Misteria Paschalia 2.0 w Dwójce online

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2020 14:00
Odwołany Festiwal Misteria Paschalia przenosi się - jak wiele kulturalnych wydarzeń nawiązujących do akcji #zostańwdomu - do internetu. W dniach 3-13 kwietnia, czyli w trakcie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy, na stronie radiowej Dwójki będzie można wysłuchać aż 11 najlepszych koncertów z poprzednich odsłon krakowskiego święta muzyki dawnej. 
zdj. il.
zdj. il.Foto: mat. prom.

Dwojka_NOSPR_1200x660_4.jpg
"Zostań w domu". Dwójka w NOSPR - NOSPR w Dwójce

Na początek - w piątek 3 kwietnia o godz. 18.00 - emisja pamiętnego wieczoru z utworami Henry’ego Purcella pt. "Hear my Prayer" w wykonaniu Les Arts Florissants pod dyrekcją Paula Agnewa z 2014 roku. Zarówno ta, jak i pozostałe retransmisje do wysłuchania na stronie radiowej Dwójki.

Misteria Paschalia to jeden z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie, organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe w okresie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy od 2004 roku. Epidemia koronawirusa sprawiła, że przeżywanie tego wydarzenia w jego zwyczajowej formule – z muzyką na żywo - stało się w tym roku niemożliwe. Zespół Krakowskiego Biura Festiwalowego, telewizja Mezzo i radiowa Dwójka - stały parter wydarzenia – zadbali jednak, aby tradycji stało się zadość. Stąd pomysł, by 17. Festiwal odbył się na zupełnie nowych zasadach, czyli całkowicie w przestrzeni cyfrowej.

Na swojej stronie internetowej Program 2 Polskiego Radia w trakcie Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkiej Nocy planuje serię retransmisji najlepszych koncertów z poprzednich Festiwali. Pozwoli to na obcowanie z muzyką nierozerwalnie związaną z tym wyjątkowym okresem i chrześcijańskimi źródłami europejskiej duchowości. A to wszystko oczywiście całkowicie bezpłatnie, by jak największej grupie melomanów, a zwłaszcza miłośnikom muzyki dawnej, umożliwić uczestnictwo w tej wyjątkowej edycji festiwalu i przy okazji przypomnieć jego znakomitą historię, pisaną już od ponad 15 lat.

Na początek, w piątek 3 kwietnia o godz. 18.00, przygotowaliśmy emisję - w streamingu audio na stronie www.dwojka.polskieradio.pl - koncertu z 2014 roku "Hear my Prayer", czyli Henry Purcell i Les Arts Florissants z Paulem Agnew jako dyrygentem - mówi Małgorzata Małaszko-Stasiewicz, dyrektor radiowej Dwójki i zarazem pomysłodawczyni "koncertu otwarcia" Festiwalu Misteria Paschalia 2.0 w Programie 2 Polskiego Radia.

W kolejnych dniach słuchacze i internauci mogą się spodziewać m.in. Brockes Passion TWV 5:1 Georga Philippa Telemanna (2017), Membra Jesu Nostri Dietricha Buxtehudego (2010), Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego (2009), Leçon de Ténèbres Michela Richarda de Lalande’a (2007), czy oratorium La Giuditta Alessandra Scarlattiego (2012)

Będą również wielkanocne fajerwerki oratorium La Resurrezione HWV 47 Jerzego Fryderyka Haendla i na finał popisowy program Arie e concerti - Vivica Genaux - mezzosopran i Europa Galante, pamiętny występ z 2013 roku!


Wszystkie koncerty do wysłuchania codziennie od 3 do 13 kwietnia o godz. 18.00 na stronie www.dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku Festiwalu Misteria Paschalia: facebook.com/MisteriaPaschalia/

Zobacz więcej na temat: Misteria Paschalia muzyka dawna
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak