Polskie Radio
Section05
Chór Polskiego Radia

Płyty Agencji Muzycznej Polskiego Radia nominowane do Fryderyków 2022

Dwa wydawnictwa Agencji Muzycznej Polskiego Radia z szansą na zdobycie Fryderyka 2022! Mowa o płytach "Eugeniusz Morawski - Kompozytor wyklęty", nominowanych w kategorii: Album Roku - Muzyka Symfoniczna oraz o płytach "Mikołaj Gomółka: Melodie na psałterz polski cz. 3 vol. 5 & 6", nominowanych w kategorii: Album Roku - Muzyka Dawna. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Chór Polskiego Radia Trójka Agencja Muzyczna Płyty Fryderyki

Maria Piotrowska-Bogalecka: chór to wspólnota indywidualności [WIDEO]

- Współpraca z wybitymi muzykami to najpiękniejsza część mojej pracy, każda z osób ma swoją wizję, ale to kompromis okazuje się czymś najlepszym. To bardzo kształcące, czerpię bardzo dużo z takich spotkań, tak jak wcześniej z Martyną Pastuszką i wybitnymi dyrygentami jak Michał Klauza czy Łukasz Borowicz - mówiła na antenie Dwójki Maria Piotrowska-Bogalecka, dyrygentka i dyrektor artystyczny Chóru Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Chór Polskiego Radia Magdalena Łoś Dwójka kolędy

"Gore gwiazda Jezusowi". Dorota Miśkiewicz: śpiewanie kolęd jest wyzwaniem

- Są to utwory, które większość z nas zna. Pojawia się więc pytanie, co z tymi kolędami zrobić. Przy prostych melodiach my jazzmani możemy wszystko; możemy powywracać harmonie do góry nogami, poszukać jakichś zupełnie nowatorskich rozwiązań. To bardzo kuszące, tylko na ile to będą wtedy kolędy, na które ludzie czekają? - mówiła w Dwójce Dorota Miśkiewicz o płycie "Gore gwiazda Jezusowi". W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia repertuar ten zabrzmiał na antenie PR2.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Dorota Miśkiewicz Andrzej Zieliński Chór Polskiego Radia kolędy koncert Dwójka

"Dziewięciu z Wujka". Koncert NOSPR w 40. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek"

- Kompozycja Piotra Mossa, "Stabat Mater" Szymanowskiego oraz Eugeniusza Knapika Pieśń "Gdy..." – te utwory łączy atmosfera hołdu, zadumy i zatrzymania - mówił Łukasz Borowicz o programie koncertu "Dziewięciu z Wujka", który zagrał m.in. wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w 40. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek" (15.12).
Zobacz więcej na temat:  kopalnia Wujek Dwójka Łukasz Borowicz Paweł Siwek historia Polski NOSPR stan wojenny Chór Polskiego Radia Karol Szymanowski rocznica

Kazimierz Pustelak nie żyje. Wybitny tenor zmarł w wieku 91 lat

Był legendą polskiej opery. Artystą, który zapisał jedną z najpiękniejszych kart w naszym życiu muzycznym. W wieku 91 lat zmarł Kazimierz Pustelak, wybitny polski tenor, jeden z najbardziej cenionych i kochanych przez publiczność śpiewaków. Związany przez ponad pół wieku z warszawskim Teatrem Wielkim, wystąpił w prawie 1200 spektaklach na tej scenie, tworząc niezwykle bogatą paletę kreacji tenorowych.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Wielki - Opera Narodowa Chór Polskiego Radia Kazimierz Pustelak

Koncert przed beatyfikacją kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej

W sobotę, w przeddzień beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej 11 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się uroczysty koncert pt. "Soli Deo", przygotowany z okazji zbliżającego się wielkiego wydarzenia. Artystom towarzyszyć będą Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Polskiego Radia oraz Górecki Chamber Choir.
Zobacz więcej na temat:  beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego Elżbieta Róża Czacka Stefan Wyszyński Polskie Radio 24 Chór Polskiego Radia

Wiedzieć i widzieć więcej, czyli Lem rozpisany na dźwięki

W stulecie urodzin Stanisława Lema Chór Polskiego Radia 30 czerwca zaprasza na wyjątkowy koncert/spektakl "Navigatio Desiderium" w ramach obchodów Roku Lema, podczas którego prawykonana zostanie wyjątkowa kompozycja "lemelki" Piotra Tabakiernika. Radiowym chórem, dla którego powstał utwór, dyrygować będzie Maria Piotrowska-Bogalecka, a w partii aktorskiej wystąpi wybitny aktor Narodowego Starego Teatru – Radosław Krzyżowski.
Zobacz więcej na temat:  koncert Chór Polskiego Radia