Polskie Radio
Section05
Misteria Paschalia

Misteria Paschalia 2023. "Uznaliśmy, że jest co świętować"

- Nie wszystkie festiwale, które organizowaliśmy z Krakowskim Biurem Festiwalowym świętowały swoje jubileusze w taki sposób. Przy układaniu programu tegorocznego festiwalu Misteria Paschalia stwierdziliśmy jednak, że dziedzictwo tego wydarzenia i wpływ jaki wywarło ono na sektor muzyki dawnej w Polsce jest tak duży, że jest co świętować - mówiła w Dwójce Joanna Broniec - kuratorka festiwalu Misteria Paschalia, który już po raz dwudziesty będzie towarzyszyć obchodom Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych.
Zobacz więcej na temat:  Misteria Paschalia Jakub Kukla Kraków MUZYKA Dwójka muzyka dawna

Mikołaj Gomółka na otwarcie Festiwalu Misteria Paschalia

- Psalmy Gomółki na początku wydają się do siebie bardzo podobne – mieliśmy do czynienia z ponad 150 utworami – ale za każdym razem znajdujemy w nich coś nowego, prawie egzotycznego na forum europejskiej muzyki renesansowej - zaznaczyła w Dwójce Agnieszka Budzińska-Bennett, śpiewaczka, pianistka i muzykolog, pod kierunkiem której odbędzie się koncert otwierający Festiwal Misteria Paschalia w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Budzińska-Bennett Dwójka Paweł Siwek Misteria Paschalia Mikołaj Gomółka

Misteria Paschalia 2022: muzyczna droga ku oczyszczeniu i zmianie

- Zapraszamy, by poprzez festiwal, poprzez muzykę na chwilę się zatrzymać i zastanowić się nad sobą, nad tym, jak przeżywamy pewne sprawy i - być może - zmienić się - mówiła w Dwójce kuratorka Festiwalu Misteria Paschalia Joanna Broniec. Podczas wydarzenia od lat odkrywane są i przedstawiane kompozycje związane z czasem Wielkiego Tygodnia. 
Zobacz więcej na temat:  Misteria Paschalia Dwójka Jakub Kukla KULTURA

Wielkanoc w Polskim Radiu pełna kultury

Polskie Radio na nadchodzące Święta Wielkanocne ma wyjątkowe propozycje dla Słuchaczy, którzy lubią spotkania z kulturą w najlepszym wydaniu. Nie zabraknie oczywiście audycji dla całych rodzin, specjalnie dobranej muzyki oraz słuchowisk z największymi gwiazdami kina i teatru. By uszanować czas skupienia towarzyszący przeżywaniu nadchodzącej Wielkanocy, Polskie Radio na wszystkich swoich Antenach nie będzie emitować reklam w Wielki Piątek.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc W POLSKIM RADIU koncerty KULTURA słuchowisko Triduum Paschalne święta Misteria Paschalia

Festiwal Misteria Paschalia. Muzyczna podróż poza granice Europy

- Programowanie festiwalu w czasach pandemii to niesamowite wyzwanie. Zastanawialiśmy się, czy nie zrobić formuły przejściowej i nie zaprosić wyłącznie lokalnych artystów. Stwierdziliśmy jednak, że czasy są tak niepewne, że nie będziemy rezygnować z linii programowej, którą realizujemy od 2017 r. i zgodnie z założeniem zrobić edycje iberyjską - mówiła Joanna Broniec z Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Zobacz więcej na temat:  Justyna Nowicka Misteria Paschalia Dwójka

O wrażeniach jakie daje muzyka niezakłócona obrazem

- Słuchanie muzyki bez obrazu, to zupełnie inne doznanie - ilość detali, niuansów, które da się odczytać w muzyce bez wizji jest nieporównywalna z tym, co słyszymy w momencie, gdy mamy jeszcze dodatkowo obraz - mówił Aureliusz Goliński, skrzypek i lider zespołu Arte dei Suonatori, zachęcając do wysłuchania retransmisji "Trzęsienia ziemi" Antonia Draghiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Magdalena Łoś Misteria Paschalia rozmowa