Polskie Radio
Section05
muzyka dawna

Christina Pluhar: zawsze chciałam muzykować w większej grupie

- Już w młodości, grając na gitarze, sięgałam ciągle po muzykę Bacha albo Dowlanda. Pewną rolę odegrał też łut szczęścia. Pojechałam na kurs muzyki dawnej we Włoszech. W latach 80. takich kursów było mnóstwo, to była doskonała okazja na poznanie wykonawstwa historycznego. Nagle objawił się przede mną nowy świat, do tej pory nie miałam pojęcia o holenderskich zespołach zajmujących się dawną muzyką - mówiła w Dwójce Christina Pluhar, liderka zespołu L'Arpeggiata.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Kukla barok Christina Pluhar Dwójka muzyka dawna

Andrzej Kosendiak: płyta "Kaspar Förster" pokazuje, że Europa była jednością

- Mam coraz większe poczucie, że XVII wiek to taki okres, gdzie prądy, myśli, inicjatywy, style rozprzestrzeniały się swobodnie. Ale również ludzie - twórcy, kompozytorzy, muzycy - mieli szansę uzyskiwania zatrudnienia w bardzo różnych miejscach - mówił w Dwójce Andrzej Kosendiak. Kierowane przez niego Narodowe Forum Muzyki wydało właśnie album "Kaspar Förster" z muzyką XVII-wiecznego kompozytora pochodzącego z Gdańska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla album Narodowe Forum Muzyki muzyka dawna

Actus Humanus w Gdańsku. Muzyka z Włoch rozświetli grudniowy mrok

 - O ile festiwal Actus Humanus Resurrectio na wiosnę jest bardzo skondensowany i skupiony na muzyce Wielkiego Tygodnia i świąt Wielkiej Nocy, o tyle w grudniu puszczamy wodze fantazji i wirtuozerii i zderzamy ze sobą bardzo różne tematy, wątki, aby cieszyć się przede wszystkim znakomitym wykonawstwem historycznym - mówił w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu Actus Humanus. Wydarzenie rozpocznie się w środę, 13 grudnia, w Gdańsku.
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus Jakub Kukla Dwójka muzyka dawna Włochy Neapol Filip Berkowicz Gdańsk koncerty

Koncert "Kochanowski/Zalewska". Renesansowa poezja w połączeniu z muzyką dawną i gitarowym brzmieniem

Wokalistka i multiinstrumentalistka Marta Zalewska komponując muzykę do wierszy Jana Kochanowskiego udowadnia, że pozostają one ponadczasowe i świetnie sprawdzają się jako teksty współczesnych piosenek. - Oprócz gitar elektrycznych, oprócz smyczków sięgam do muzyki renesansu, ponieważ zajmując się od dziecka muzyką dawną, postanowiłam o ten renesans w muzyce zahaczyć - mówi w Programie 1 Marta Zalewska. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy muzyka rozrywkowa Marta Zalewska muzyka dawna muzyka elektroniczna poezja poezja śpiewana Adam Mickiewicz Jan Kochanowski

Festiwal Niepodległa. Kirejczyk: to jest spotkanie międzypokoleniowe

Festiwal Niepodległa organizowany jest od roku 2018. Krakowskie Przedmieście w Warszawie co roku, 11 listopada, wypełnia radosne świętowanie kolejnych rocznic odzyskania przez Polskę Niepodległości. - Spotykają się dziesiątki tysięcy Polaków. Uśmiechniętych, radosnych. To jest takie spotkanie międzypokoleniowe - zwraca uwagę Wojciech Kirejczyk. 
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Kirejczyk Anna Will MUZYKA Święto Niepodległości muzyka dawna

Festiwal Organy Plus. "Będziemy wędrować od renesansu aż po współczesność"

- Jest to ewenement na naszym festiwalu, ale w tym roku będziemy wędrować od renesansu aż po współczesność. Tak się złożyło ze względu na główną ideę i tytuł festiwalu: "Jubileusze". Spośród wielu znaczących muzycznych jubileuszy w tym roku wybraliśmy kilka. Znalazł się wśród nich m.in. jubileusz Jana Jancy, pochodzącego z Gdańska kompozytora, który obchodzi w tym roku 90. urodziny - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szadejko, szef artystyczny festiwalu Organy Plus.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka organy Gdańsk MUZYKA muzyka dawna kompozytor

16. Międzynarodowy Festiwal All’Improvviso - Theresia Orchestra i Sulamita Ślubowska na inaugurację

- Zapraszamy zagranicznych artystów, ale wplatamy w tę współpracę wątki polskie, łączymy te zespoły z naszymi artystami. Podczas inauguracyjnego koncertu szesnastej edycji festiwalu All’Improvviso w Gliwicach zabrzmi symfonia Karola Lipińskiego, a obok Theresia Orchestra wystąpi Sulamita Ślubowska, znakomita skrzypaczka młodego pokolenia - mówił w Dwójce Artur Malke.
Zobacz więcej na temat:  muzyka dawna Dwójka Jakub Kukla Gliwice Sulamita Ślubowska

"Muzyka w Raju". Cezary Zych: staramy się podążać za nowymi pomysłami i ideami

- Nie jest to w dzisiejszych czasach łatwa rzecz, by wyłuskiwać to, co jest naprawdę nowe, a nie jedynie promowane i reklamowane. To, co gdzieś niknie w szumie informacyjnym, który tworzą firmy płytowe sprzedając muzykę dawną - mówił w Dwójce Cezary Zych, dyrektor artystyczny XXI Festiwalu "Muzyka w Raju". Wydarzenie rusza już w najbliższy piątek (4.08).
Zobacz więcej na temat:  Muzyka w Raju Cezary Zych Dwójka muzyka dawna MUZYKA Jakub Kukla

Miejscówka z Dwójką. "To spotkanie dźwięków XXI wieku z muzyką średniowieczną"

- W centrum programu znajdują się dawne instrumenty klawiszowe, wśród nich portatyw organowy i clavisimbalum - mówił w Dwójce Ryszard Lubieniecki. - W Meksyku nauka nastawiona była na czasy od romantyzmu, ja jednak pokochałam śpiew barokowy i średniowieczny - dodała Julieta González-Springer. Artyści będą bohaterami najbliższej "Miejscówki z Dwójką" w sobotę 10 czerwca.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Karol Furtak Miejscówka z Dwójką muzyka współczesna muzyka dawna

Warszawskie Spotkania Muzyczne - festiwal skoncentrowany geograficznie

- Jest to festiwal skoncentrowany na twórczości współczesnych kompozytorów, którzy mieszkają i działają w Warszawie. To najważniejsza z możliwych definicji, nie ma drugiego takiego festiwalu - mówił w "Wybieram Dwójkę" Jarosław Siwiński, kompozytor i dyrektor artystyczny 37. Warszawskich Spotkań Muzycznych.
Zobacz więcej na temat:  romantyzm muzyka współczesna kompozytor Jakub Kukla Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego Dwójka muzyka dawna MUZYKA

Giuseppe Maletto: to pierwsze wykonanie "Requiem" Victorii przez nasz zespół

- La Compagnia del Madrigale zasłynął w świecie dzięki interpretacjom muzyki Monteverdiego, Marenzia, Gesualda, ale nie Victorii, którego "Requiem" wykonujemy po raz pierwszy. To rzecz bardzo ciekawa. Niektórzy śpiewacy mieli okazję wykonywać to dzieło w innych zespołach, ale nie w ramach La Compagnia del Madrigale - mówił w Dwójce Giuseppe Maletto, kierownik włoskiego zespołu.
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus koncert Magdalena Łoś muzyka dawna MUZYKA Dwójka

"Miejscówka z Dwójką". Zbigniew Pilch: bardzo lubię sztukę transkrypcji

- Gdy odezwał się do mnie Jacek Hawryluk, muszę powiedzieć, że miałem trochę problem z wymyśleniem jakiegoś sensownego programu tego koncertu. Momentalnie przyszła mi do głowy "Ciaccona" Bacha, ale stwierdziłem, że to jednak za długi utwór na tę okazję. Poszperałem więc sobie po różnych pięknych kompozycjach i ostatecznie zacznę od mojej transkrypcji - mówił w "Poranku Dwójki" skrzypek, dyrygent i pedagog Zbigniew Pilch, który będzie gospodarzem wielkosobotniej "Miejscówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką skrzypce Dwójka Wielkanoc barok muzyka dawna

Misteria Paschalia 2023. "Uznaliśmy, że jest co świętować"

- Nie wszystkie festiwale, które organizowaliśmy z Krakowskim Biurem Festiwalowym świętowały swoje jubileusze w taki sposób. Przy układaniu programu tegorocznego festiwalu Misteria Paschalia stwierdziliśmy jednak, że dziedzictwo tego wydarzenia i wpływ jaki wywarło ono na sektor muzyki dawnej w Polsce jest tak duży, że jest co świętować - mówiła w Dwójce Joanna Broniec - kuratorka festiwalu Misteria Paschalia, który już po raz dwudziesty będzie towarzyszyć obchodom Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych.
Zobacz więcej na temat:  Misteria Paschalia Jakub Kukla Kraków MUZYKA Dwójka muzyka dawna

75-lecie Chóru Polskiego Radia. "Zawsze z wielką radością wracamy do muzyki dawnej"

- Muzyka dawna to dla nas taka ziemia, do której zawsze wracamy z ogromną radością i w której czujemy się bardzo dobrze. Który z muzyków nie lubi sięgać po muzykę Bacha czy Palestriny? Z wielką radością już niedługo będziemy prezentować państwu koncert z muzyką, która ma przywołać nasze myśli w stronę Wielkiego Postu - mówiła w Dwójce Maria Piotrowska-Bogalecka, chórmistrzyni i dyrektor artystyczna Chóru Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Chór Polskiego Radia jubileusz Jakub Kukla Dwójka koncerty muzyka dawna MUZYKA Maria Piotrowska-Bogalecka