Navigatio Ars – muzyka niemieckiego romantyzmu

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 16:04
Kolebką jednej z najbardziej znaczących formacji kulturowych, romantyzmu było środowisko artystyczne Niemiec. Z budzących się do narodowego zjednoczenia państw niemieckich romantyzm niósł się do innych europejskich krajów, wyznaczając nowy, rewolucyjny kierunek myślenia o literaturze, sztukach pięknych i muzyce.
Chór Polskiego Radia
Chór Polskiego RadiaFoto: Mat. prasowe/Magdalena Halas

W koncercie NAVIGATIO ARS – MUZYKA NIEMIECKIEGO ROMANTYZMU 11 grudnia br. w gościnnych przestrzeniach NOSPR Chór Polskiego Radia sięgnie do niemieckiej spuścizny romantycznej, prezentując utwory trzech niezwykle wszechstronnych kompozytorów, tworzących muzykę niemal we wszystkich gatunkach uprawianych w XIX wieku: Antona Brucknera, o którym Albert Einstein twierdził, że jego "mocna i monumentalna" twórczość ma "charakter nieomal pozaczasowy"; znanego z emocjonalnych, śpiewnych i udramatyzowanych kompozycji Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego oraz Josefa Rheinbergera - najmłodszego w tym gronie, pochodzącego z Liechtensteinu kompozytora i organisty, specjalizującego się w utworach religijnych.

Chór zaśpiewa pod dyrekcją Vaclovasa Augustinasa - znakomitego dyrygenta, dyrektora artystycznego wileńskiego chóru kameralnego "Jauna muzika", kompozytora i aranżera muzyki chóralnej.

Program:

Anton Bruckner
1824 – 1896
Ave Maria
Christus factus est
Os justi


Josef Rheinberger
1839 – 1901
Missa Es-Dur


Felix Mendelssohn – Bartholdy
1809 – 1847
3 Psalmen, op 78
Warum toben die Heiden
Richte mich, Gott
Mein Gott, warum hast du mich verlassen

Josef Rheinberger
1839 – 1901
Abendlied

Koncert Chóru Polskiego Radia będzie miał miejsce 11 grudnia o godz. 18.00 w siedzibie NOSPR w Karowicach.

Zobacz więcej na temat: Chór Polskiego Radia