Premiera płyty Chóru Polskiego Radia z psalmami Gomółki

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2018 14:40
26 października ukazało się – nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia – pierwsze z pięciu w serii wydawnictwo "Melodie na Psałterz Polski" z dziełami renesansowego kompozytora Mikołaja Gomółki nagranymi przez Chór Polskiego Radia z towarzyszeniem solistów.
Okładka płyty Melodie na Psałterz Polski
Okładka płyty "Melodie na Psałterz Polski"Foto: materiały prasowe

Tę podwójną płytę można było nabyć przedpremierowo już 21 października podczas jubileuszowego koncertu z okazji 70-lecia Chóru Polskiego Radia w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego.

"Melodie na psałterz polski" Mikołaja Gomółki nagrane przez Chór Polskiego Radia pod kierownictwem artystycznym Agnieszki Budzińskiej-Bennett to ogromne, bezprecedensowe przedsięwzięcie wydawnicze – promujące najznakomitszą polską muzykę dawną. Do projektu zaproszeni są wybitni instrumentaliści z kraju i zagranicy, specjalizujący się w muzyce epoki – jak na przykład Marc Lewon – profesor lutni w Schola Cantorum Basiliensis, renesansowy zespół Compass Viol Consort czy wspomniana Agnieszka Budzińska-Bennett – grająca na harfie gotyckiej.

W serii ukaże się pięć podwójnych wydawnictw zawierających ponad 150 krótkich, XVI-wiecznych utworów utrzymanych w układzie czterogłosowym. Psalmy – przełożone na język polski przez Jana Kochanowskiego i umuzycznione przez Mikołaja Gomółkę – stanowią najbardziej znane, opublikowane za życia autora i jedyne zachowane do dziś jego dzieło, które ma bezsprzeczne znaczenie dla kultury polskiej.

Seria "Melodie na psałterz polski" – poza ogromną wartością muzyczną – ma także na celu przybliżenie publiczności utrwalonego w parafrazach Kochanowskiego piękna i bogactwa dawnego języka polskiego. O wyjątkowości tego – firmowanego przez Program 2 Polskiego Radia – wydawnictwa świadczy także fakt, że w książeczce albumu, poza wnikliwymi opisami merytorycznymi, znajdą się teksty wszystkich śpiewanych Psalmów w przekładzie Kochanowskiego wraz z ich wersjami angielskimi.

Chór Polskiego Radia będzie realizował to przedsięwzięcie etapami, aż do 2020 roku, wydając w sumie 5 dwupłytowych albumów obejmujących wszystkie Psalmy. Już 26 października ukaże się część 1 i 2 serii, czyli "Melodie na psałterz polski. Opera omnia" – podwójny album CD prezentujący "Psalmy pielgrzymów" oraz "Psalmy poranne i wieczorne".

materiały prasowe