Hina Maeda z nagrodą Polskiego Radia za kaprys Wieniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 20:00
- Od pierwszego etapu towarzyszyła nam myśl, że jest to wybitna, znakomita skrzypaczka i osobowość - tak Dwójkowy komentator Andrzej Sułek mówił o Hinie Maedzie, zwyciężczyni Konkursu Wieniawskiego, która odebrała także Nagrodę Specjalną Polskiego Radia za najlepsze wykonanie kaprysu Henryka Wieniawskiego. 
Nagrodę Specjalną Polskiego Radia za najlepsze wykonanie kaprysu Henryka Wieniawskiego wręczyła dyrektorka Programu 2, Małgorzata Małaszko
Nagrodę Specjalną Polskiego Radia za najlepsze wykonanie kaprysu Henryka Wieniawskiego wręczyła dyrektorka Programu 2, Małgorzata MałaszkoFoto: YouTube/WieniawskiSociety/screen

Zakończył się 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Werdykt jury poznaliśmy nocą z czwartku na piątek (20/21.10). Następnego dnia (21.10), podczas koncertu galowego, wręczone zostały nagrody specjalne.

Wśród nich było też wyróżnienie przyznane przez naszą rozgłośnię. Nagroda Specjalna Polskiego Radia za najlepsze wykonanie kaprysu Henryka Wieniawskiego powędrowała do Hiny Maedy, a wręczyła ją dyrektorka Programu 2, Małgorzata Małaszko.

<<< Zwycięzcy XVI Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego >>>

Hina Maeda urodziła się 12 sierpnia 2002 r. Ukończyła College of Music High School w Tokio i kontynuuje swoją eduka­cję na tamtejszym College of Music. Wśród otrzymanych przez nią nagród można wymienić I miejsce i nagrodę publiczności w Tokyo Music Competition (2020), II miejsce i nagrodę publiczności w Music Competition of Japan (2019) oraz I miejsce, Virtuoso Prize i Sponsorship Prize w Kloster Schöntal Violin Com­petition w swojej grupie wiekowej (2015). Została również wybrana artystką CHANEL Pygmalion Days 2020. Jako solistka występowała m.in. z Kansai Philharmonic Orchestra i Osaka Philharmonic Orchestra.

Swój finałowy występ artystka rozpoczęła od II Koncertu skrzypcowego Henryka Wieniawskiego. Jak wyznała na antenie radiowej Dwójki, jest to jej ulubiony utwór. - Poznałam go, kiedy miałam 12 lat - mówiła. Jak dodała, do koncertu powróciła z wielką przyjemnością, by wykonać go przed publicznością w Polsce. Kaprysy op. 10 (poza nr 1) Henryka Wieniawskiego Hina Maeda wykonała z kolei w I etapie konkursu.

Podczas Konkursu Wieniawskiego artystka zagrała na skrzypcach Antonio Stradivariego z 1715 r.

Hina Maeda już od pierwszych występów przykuła uwagę naszych komentatorów, którzy w koncertowym studiu Dwójki na bieżąco oceniali występy poszczególnych uczestników.

- Zawsze tak jest, że konkurs skupia uwagę na zwycięzcy i co do tego, że I nagroda powinna powędrować do Hiny Maedy z Japonii, wszyscy się zgadzamy. Od pierwszego etapu towarzyszyła nam myśl, że jest to wybitna, znakomita skrzypaczka i osobowość - mówił Andrzej Sułek w audycji podsumowującej tegoroczny Konkurs Wieniawskiego.


Oto wszystkie nagrody specjalne i pozaregulaminowe wręczone podczas gali:

1. Nagroda Specjalna Polskiego Radia za najlepsze wykonanie kaprysu Henryka Wieniawskiego – Hina Maeda

2. Nagroda Specjalna Prezesa Telewizji Polskiej za najlepsze wykonanie koncertu Henryka Wieniawskiego – Hina Maeda

3. Nagroda Specjalna im. Wandy Wiłkomirskiej za najlepsze wykonanie kompozycji Karola Szymanowskiego ufundowana przez Christine Jezior - Meruert Karmenova

4. Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie sonaty ufundowana przez Kaję Danczowską – Hina Maeda

5. Nagroda dla najwyżej sklasyfikowanego uczestnika reprezentującego Polskę ufundowana przez Sołtysiński Kawecki & Szlęzak - Kancelarię Radców Prawnych i Adwokatów spółkę jawną – Wojciech Niedziółka


***

16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego rozpoczął się 7 października o godz. 19.00 w jednej z najpiękniejszych sal koncertowych Europy - Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. 

Od 8 października 31 uczestników, wyłonionych z ponad 200 muzyków z całego świata, współzawodniczyło o zakwalifikowanie się do kolejnych etapów Konkursu.

W I etapie zmagań uczestnicy zaprezentowali się w szerokim repertuarze - od sonat i partit Bacha, przez sonatę Beethovena, kaprysy Paganiniego, po kompozycje patrona konkursu, Henryka Wieniawskiego. W dniach 12-16.10 odbył się II etap rywalizacji. Najpierw, przez dwa dni, uczestnicy zaprezentowali się w recitalach z akompaniamentem fortepianu, podczas których zagrali m.in. sonaty skrzypcowe i utwory Karola Szymanowskiego.

Natomiast w drugiej części II etapu wykonywali Sinfonię Concertante Es-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta, razem z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz i altowiolistami: Michałem Bryłą, Katarzyną Budnik i Ryszardem Groblewskim.

W programie przesłuchań III etapu znalazły się: Koncert skrzypcowy D-dur, op. 61 L. van Beethovena, I Koncert skrzypcowy fis-moll, op. 14 oraz II Koncert skrzypcowy d-moll, op. 22 H. Wieniawskiego, Koncert skrzypcowy D-dur, op. 77 J. Brahmsa. Finalistom towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

mg/kor