Navigato Nativitas. Jazzowy koncert kolędowy

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2021 20:00
Chór Polskiego Radia, razem z Dorotą Miśkiewicz, wybitnymi jazzmanami i chórem dziecięcym zaprezentowali najpiękniejsze kolędy i pastorałki w jazzowym aranżacjach Pawła Tomaszewskiego. Artyści wystąpili pod kierunkiem Marii Piotrowskiej-Bogaleckiej.
Plakat wydarzenia
Plakat wydarzeniaFoto: Mat. promocyjne

Ella Fitzgerald, Tony Bennett, Natalie Cole, Dianne Reeves, Diana Krall, Kurt Elling czy Jamie Cullum – to tylko nieliczne nazwiska wokalistów jazzowych, którzy w swoim repertuarze mają kolędy i piosenki świąteczne. Kolędy i pastorałki od lat w swoim repertuarze ma również znana i ceniona wokalistka Dorota Miśkiewicz, którą usłyszymy razem ze wspaniałymi jazzmanami: Robertem Kubiszynem – kontrabas, Pawłem Dobrowolskim – perkusja, Sławomirem Bernym – instrumenty perkusyjne oraz Pawłem Tomaszewskim – fortepian.

Nie zabraknie oczywiście najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek, które należą do najliczniejszych na świecie. Zwrócił na to uwagę sam Adam Mickiewicz, który podczas wykładów z literatury słowiańskiej w 1841 roku mówił: "Nie wiem, czy jaki inny kraj może się pochlubić zbiorem podobnym do tego, który posiada Polska... Mówię o zbiorze Kantyczek... Uczucia w nich wypowiedziane, uczucia macierzyńskie, gorliwej czci Najświętszej Panny dla Boskiego Dzieciątka, są tak delikatne i święte, że tłumaczenie prozą mogłoby je spospolitować. Trudno by znaleźć w jakiejkolwiek innej poezji wyrażenia tak czyste, o takiej słodyczy i takiej delikatności". I trudno się z naszym wieszczem nie zgodzić, bo tradycja polskich kolęd jest nie tylko długa, ale i niezwykle bogata.

Dorota Miśkiewicz Dorota Miśkiewicz

Transmisja koncertu odbyła się w sobotę (23.01) na stronie dwojka.polskieradio.pl i Facebooku Dwójki.

Chór Polskiego Radia Chór Polskiego Radia

Wykonawcy:

Chór Polskiego Radia

Chór Dziecięcy

Dorota Miśkiewicz – wokal

Robert Kubiszyn – kontrabas

Paweł Dobrowolski – perkusja

Sławomir Berny – instrumenty perkusyjne

Paweł Tomaszewski – fortepian

Maria Piotrowska – Bogalecka – dyrygent


Maria Piotrowska-Bogalecka Maria Piotrowska-Bogalecka

***

Koncert odbędzie się w ramach projektu "Chór Polskiego Radia - dedykacje muzyczne".

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka" realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Zobacz więcej na temat: Chór Polskiego Radia