Polskie Radio
Section05
muzyka dawna

Muzyka dedykowana angielskim królowym

W środę w "Filharmonii Dwójki" wysłuchaliśmy koncertu dawnej angielskiej muzyki dworskiej z dziełami Henry’ego Purcella i Georga Friedricha Haendla. Wśród solistów wieczoru Anna Mikołajczyk i Robert Lawaty, a wraz z nimi zespoły - Chór Kameralny Sine Nomine, i Orkiestra Barokowa Concerto Polacco. Całość od klawesynu prowadził Marek Toporowski i on był naszym gościem, wspominając to wydarzenie ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego (24.05.1998).
Zobacz więcej na temat:  muzyka dawna koncert

Martyna Pastuszka: wspólne granie jest kluczem do ludzkich emocji

- Wyniosłam pewne rzeczy z domu. Mam 5 lat starszą siostrę, która śpiewała muzykę dawną. Ja byłam nastoletnią dziewczyną i to ona wprowadzała mnie w te fantastyczne nagrania zdobyte razem z (pianistą) Kubą Burzyńskim, gdzieś na Zachodzie - mówiła o początkach fascynacji muzyką dawną znakomita skrzypaczka barokowa, liderka i założycielka {oh!} Orkiestry Historycznej.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Pastuszka muzyka dawna Kamila Baranowska Dwójka

Koncert utworów barokowych w wykonaniu Le Poème Harmonique

Odwołany Festiwal Misteria Paschalia przenosi się - jak wiele kulturalnych wydarzeń nawiązujących do akcji #zostańwdomu - do internetu. W niedzielę od godz. 18.00 wysłuchamy koncertu jednego z czołowych francuskich zespołów specjalizujących się w muzyce dawnej. Aby wysłuchać koncertu, należy włączyć player, który pojawi się przed 18.00 na stronie głównej radiowej Dwójki. 
Zobacz więcej na temat:  Misteria Paschalia muzyka dawna

Martyna Pastuszka: przejść od pruskiego do francuskiego grania nie jest łatwo

- Pamiętam oczy i uszy muzyków. To jego prowadzenie było jakby innym doborem wyobrażeń. On ma w sobie zwinność - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia o grze Juliana Chovina Martyna Pastuszka, która od roku 2012 jest pierwszym skrzypkiem i dyrektorem artystycznym założonej wraz z menedżerem Arturem Malke {oh!} Orkiestry Historycznej.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Pastuszka koncerty muzyka dawna Katowice Joanna Grotkowska Dwójka rozmowa