Jubileusz Kazimierza Korda i Jerzego Artysza w radiowej Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2020 08:52
W środę 18 listopada 90. urodziny świętowało dwóch wyjątkowych polskich artystów: Jerzy Artysz - znakomity polski baryton - oraz wybitny dyrygent Kazimierz Kord. Z tej okazji w Dwójce mogliśmy wysłuchać koncertów z udziałem obu artystów. 
Jerzy Artysz
Jerzy ArtyszFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Kazimierz Kord pap 1200.jpg
Koncert z okazji 90. urodzin Kazimierza Korda i Jerzego Artysza

Maestro Kazimierz Kord to wybitny dyrygent, niezwykle zasłużony dla polskiego życia muzycznego, wieloletni dyrektor artystyczny i naczelny Filharmonii Narodowej, znany także z występów w czołowych teatrach operowych świata.

Profesor Jerzy Artysz - znakomity baryton, wieloletni solista Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej, pedagog warszawskiej AM i UMiFC, któremu rozgłos i uznanie przyniosły zarówno kreacje operowe, jak i wykonania repertuaru oratoryjnego i pieśniowego, w szczególności kreacje polskiej muzyki  współczesnej, uhonorowane wieloma nagrodami.

Obu artystów mogliśmy posłuchać w koncertach przygotowanych z tej okazji przez Dwójkę.

Czytaj też:

O 13.00 w "Koncertach w porze lunchu" odtworzyliśmy pamiętny koncert inaugurujący X Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie z udziałem triumfatorki konkursu z roku 1965, wielkiej argentyńskiej pianistki Marthy Argerich, w której wykonaniu pod batutą Kazimierza Korda zabrzmiał I Koncert fortepianowy b-moll op. 23 Piotra Czajkowskiego. W programie znalazła się także III Symfonia "Pieśn o nocy" op. 27 Karola Szymanowskiego oraz "Cztery eseje na orkiestrę" Tadeusza Bairda. W audycji usłyszymy także drugiego z jubilatów - Profesora Jerzego Artysza, w którego wykonaniu zabrzmią "Cztery sonety miłosne wg Szekspira" Tadeusza Bairda, w wersji kameralnej, której prawykonania dokonał Jerzy Artysz.

Jerzy Artysz 1200.jpg
Jerzy Artysz. Wspomnienia w 90. rocznicę urodzin

Wieczorem zaś, w "Filharmonii Dwójki" od godz.19.00, obu artystów połączyła estrada Filharmonii Narodowej i wspólne wykonanie jednego z arcydzieł muzyki oratoryjnej: Stworzenia świata Józefa Haydna. W interpretacji oratorium, która została zarejestrowana 28.02.1982 r., wzięła udział doborowa obsada solistów: Delfina Ambroziak - sopran, Małgorzata Armanowska - sopran, Jerzy Knetig - tenor, Jerzy Artysz - baryton oraz Maciej Witkiewicz - bas. Orkiestrą i Chórem Filharmonii Narodowej dyrygował Kazimierz Kord.

Od poniedziałku do piątku (16-20.11) słuchamy "Zapisków ze współczesności" z udziałem Profesora Jerzego Artysza, w których artysta opowiada o pracy na wielu estradach świata, ale też wspomina dom rodzinny, lata edukacji, wojnę i ludzi, których spotkał na swojej drodze życia. Wspomnień Maestro Kazimierza Korda wysłuchamy w kolejnym tygodniu (23-27.11).

Posłuchaj: "W życiu potrzeba nam belcanta" - cykl audycji z udziałem Jerzego Artysza >>>

Nagrania obu Jubilatów znajdą się także w "Poranku Dwójki", "Kanonie" i audycji "Wybieram Dwójkę". Jerzy Artysz będzie także gościem specjalnego wydania "Cafe Muza" w niedzielę (22.11) o godz. 10.00.

Zobacz więcej na temat: jubileusz Jerzy Artysz