Wiedzieć i widzieć więcej, czyli Lem rozpisany na dźwięki

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 13:56
W stulecie urodzin Stanisława Lema Chór Polskiego Radia 30 czerwca zaprasza na wyjątkowy koncert/spektakl "Navigatio Desiderium" w ramach obchodów Roku Lema, podczas którego prawykonana zostanie wyjątkowa kompozycja "lemelki" Piotra Tabakiernika. Radiowym chórem, dla którego powstał utwór, dyrygować będzie Maria Piotrowska-Bogalecka, a w partii aktorskiej wystąpi wybitny aktor Narodowego Starego Teatru – Radosław Krzyżowski.
Chór Polskiego Radia zaprasza
Chór Polskiego Radia zapraszaFoto: materiały promocyjne

Kompozycja "lemelki" dla aktora, chóru, skrzypiec, altówki, wiolonczeli, kontrabasu i perkusji autorstwa utalentowanego kompozytora młodego pokolenia Piotra Tabakiernika, to dzieło napisane na zamówienie Chóru Polskiego Radia.

Jak wyjaśnia kompozytor, cykl "lemelki", mimo zabawnie brzmiącej nazwy i sporej dawki humoru wpisanego w partyturę, dotyka kwestii podstawowych dla naszego istnienia. "Pragnienie Lema, aby wiedzieć, jest stale obecne, zarówno w młodzieńczym wierszu rozpoczynającym utwór, jak i w osobistych rozmowach dojrzałego artysty prowadzonych ze Stanisławem Beresiem, na których kanwie powstała część finałowa. Jednocześnie, niejako między wierszami, pojawia się pragnienie idące o krok dalej: aby widzieć.

Można się domyślać, że im większa świadomość mijania naszego życia i przybliżania się do nieuchronnego końca, tym bardziej palące staje się to pragnienie, nawet gdy – jak Lem – deklarujemy się jako wierzący tylko w to, co namacalne i sprawdzalne. Z napięcia pomiędzy niewiedzą a wiedzą, między mrokiem wiary a światłem oczu, wreszcie, między tym, co Lema, a tym, co moje, powstały lemelki" - mówi Piotr Tabakiernik.

Kompozycja opiera się na tekstach Stanisława Lema, zebranych i ułożonych przez Tabakiernika w swobodną adaptację. I jak dodaje sam kompozytor "stanowi ona pretekst do opowiedzenia historii wykraczającej znacznie poza ramy dzieła czysto muzycznego, stając się bardziej spektaklem czy utworem performatywnym, zwłaszcza z uwagi na udział aktora będącego niejako alter ego samego autora Solaris".

Jako przedsmak tego, co wydarzy się w drugiej części, artyści Orkiestry Muzyki Nowej rozpoczną spotkanie utworem Francesca Filideiego pt. "Finito ogni gesto" na flet, klarnet, róg, perkusję, skrzypce i wiolonczelę (2010).

WYKONAWCY:
Orkiestra Muzyki Nowej w składzie:
Irena Kalinowska-Grohs - skrzypce
Krzysztof Batog - altówka
Danuta Sobik-Ptok - wiolonczela
Alicja Molitorys - flet
Jadwiga Czarkowska - klarnet
Mirosław Kuchlewski - waltornia
Wojciech Herzyk - perkusja
Łukasz Beblot - kontrabas

Liliana Pociecha – sopran
Adam Radnicki – bas
Paweł Dynek – chłopiec
Radosław Krzyżowski – aktor
Chór Polskiego Radia
Dariusz Brojek – choreografia/ruch sceniczny
Maria Piotrowska-Bogalecka – dyrygent

TERMIN:
30 czerwca 2021 r., godz. 20:00

MIEJSCE:
Centrum Kongresowe ICE Kraków
ul.  Marii Konopnickiej 17, 30-302 Kraków

PROGRAM:
Francesco Filidei (ur. 1973) - "Finito Ogni Gesto" (2010)
Piotr Tabakiernik (ur. 1986)
– "lemelki" dla aktora, chóru, skrzypiec, altówki, wiolonczeli, kontrabasu i perkusji (2021)
(prawykonanie utworu inspirowanego twórczością Stanisława Lema)

Koncert w ramach cyklu: "Chór Polskiego Radia - dedykacje muzyczne".

Koncert włączony do Festiwalu "Sacrum Profanum" w ramach cyklu "Kanon".

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu promocji Kultury w ramach programu "Muzyka" realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Kraków.

ORGANIZATORZY:
Fundacja Chór Polskiego Radia - Kraków
KBF - Krakowskie Biuro Festiwalowe

PATRONAT MEDIALNY:
Program 2 Polskiego Radia, Radio Kraków

PARTNERZY:
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

Więcej informacji na stronie:

www.chorpolskiegoradia.pl

 

 

Zobacz więcej na temat: koncert Chór Polskiego Radia