Polskie Radio
Section05
muzyka dawna

Forum Musicum. Dawne instrumenty dęte w roli głównej

- Z tych bardzo bogatych rodzin instrumentów funkcjonujących jeszcze w wieku XVI i do połowy XVII w. wyłoniono instrumenty najbardziej, można powiedzieć, zdolne i uczyniono z nich solistów. A solistów trzeba przecież dopieszczać, rozwijać, poprawiać różne szczegóły. Dlatego właśnie wygenerowały się poszczególne instrumenty, najbardziej obiecujące. Wcześniej natomiast mieliśmy całe bogactwo instrumentów dętych - mówił w Dwójce Tomasz Dobrzański, szef artystyczny Forum Musicum.
Zobacz więcej na temat:  muzyka dawna Wrocław instrumenty Jakub Kukla Dwójka MUZYKA

"Miejscówka z Dwójką" - Scandicus w repertuarze średniowiecznym

- W programie mamy pieśni maryjne, nawiązujemy do święta, które się zbliża - Wniebowzięcia Matki Bożej. Stąd repertuar maryjny - zapowiadał najbliższą (13.08) "Miejscówkę z Dwójką" Piotr Flis, kierownik artystyczny zespołu Scandicus. Transmisja koncertu na naszej antenie, a w formie wideo na stronie internetowej oraz Facebooku i kanale YouTube Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze muzyka dawna Dwójka Jakub Kukla

Agata Sapiecha: muzyk powinien poruszać czułość w słuchaczu [ZOBACZ WIDEO]

- Dużo wiemy na temat minionych epok dzięki muzykologom, dzięki poszukiwaniom i źródłom, które odnajdujemy, i jest w nich podkreślane, żeby przekazywać uczucia, ale - nie epatować swoimi uczuciami - mówiła w audycji Cafe "Muza" skrzypaczka i multiinstrumentalistka, założycielka i dyrektorka Letniej Akademii Muzyki Dawnej Agata Sapiecha. 
Zobacz więcej na temat:  Agata Sapiecha Dwójka Magdalena Łoś muzyka dawna

Festiwal Muzyki Barokowej. Buszta: Alessandro Stradella jest niezmiernie wart poznania

- Stradella podczas swojego życia i działalności zawodowej był jednym z najlepiej opłacanych kompozytorów - dostawał trzykrotnie wyższe stawki niż inni współcześni mu twórcy - podkreśliła w Polskim Radiu 24 muzykolog Aleksandra Buszta, organizator koncertów na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska Zamek Królewski KULTURA koncert muzyka klasyczna MUZYKA barok muzyka dawna

Paul Van Nevel: muzyka dawna wychodzi poza schemat

- Zderzenie pomysłów i stylu piętnastego czy szesnastego stulecia z architekturą dziewiętnastego, dwudziestego czy dwudziestego pierwszego wieku potrafi przynieść zaskakujące efekty - mówił podczas koncertu na Festiwalu Actus Humanus Paul Van Nevel, dyrygent, muzykolog i historyk sztuki. Jest on jednym z pionierów badań nad muzyką dawną oraz autorytetem w zakresie historycznych praktyk wykonawczych, a także założycielem zespołu Huelgas Ensemble.
Zobacz więcej na temat:  koncert Dwójka muzyka dawna Monika Zając

DCz #608 Wizjonerska twórczość Monteverdiego

- "Nieszpory" to było zupełne zuchwalstwo, ale za to został doceniony w Wenecji. Monteverdi tak zachwycił prokuratorów, którzy mogli mu zapewnić stanowisko maestra, że od razu jednogłośnie go przyjęli z bardzo wysoką pensją - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Ewa Obniska, muzykolog, autorka bestsellerowej monografii opisującej życie i twórczość Monteverdiego.
Zobacz więcej na temat:  Claudio Monteverdi Ewa Obniska Dwójka Przemysław Psikuta muzyka dawna

Arte dei Suonatori zaprasza do wielkosobotniej refleksji

- Mam wrażenie, że udało nam się ułożyć specjalny program, który oddaje przeżycia, z jakimi wiąże się Wielki Piątek i Wielka Sobota - gościem "Poranka Dwójki" był Aureliusz Goliński, skrzypek i założyciel orkiestry Arte dei Suonatori. Koncert tego znakomitego zespołu muzyki dawnej usłyszymy w Wielką Sobotę (16.04) podczas "Miejscówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Arte dei Suonatori Miejscówka z Dwójką Dwójka Paweł Siwek muzyka klasyczna muzyka dawna KULTURA

Actus Humanus Resurrectio. Muzyczne oczekiwanie na Wielkanoc

- Podczas tegorocznego Actus Humanus Resurrectio zabrzmią aż cztery opracowania Ciemnych Jutrzni. Od Wielkiej Środy do Wielkiej Soboty będą nam towarzyszyły Lamentacje Jeremiasza. A ze Zmartwychwstania będziemy radować się z Akademie für Alte Musik Berlin i muzyką instrumentalną Jana Sebastiana Bacha - zapowiadał w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Festiwalu Actus Humanus - największego polskiego festiwalu muzyki dawnej.
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus muzyka dawna Filip Berkowicz muzyka klasyczna KULTURA Paweł Siwek Dwójka

15. Festiwal Muzyki Dawnej w Gliwicach. "Czeka nas koncertowy sezon"

- Od dawna w naszych głowach była idea, aby festiwal wyszedł poza miasto Gliwice i pojawiał się również w innych miejscach. Udawało nam się organizować pojedyncze koncerty w Katowicach, natomiast nawiązaliśmy też stałe partnerstwo, dzięki któremu pojawimy się w Cavatina Hall w Bielsku-Białej - mówił w Dwójce Artur Malke, współorganizator gliwickiego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej "All'improvviso".
Zobacz więcej na temat:  muzyka dawna Gliwice Jakub Jamrozek KULTURA

Michał Bąk Quartetto i połączenie muzycznych światów

- Grając barok jako kontrabasista, realizując basso continuo, znajduję dużo zbieżnych cech z jazzem. Takim istotnym połączeniem jest improwizacja - mówił w Dwójce Michał Bąk, muzyk aktywnie działający zarówno na scenie jazzowej, jak i w środowisku muzyki dawnej. Kontrabasista, wraz ze swoim zespołem Michał Bąk Quartetto, 25 marca wystąpi w cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Roch Siciński Jazz muzyka dawna koncert koncerty w Polskim Radiu