dostęp do kultury, organizowana jest biblioteka. Do tej pory w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Stanisława Grochowiaka znalazło się pięćset książek w języku ukraińskim.
Zobacz więcej na temat:  Jedynka Ukraina Leszno biblioteka literatura KULTURA

Wysadził most poświęcając życie. Witalij Skakun honorowym obywatelem Leszna

Rada Miejska Leszna podejmie dziś uchwałę w sprawie nadania honorowego obywatelstwa miasta Witalijowi Wołodymyrowyczowi Skakunowi. To ukraiński żołnierz, który w pierwszym dniu ataku Rosji na Ukrainę zginął podczas wysadzania mostu w obwodzie chersońskim. Jego czyn spowolnił działania agresora i umożliwił wojskom ukraińskim zorganizowanie obrony.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja Europa Europa Wschodnia serwis wschodni wojna 2022 POLSKA Leszno

Leszno - miasto, w którym się "rozwija skrzydła"

Leszno w Polsce i za granicami jest rozpoznawane jako mekka sportów lotniczych. - Siedmiokrotnie odbywały się tutaj mistrzostwa świata - zachwala Michał Graczyk, prezes lotniska Leszno-Strzyżowice. Wyjaśnia, że jest baza, jest infrastruktura i jest bezpiecznie, bo wokół lotniska praktycznie są same pola. Ale lotnisko to niejedyna atrakcja, choć miasto promuje się hasłem "rozwiń skrzydła".
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Leszno Komisja Europejska Erasmus KULTURA lotnictwo

Historia ukryta w liczbach. "Mieszkańcy Leszna po 1945 roku w statystykach"

Archiwum Państwowe w Lesznie przygotowało prezentację zatytułowaną "Mieszkańcy Leszna po 1945 roku w statystykach", zawierającą zestawienie wszystkich powojennych spisów powszechnych dotyczących tego miasta. Jak można się przekonać, za tymi dokumentami i widocznymi na nich za tymi cyframi kryje się demograficzny i socjologiczny obraz Leszna.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Drozda Trójka Narodowy Spis Powszechny Leszno wielkopolskie historia Polski statystyka Jacek Marciniak społeczeństwo

17. Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe – reminescencje

Tym razem "nocharmonijne" spotkanie było reminiscencją 17. Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych, które jak co roku rozbrzmiewają w Lesznie w pierwszym tygodniu sierpnia. – Właśnie do tego miasta przyjeżdżają znakomici muzycy, by podzielić się wiedzą oraz miłością do jazzu. A jazz ma przecież tyle barw, że każdy znajdzie coś dla siebie – powiedziała Julia Sawicka-Kotomska.
Zobacz więcej na temat:  Julia Sawicka-Kotomska Trójka MUZYKA muzyka hp Jazz warsztaty Leszno

11-miesięczne dziecko ofiarą wypadku koło Leszna. W organizmie sprawcy wykryto narkotyki

33-latek, który w piątek pod Lesznem w Wielkopolsce wjechał VW golfem w skodę powodując śmierć 11-miesięcznego dziecka, był pod wpływem narkotyków - wynika ze wstępnych ustaleń policjantów. Jeszcze w sobotę mężczyzna ma być przesłuchany przez prokuratora.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony wielkopolskie Leszno bezpieczeństwo na drodze służby i bezpieczeństwo Radio kierowców bezpieczeństwo motoryzacja kierowca kierowcy samochody samochód prawo narkotyki marihuana

Wybory prezydenckie 2020. Poseł PiS: Rafał Trzaskowski ucieka, boi się

- Andrzej Duda miał czas na to, żeby spontanicznie spotkać się z ludźmi i porozmawiać z nimi, odpowiedzieć na ich pytania. To pokazuje ogromną różnicę pomiędzy jego podejściem a podejściem Rafała Trzaskowskiego - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Borowiak, poseł PiS. Gościem audycji "Dwie strony" był także poseł PO Grzegorz Napieralski, który przyznał, że żałuje, iż nie doszło do konfrontacji kandydatów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Polskie Radio 24 Dorota Kania wybory prezydenckie 2020 debata Końskie Leszno Andrzej Duda Rafał Trzaskowski kampania prezydencka Grzegorz Napieralski