Polskie Radio
Section05
muzyka dawna

Aleksandra Świgut: na estradzie otwieram się ze swoją wrażliwością

- Myślę, że każdy z nas ma swoją stronę, której nie pokazuje. Jednak zależy mi na tym, by na scenie przekazać moje najgłębsze myśli i uczucia, które nie zawsze emanują blaskiem. Dlatego muzyka Mahlera, tak związana z poczuciem samotności, jest mi bliska - mówiła w Dwójce znakomita pianistka Aleksandra Świgut.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna fortepian muzyka dawna Dwójka Andrzej Sułek KULTURA Aleksandra Świgut

Boże Narodzenie w Raju. "Rok 2020 był przełomowy dla muzyki dawnej"

- Festiwal Muzyka w Raju nie może stać się wyłącznie projektem internetowym. Ale wiemy też, że nasz festiwal nie kończy się, gdy wybrzmiewa ostatni dźwięk, tylko trwa dalej. A to musi się stać przy pomocy innych mediów, które są bardziej atrakcyjne - mówił w Dwójce Cezary Zych, dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyka w Raju.
Zobacz więcej na temat:  muzyka dawna muzyka klasyczna Dwójka Paweł Siwek Boże Narodzenie

Ewa Mrowca: trzeba ciężko pracować, żeby dojść do poziomu artystycznego

- Ogromnym zapleczem był dla mnie czas u prof. Elżbiety Stefańskiej. Jej dom zawsze stał otworem dla studentów. To był dom, do którego przychodziło się ćwiczyć o bardzo różnych porach, on po prostu służył muzyce. I to jest baza, z której cały czas czerpię - mówiła w Dwójce znakomita klawesynistka i pedagog Ewa Mrowca.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna muzyka dawna Dwójka KULTURA Andrzej Sułek Wanda Landowska

Artur Malke: All'improvviso to muzyka dawna i improwizacja

- Od samego początku chcieliśmy, aby festiwal wyróżniał się w swojej warstwie programowej od wielu innych festiwali muzyki dawnej. W tym roku mamy 13. edycję i podczas każdej z odsłon staraliśmy się ten wątek improwizacji wplatać w program festiwalu - mówił w Dwójce Artur Malke, dyrektor trwającego właśnie w Gliwicach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej All’improvviso.
Zobacz więcej na temat:  muzyka dawna Dwójka Gliwice improwizacja KULTURA Jakub Kukla

"Muzyka w Raju". Cezary Zych: w Paradyżu dzieją się rzeczy niezwykłe

- Zauważyliśmy, że jeżeli coś ciekawego działo się w Paradyżu w ciągu prawie dwudziestu lat, to działo się m.in. właśnie dzięki niezwykłej energii, która powstała w wyniku spotkań ludzi tam przyjeżdżających. Ludzi, którzy później wprowadzają specyficzny etos i styl pracy. Oni są pasem transmisyjnym do przekazywania naszej filozofii - mówił w Dwójce organizator Festiwalu Muzyka w Raju.
Zobacz więcej na temat:  muzyka dawna Dwójka Jakub Kukla