76. rocznica Powstania Warszawskiego w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 15:38
1 sierpnia br. mija 76 lat od wybuchu Powstania. Program 2 Polskiego Radia włącza się w obchody rocznicy walki o wyzwolenie stolicy, dlatego aby upamiętnić ten szczególny dzień przygotowaliśmy wyjątkowe koncerty, słuchowiska, a także specjalne wydania audycji ze wspomnieniami tych, którzy w 1944 roku bohatersko bronili Warszawy.
Pomnik Powstania Warszawskiego
Pomnik Powstania WarszawskiegoFoto: shuttesrstock/marekusz

powstanie serwis 1200.jpg
Powstanie Warszawskie - serwis specjalny

Dzień 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczniemy o godz. 9.25 audycją "Poranek Dwójki", w której opowiemy o książce Agaty Puścikowskiej "Siostry z powstania. Nieznane historie kobiet walczących o Warszawę". To dramatyczne historie sióstr zakonnych, biorących udział w Powstaniu Warszawskim.

W audycji "Dwójka na miejscu" o godz. 15.00, wybierzemy się do Warszawy. Spotkamy się zarówno z Powstańcem, jak i jednym z cywilnych mieszkańców Warszawy, który uciekał do obozu przejściowego w Pruszkowie. Dowiemy się, w którym miejscu w Parku Skaryszewskim spadł samolot Consolidated B-24 Liberator, a także sprawdzimy, którędy Powstańcy i ludność cywilna dostawali się do kanałów. Na koniec, tuż przed godziną "W" - specjalny recital dla powstańczej Warszawy da skrzypek Adam Bałdych.

astronomia-poety-baczynski-b-iext61366282.jpg
Mela Koteluk: nasz album jest hołdem dla Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

O godz. 17.00 zapraszamy Państwa do wysłuchania wyjątkowego koncertu z Muzeum Powstania Warszawskiego, w wykonaniu Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik. Podczas ich występu usłyszymy piosenki na podstawie wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Wydarzenie to jest hołdem oddanym temu wybitnemu poecie czasów wojny. To również spojrzenie na wiersze poety Polski Walczącej przez pryzmat tego, co najbardziej ludzkie i niepodlegające erozji czasu - wrażliwości kolejnego młodego pokolenia, które pamięta, chce zrozumieć i chce o tym opowiedzieć.

1 sierpnia w audycji "Domówka z Dwójką" zabrzmią również sentymentalne utwory, nawiązujące do 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. "Bal na Gnojnej", "Laura i Filon", "Serce w plecaku" - to wszystko podczas występu Gabrieli Mościckiej, która swoim śpiewem i grą na akordeonie od lat zachwyca wszystkich miłośników dawnych melodii. Transmisja koncertu w "Domówce z Dwójką" na antenie Dwójki, a także - transmisja wideo - na stronie internetowej  i Facebooku stacji oraz kanale YouTube Polskiego Radia.

W dniu 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego przypomnimy także słuchowisko pt. "Muszę opowiedzieć" autorstwa Anny Świrszczyńskiej. Jest to zapis 63 powstańczych dni w Warszawie 1944 roku. Jest to jednak spojrzenie niestereotypowe. Poetka i dramatopisarka o swoich przeżyciach zdecydowała się opowiedzieć dopiero 30 lat po kapitulacji "ostatniego polskiego powstania".

***

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. 

Zobacz więcej na temat: Powstanie Warszawskie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak