"Portrety kompozytorów". Masecki i Markowicz w podwójnej roli

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 12:00
Była to szósta i ostatnia odsłona letniego cyklu cotygodniowych koncertów wideo prezentowanych przez Marcina Maseckiego, Marcina Markowicza i spółkę. Tym razem usłyszeliśmy utwory autorstwa gospodarzy cyklu.
Marcin Masecki (L) i Marcin Markowicz (P)
Marcin Masecki (L) i Marcin Markowicz (P)Foto: Kuba Kossak

Program:

  • Markowicz - Kwartet smyczkowy nr. 3
  • Masecki - Trio fortepianowe nr. 1
  • Markowicz - Miniatury na obój i kwartet
  • Markowicz - Sonata na skrzypce i fortepian - cz. 1
  • Masecki - Trzy polonezy na skrzypce i fortepian

Wyk. Marcin Masecki - pianino, Lutosławski Quartet: Roksana Kwaśnikowska - I skrzypce, Marcin Markowicz - II skrzypce, Artur Rozmysłowicz - altówka, Maciej Młodawski - wiolonczela, Sebastian Aleksandrowicz obój

***

W każdą niedzielę (od 28.06 do 2.08) o godzinie 12.00 transmitowaliśmy na stronie radiowej Dwójki kolejny z sześciu odcinków poświęconych ciekawszym postaciom z historii muzyki klasycznej. Zgodnie z tradycją Masecki opowiadał o bohaterach cyklu, o ich czasach i ich twórczości.

W ostatnim odcinku Masecki i Markowicz zagrali własne kompozycje, zadając tym samym pytanie, czy klasyka to tylko historia? Czy dziś istnieje jeszcze muzyka klasyczna? Czy możliwa jest współczesna muzyka klasyczna? Czy klasyczność i współczesność się wykluczają? Czy są kompatybilne? Czy skoro coś jest współczesne, to już nie może być klasyczne? Czy klasyka była kiedyś współczesna? Czy zawsze była klasyką? Co dziś jest klasyką? Co to jest klasyka? Jak żyć?

Zobacz więcej na temat: muzyka klasyczna Dwójka